Aktuální článek
Na co si dát pozor při vašem konopném „poprvé“

Na co si dát pozor při vašem konopném „poprvé“

  • Každý si pamatuje na to, když se poprvé „zhulil“. Celkový zážitek se ale liší člověk od člověka a výsledný dojem může být výrazně pozitivní i výrazně negativní. V ideálním světě by každé takové „poprvé“ mělo mít šťastný konec, ale všichni víme, jak to v reálném životě bývá…

Ne každá první zkušenost s konopím je takovým zážitkem. Někteří lidé mají svého prvního jointa (nebo šlukovku, sklo či bong) spojeného s úzkostí, paranoiou, pocitem vyčlenění, zrychleným bušením srdce či roztěkanými myšlenkami anebo jinými nepříjemnými zážitky. Takový konopný „bad trip“ může být důvodem k celoživotnímu odporu vůči konopí. Je proto důležité, aby prvouživatel znal předem možné negativní účinky, nekonzumoval zároveň jiné látky měnící vědomí (včetně alkoholu) a dodržoval základní bezpečnostní zásady (například nekouřit svého prvního jointa na střeše). Jaká jsou tedy nejdůležitější pravidla a rady pro bezpečné užívání konopí, zejména má-li se jedna o první zkušenost?

Pokud někdo zkouší konopí s vyšším obsahem THC poprvé, měl by přitom rozhodně začínat s malým množstvím.

1. Vytvořte příjemné prostředí

Zamyslete se nad tím, nakolik vás ovlivňuje okolní prostředí, když jste v rauši – porovnejte si situaci, kdy jste doma s nejlepším kamarádem, ve srovnání s tím být obklopený lidmi, které vůbec neznáte – třeba v přeplněném supermarketu. Prostředí a atmosféra hrají velkou roli. Pokud znáte někoho, kdo chce konopí ochutnat poprvé nebo po několikaleté odmlce, ujistěte se, že to bude někde, kde se daná osoba cítí dobře. Pro lidi, kteří jsou spíše introvertní, je ideální, když jsou doma v blízkosti kamaráda či kamarádky, se kterými se cítí uvolněně. Pusťte jim oblíbenou hudbu a v záloze mějte připravené nějaké osvědčené komedie. Objednejte si dobré jídlo nebo připravte nějaké „zobání“. Nainstalujte si na počítač nebo mobil nějakou zábavnou hru. Existuje nespočet nápadů, jak naplánovat první seznámení s naší oblíbenou bylinou. Nejdůležitější je, aby měl daný jedinec pocit, že má vše pod kontrolou a je obklopen lidmi i aktivitami, které má rád.  

2. Nezapomínejte, že citlivost a reakce na THC je velmi individuální, a zvažte konopí s vyšším obsahem CBD

Často jsem slyšela zapřisáhle huliče vnucovat začátečníkům konopí. „No tak, dej si pořádnýho práska, ten první nic nebyl, musíš pořádně zabrat,“ jako by to byl nějaký vojenský výcvikový kemp pro nové rekruty v armádě. Pokud někdo zkouší konopí s vyšším obsahem THC poprvé, měl by přitom rozhodně začínat s malým množstvím. Proto by měl jeden „prásk“ zpočátku bohatě stačit. Pokud váš zvědavý kamarád nebo člen rodiny kvůli psychoaktivním účinkům THC váhají, existují dnes i odrůdy s vysokým obsahem nepsychoaktivního CBD, který navíc vědomí ovlivňující efekty THC tlumí. Produkt s minimálním obsahem THC může být dokonalou příležitostí lehce nakouknout do světa konopí. Je to taky dobrý příklad toho, že člověk z této rostlinky nemusí být nutně v rauši. Oddych a uvolnění od stresu nemusí nutně znamenat změnu vnímání prostoru, času a okolí.

3. Nezačínejte hned s obrovitým bongem

Pokud si kamarád vysloveně nevyžádá největší vodní dýmku, kterou doma máte, raději začněte s něčím menším a víc „při zemi“. Jako ideální se jeví vaporizér, kdy lze jednak lépe ohlídat dávkování a výsledný účinek a především tyto přístroje konopí nespalují, ale odpařují, tudíž nevznikají zdraví škodlivé látky jako při kouření.  

Pusťte oblíbenou hudbu a v záloze mějte připravené osvědčené komedie. 

4. V případě konopných pochutin je nutné začít velmi pozvolna a s malými dávkami

Hned na úvod musím zdůraznit, že jídla s obsahem konopí (přesněji řečeno s obsahem THC) nejsou pro začátečníky tou nejlepší volbou, právě naopak. Kdokoli, kdo zkusil pokrmy s obsahem konopí, ví, že nebohého jedince mohou v případě větší dávky (která se v domácích podmínkách těžko odhaduje) vystřelit do psychedelického nebe nebo dokonce do stavu dočasné nepříčetnosti, silné deprese a paranoie. Pro konopím nepolíbeného člověka může být i přiměřená dávka v jídle přespříliš. Když už to jinak nejde, ať tedy začne s malými dávkami – například 5 mg THC – a dlouho (alespoň dvě hodiny) čekejte, než eventuelně nabídnete další.

5. Pronikněte do kamarádovy hlavy a buďte připraveni na všechny eventuality

I přes vaši nejlepší snahu, aby poprvé bylo všechno perfektní, se může stát, že konopí si prostě s člověkem nesedne. Pravidelně si všímejte nálady vašeho kamaráda, přítele nebo příbuzného, a pokud si všimnete určitých nepříjemných symptomů, mám pro vás pár tipů, jak na ně. Mezi nejčastější symptomy patří zrychlený tep, závratě, bolesti hlavy a další nepříjemnosti, naštěstí jsou však všechny krátkodobé. Těmi nejhoršími psychickými projevy mohou být úzkost a paranoia. Pokud k tomu dojde, zvažte následující:

  • Pokud tam už nejste, přemístěte se někam, kde se jedinec cítí dobře. Tím nejlepším lékem je někdy jednoduše domov.
  • Pusťte mu oddychovou hudbu, pokud to zvládne, tak ať si dá horkou sprchu nebo aromaterapii (olej z černého pepře je pro panickou úzkost obzvlášť dobrý).
  • Smích je tím nejlepším bojovníkem proti úzkosti, pusťte si proto spolu nějakou nenáročnou komedii či sitcom.
  • Dejte mu pořádně napít. Něco sladkého na zub také není od věci.
  • Jděte s ním nebo s ní na čerstvý vzduch. Procházka na čerstvém a čistém vzduchu může ohromně pomoct, ať už trpí úzkostí kvůli konopí nebo čemukoli jinému. 
  • Vyzkoušejte produkt s vyšším obsahem CBD. Tento kanabinoid je znám mimo jiné tím, že tlumí psychoaktivní účinky THC, obzvláště v kombinaci s již uvedenými tipy.

 Zdroj: www.leafly.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!