Aktuální článek
Co má společného mateřské mléko s konopím?

Co má společného mateřské mléko s konopím?

  • Závěry věděckých výzkumů nám v posledních letech poodkrývají, jak spolu souvisí konopí a mateřské mléko a jaký vliv může mít užívání této rostliny na průběh těhotenství a vývoj dítěte.

Většina lidí se na ženy, které užívají konopí během kojení, dívá skrz prsty, ale jen málokdo už ví, že i mateřské mléko obsahuje kanabinoidy. Jedná se o tělu vlastní tzv. endokanabinoidy, které pomáhají ukřičená miminka uklidnit.

Konopí a kojení

Už po tisíce let hledají lidé klid a uvolnění v konopí, zatímco nemluvňata nemají jinou možnost než se občerstvovat mateřským mlékem. Ačkoli se jedná o na první pohled zcela odlišné „substance“, jsou si přeci jenom v určitých ohledech podobné. Náš endokanabinoidní systém se skládá ze skupiny receptorů, jež se nachází mimo jiné v nervové soustavě a mozku, kde v reakci na endokanabinoidy i fytokanabinoidy („fyto“ znamená „rostlinného původu“) můžou navodit pocit štěstí nebo uvolnění. Vědcům se zatím podařilo objevit dva hlavní typy CB1 a CB2 a několik dalších. 

Mateřské mléko je přímo napěchované endokanabinoidy – kromě nejznámějšího anandamidu se jedná především o endokanabinoid zvaný 2-AG.

Podle článku odborného lékařského magazínu European Journal of Pharmacology a dalších aktivují endokanabinoidy obsažené v mateřském mléce receptory CB1 – stejně jako některé konopné kanabinoidy. Jedná se tedy o další případ přirozeně se v lidském těle vyskytujících kanabinoidů, a přestože se jejich účinky nemusí projevovat stejným způsobem jako nejznámější rostlinný kanabinoid THC, chemické reakce, které endokanabinoidy spouští, fungují na podobném principu jako u některých kanabinoidů konopných.

Konopí

THC i další kanabinoidy zapadají do receptorů CB1. Při absorpci této psychoaktivní látky dojde k dočasnému navýšení hladiny dopaminu, jenž ovlivňuje pocit štěstí a pohody (tato chemická látka se do těla také vyplavuje např. během pocitu zamilovanosti). To vysvětluje působení THC v podobě euforických stavů, pro které je konopí tak známé.

Mateřské mléko

Mateřské mléko patří mezi jednu z nejvýživnějších a nejprospěšnějších „potravin“ na této planetě. Nejenže dětem po porodu dodává všechny potřebné vitamíny a minerály, ale také onu pověstnou chuť do života. Mateřské mléko je přímo napěchované endokanabinoidy (kromě nejznámějšího anandamidu se jedná především o endokanabinoid zvaný 2-AG), které jako ty v konopí reagují s receptorem CB1 a stimulují orální svalstvo, díky čemuž novorozenci získají schopnost sát mléko a následně jíst. Stejně jako dospělí za „žravku“, i malé děti mohou z velké části za svoji chuť k jídlu děkovat právě kanabinoidům a endokanabinoidním receptorům.

Zdroj: herb.co

V novém vydání magazínu Legalizace č. 46, které najdete v trafikách od čtvrtka 5. dubna, je hlavním tématem léčba konopím během těhotenství i po porodu. Magazín je už nyní k dostání v e-shopu Legalmarket.cz.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!