Aktuální článek
Jak dlouho zůstává THC v těle?

Jak dlouho zůstává THC v těle?

  • Dostali jste se do situace, kdy váš zaměstnavatel chce ve firmě provádět plošné testy na konopí? Máte v pondělí řídit automobil, ale v neděli odpoledne jste si dali jointa? V tom případě vás bude zajímat, jak dlouho vám zůstává THC v těle.

Níže uvedené informace je nutné brát s rezervou, protože každý metabolismus funguje trochu jinak. Navíc při odbourávání látek obsažených v konopí vstupuje do hry mnoho dalších faktorů. I přesto se pokusíme nastínit přibližné odhady toho, jak dlouho průměrnému lidskému metabolismu trvá, než se dokáže zbavit veškerého tetrahydrokanabinolu a jeho metabolitů. Pro začátek je nutné si také ujasnit, že THC a jeho metabolity se z těla odbourávají poměrně dlouho a že jediným způsobem, jak zaručeně projít v současnosti používanými testy, je neholdovat konopí s obsahem THC. 

Jak dlouho zůstává THC v těle

U většiny pravidelných konzumentů konopí lze tetrahydrokanabinol v krvi objevit i týden od posledního užití. Pokud konopí kouříte jen občas, může ho tělo z krve odbourat zhruba za tři dny, po jednorázovém zážitku by to mělo být do 24 hodin.  Přesná doba se ale liší – v některých případech to může trvat mnohem déle. Doba, kterou tělu zabere odbourávání kanabinoidů, závisí především na tom, jak dlouho a jak intenzivně si ho dopřáváte.  

Metody testování

Metody, jakými lze stopy THC v lidském těle odhalit, se dělí podle tělesných látek, které se při nich analyzují: moč, krev, vlasy a sliny.

1. Testy moči 

Nejrozšířenější metodou testování byla dlouho „klasická“ analýza moči, kterou znáte z běžných lékařských prohlídek. I pokud konopí kouříte jen výjimečně, lze ho touto metodou rozeznat přibližně pouze po dobu jednoho týdne. Pokud se jím však léčíte pravidelně, můžete čekat, že vám v moči zůstane déle než dva měsíce. Touto metodou se nicméně zjišťuje přítomnost nikoli samotného THC, nýbrž jeho metabolitu THC-COOH. Vzhledem k tomu, že tato látka je nepsychoaktivní, od testování moči se postupně ve většině zemí upouští.

2. Krevní testy

Na rozdíl od testů moči, při kterých se zjišťuje přítomnost výše zmíněného THC-COOH, se při krevních testech hledá přímo THC, tedy psychoaktivní složka konopí. Díky tomu dokážou krevní testy určit o něco přesněji, kdy došlo k intoxikaci, nicméně stále nelze hovořit o tom, že by se zjistila míra aktuálního ovlivnění.


 V krvi občasných i pravidelných milovníků konopí lze totiž THC zjistit přibližně po dobu dvou až sedmi dní od posledního dýchánku. Pokud si konopí dopřáváte ojediněle, test krve by měl být negativní zhruba po 24 hodinách. 

3. Testy vlasových folikul

Tato metoda je u pravidelných či občasných kuřáků konopí téměř nepoužitelná a obvykle se na testování přítomnosti THC ani nepoužívá. Na provedení těchto testů potřebujete nákladné vybavení a samotné testování je také poměrně drahé. Z těchto důvodů většina zaměstnavatelů i strážců zákona upřednostňuje testy moči nebo krve.

4. Testy slin 

Testy slin jsou obecně velmi nespolehlivé a slouží především policistům coby „orientační pomůcka“, což v praxi znamená, že pokud máte test ze slin pozitivní, budete převezeni do nemocnice na odběr krve, jehož úkolem je určit, zda jste pod vlivem THC, či nikoli. (Ponecháváme stranou, že míra ovlivnění THC je opět velmi individuální záležitost a jakékoli limity mají spornou vypovídací hodnotu.) Ve srovnání s ostatními metodami je THC ve slinách detekovatelné relativně nejkratší dobu – po jednorázovém zakouření by nemělo být detekovatelné po 24 hodinách, v případě pravidelných a těžkých náruživců se však může jednat o 72 i více hodin.

Všechno je relevantní

Časové údaje, které uvádíme výše, berte rozhodně s velkou rezervou. Doba, jakou tělo potřebuje, aby se opravdu zbavilo konopí a příbuzných látek, závisí na mnoha individuálních faktorech. V naprosté většině případů ale platí, že u pravidelných huličů bude tato doba výrazně delší než u občasných. Další důležité proměnné ovlivňující dobu odbourávání jsou:

Množství tělesného tuku

Kanabinoidy se nám v těle metabolizují a ukládají v tukových buňkách. Člověk s vyšším indexem tělesné hmotnosti (BMI – Body Mass Index) bude mít v sobě detekovatelné množství kanabinoidů delší dobu než osoba hubenější (s nižším BMI), i když požili stejné množství konopí ve stejnou dobu.

Fyzická aktivita

Fyzická aktivita může paradoxně přispět k pozitivnímu výsledku na přítomnost kanabinoidů, jelikož ty se v jejím průběhu uvolňují z tukových buněk do krve.

Příjem vody

Pokud jste dehydratovaní, máte v krvi a moči méně vody, což znamená, že tam je větší koncentrace kanabinoidů.

Obsah THC v užívaném konopí

Konzumujete-li silnější odrůdy, co se množství THC týče, v těle se vám bude logicky hromadit více kanabinoidů. 

Metabolismus

Poslední proměnnou, která má zásadní vliv na to, jak dlouhou dobu tělo potřebuje na odbourání THC, jsou individuální vlastnosti vašeho metabolismu, jež se mimo jiné projevují rychlostí ukládání tuků v těle. Pokud máte pomalý metabolismus, kanabinoidy vám zůstanou v těle déle než osobám s rychlejším metabolismem.

Mýtus ohledně podvodů při testech

Mnoho lidí se domnívá, že se na test dá vyzrát tak, že před ním budou více cvičit, pít hodně vody či hubnout. Obecně takové postupy doporučovat moc nelze – reálný efekt totiž pravděpodobně mít nebudou. Jediným způsobem, jak testem doopravdy projít s čistým štítem, je se konopí s obsahem THC prostě vyhnout.


Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!