Aktuální článek
Užívání konopí nemá negativní vliv na plodnost ani u mužů, ani u žen

Užívání konopí nemá negativní vliv na plodnost ani u mužů, ani u žen

  • Mezi oblíbené argumenty odpůrců konopí patří údajné negativní ovlivnění počtu spermií u mužů a ovulačních a menstruačních cyklů u žen. Nejnovější kohortová studie výzkumníků z Lékařské fakulty Bostonské univerzity, které se zúčastnilo 4 194 amerických a kanadských žen ve věku 21 až 45 let a 1 125 jejich mužských partnerů (ženy se mohly rozhodnout, zda budou participovat samy, nebo s partnerem), nicméně ukázala, že páry užívající konopí nemají větší potíže s početím potomka než páry konopí neholdující.

Podle autorů se jednalo o první výzkum, jenž v reálném čase měřil úspěšnost početí u „konopných párů“. Vedoucí studie a profesorka epidemiologie Lauren A. Wiseová k výsledkům, které celý její tým překvapily, uvedla: „Když jsme tuto studii chystali, předpokládali jsme, že objevíme nějaké negativní dopady.“ Podle výsledků publikovaných v březnovém vydání odborného časopisu Journal of Epidemiology and Community Health se 95 procentům všech sledovaných párů podařilo v průběhu výzkumu počít, přičemž tato celková „úspěšnost“ se statisticky významně nelišila ani u párů, kde jeden nebo oba partneři byli uživateli konopí. Kromě toho se ukázalo, že na úspěšnost početí neměla vliv ani četnost užívání. Nejednalo se přitom o žádný malý vzorek – z celkového počtu mužů konzumovalo konopí 14,2 procent (160 jedinců), zatímco u žen šlo o 11,6 procent (486 budoucích matek).

V závěru autoři konstatují: „Naše data byla velmi konzistentní, nicméně jednalo se pouze o dotazníkovou studii. Další výzkumy, které budou pracovat s ověřenými informacemi o užívání konopí a jeho četnosti, budou moci lépe rozlišit mezi schopností počít u občasných a chronických uživatelů a zhodnotit, zda zde nehrají roli další faktory.“

Zdroj: jech.bmj.com


Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!