Aktuální článek
Million Marihuana March 2018: Za svobodný život s konopím!

Million Marihuana March 2018: Za svobodný život s konopím!

  • V sobotu 5. května pořádá spolek Legalizace.cz již 21. ročník pochodu a kulturně vzdělávacího happeningu za legalizaci konopí, jehož hlavním cílem je upozornit českou veřejnost, politiky i odborníky na nesmyslnost stigmatizace a prohibice konopí a podnítit debatu o jejím ukončení.

Konopí je kulturní rostlina, která má v českém prostředí své pevné místo. Využívaly ho už naše babičky k léčbě řady bolestí a neduhů v dobách, kdy lékaři a stát ještě neměli hlavní slovo v rozhodování o lidském zdraví. Pěstovali ho zemědělci, kteří si ho cenili jako mimořádně odolnou rostlinu, jež poskytuje pevné vlákno i výživné semeno. Někde na cestě k současné společnosti se ale stalo, že jsme tento vztah k přírodě ztratili a konopí upadlo, slovy legendárního aktivisty Jacka Herera, v zapomnění a nelibost politiků.

„Dnes je nejvyšší čas ukázat, že konopí není jen drogou nepřizpůsobivých subkultur, jak nám často tvrdí média. Je rostlinou, kterou pěstují a užívají ke svému prospěchu, ať už léčbě, duševní pohodě nebo osobnímu rozvoji, i lidé ze všech částí společnosti. Logiku postrádající prohibiční myšlení, které nám bylo desítky let vštěpováno státními orgány, nás naučilo užívání a pěstování konopí tajit, ačkoli se nemáme za co stydět – ani my, ani tato rostlina, která si naopak zaslouží naši úctu,“ přiblížil důvody letošní demonstrace předseda spolku Robert Veverka.

Legalizace.cz proto vyzývá všechny, komu nejsou lhostejná lidská práva a svoboda v naší zemi a kdo se nebojí projevit podporu konopí veřejně, aby se sešli v sobotu 5. května ve 12:30 na Karlově náměstí v Praze a společně s námi letošním pochodem centrem města vyjádřili nesouhlas se současnou prohibiční legislativou a zároveň oslavili tohoto nejstaršího lidského spojence v rostlinné říši.

Vědecké studie opakovaně prokazují, že konopí není vstupní branou do světa nebezpečných drogových závislostí, a nálepkování uživatelů konopí jako narkomanů je nepřípustnou urážkou všech lidí a všech nemocných, jimž tato rostlina pomáhá zlepšovat zdraví nebo mírnit utrpení. Tito lidé se jí z obav ze společenského vyloučení často vyhýbají a přicházejí tak o účinný lék. Oficiální „léčebné konopí“ z lékáren je přitom pět let od jeho legalizace pro drtivou většinu nemocných stále ekonomicky i prakticky nedostupné a statisíce pacientů a seniorů nemají jiné řešení než si ve strachu a pod hrozbou trestního postihu bylinu pěstovat sami. Spolek Legalizace.cz bude v tomto ohledu i nadále podporovat všechny dospělé osoby nejen poskytováním informací, ale i kampaní Semínka seniorům, jejíž desátý ročník bude na letošní demonstraci oficiálně ukončen.

„Legislativní situace týkající se konopí je nadále neudržitelná. Profitující černý trh vede k podpoře organizovaných zločineckých skupin a k lidskému utrpení, které nám nesmí být lhostejné. Desítky let prohibice a represí přitom očividně nefungují, jelikož uživatelů konopí celosvětově neustále přibývá, a jediným správným a celospolečensky prospěšným řešením se ukazuje být povolení pěstování, přechovávání a užívání konopí pro vlastní potřebu a následně i vznik regulovaného trhu,“ doplnil Veverka.

Spolek Legalizace.cz opětovně vyzývá politiky: „Ukončete konopnou prohibici. Umožněte dospělým lidem legální pěstování a držení konopí pro vlastní potřebu.“

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!