Autoři z různých zdravotnických zařízení (nemocnic, klinik nebo lékařských fakult) po celých Spojených státech v ní porovnávali údaje lidí, kteří měli v minulosti problémy s nadměrným pitím alkoholu, přičemž zjistili následující: „Uživatelé alkoholu, kteří navíc konzumují konopí (ať už jde o občasné nebo pravidelné uživatelé, které lze považovat za závislé), mají výrazně menší šanci, že onemocní alkoholovou steatózou, steatohepatitidou, cirhózou i hetapocelulárním karcinomem (nejčastější nádorové onemocnění jater a celosvětově pátý nejčastější druh rakoviny u mužů a osmý u žen – pozn. red.).“
Toto zásadní zjištění bylo navíc podpořeno faktem, že u pravidelných uživatelů konopí, které lze klasifikovat jako závislé (celkem šlo v této studii o zhruba 3 500 osob), byla zjištěna výrazně menší pravděpodobnost onemocnění výše zmiňovanými chorobami než už občasných uživatelů (více než 25 000 sledovaných subjektů). Výsledky tedy naznačují, že čím více konopí účastníci studie konzumovali, tím menší u nich byla šance onemocnět jakýmkoli ze sledovaných závažných onemocnění jater.
V závěru se dočteme, že tento výzkum „nehledal odpověď na otázku, jak nebo proč by kanabinoidy obsažené v konopí mohly působit proti poškození jater. Nicméně na základě výsledků předchozích zvířecích studií lze hypotetizovat, že za pozitivními účinky stojí protizánětlivé vlastnosti těchto látek.“
Zdroj: onlinelibrary.wiley.com