Aktuální článek
Nizozemsko jako první země EU zahájí pilotní projekt legálního pěstování konopí

Nizozemsko jako první země EU zahájí pilotní projekt legálního pěstování konopí

  • Nizozemští ministři vytvořili nový projekt na regulaci pěstování a distribuce konopí pro rekreační účely.

Ministr spravedlnosti Ferdinand Grapperhaus a ministr zdravotnictví Bruno Bruins v dopise nizozemskému parlamentu z 9. března představili projekt, jenž má v několika městech na čtyři roky umožnit legálně pěstovat rekreační konopí. Speciálně pověřená komise pak do konce května padá zprávu vládě. Nejdřív však musí rozhodnout, jakým způsobem bude celá záležitost probíhat. 

Účelem takto regulovaného systému není vytvořit komerční trh s konopím, ale ochraňovat základní lidská práva. 

Ministři následně vyberou deset měst, ve kterých celý projekt uvedou do praxe, a přestože účast není pro nikoho povinná, velké množství tamních radních již o něj projevilo zájem. Jedním ze zájemců je například i starosta Rotterdamu. 

Tři fáze projektu:

  • Ministři vyberou až deset měst, kterým umožní pěstování legálně regulovat.
  • Sklizená úroda se bude zasílat do místních coffeeshopů a pouze tyto podniky budou mít oprávnění k prodeji.
  • Po 4 letech bude projekt do půl roku ukončen a dojde k vyhodnocení jeho úspěšnosti. 

Tolerované, léč stále nelegální

Pěstování konopí navzdory všeobecnému přesvědčení v Nizozemsku legální není. V coffeeshopech se jeho prodej toleruje – na skladech ale nesmí být víc než 500 gramů a samotný „nákup“ provozovatelů coffeeshopů od pěstitelů je ilegální, jak jsme v Legalizaci psali opakovaně. Jednotlivé občany či uživatele nečeká automatický trestní postih za držení této drogy. Pro osobní účely u sebe můžete mít maximálně pět gramů a v domácnostech je tolerováno pěstování až pět rostlin. Jak jsme ale psali, všechny holandské coffeeshopy se zásobují na neregulovaném a nelegálním trhu, což znamená, že zde chybí kontrola kvality a bezpečnosti i další právní regulace, které jsou na legálních trzích s jakýmikoli komoditami běžné. 

Přestože účast v projektu samozřejmě není pro holandská města povinná, velké množství radnic o něj projevilo zájem.

V některých částech Nizozemska je dokonce setrvalá prohibice velkovýroby konopí spojována s násilím a dalšími projevy organizovaného zločinu. Například zpravodajský portál Talking Drugs publikoval několik článků o přepadeních, k nimž v coffeeshopech došlo v posledních letech. 

Ochrana lidských práv

Celý projekt by tedy měl zmírnit škodlivé dopady stávající prohibice a vytvořit uzavřený řetězec coffeeshopů, ve kterém bude celý proces přísně regulován, a to od pěstování přes transport až po prodej. Ministři v dopise také poznamenali, že účelem takto regulovaného systému není vytvořit komerční trh s konopím, ale ochraňovat základní lidská práva. Pokud půjde vše podle plánu, Nizozemsko se tak stane první zemí v Evropě s legálním systémem pěstování a distribuce této léčivé, leč zakázané byliny.

Zdroj: www.talkingdrugs.org

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!