Aktuální článek
Stovky tisíc příznivců konopí se o minulém víkendu po celém světě účastnily pochodů za legalizaci

Stovky tisíc příznivců konopí se o minulém víkendu po celém světě účastnily pochodů za legalizaci

  • Obrovské davy lidí od Kanady přes Mexiko, Argentinu až po Berlín nebo Prahu vyšly 5. května do ulic hlavních měst v rámci Million Marihuana March 2018, aby projevily svůj nesouhlas s prohibicí konopí.

Pochody a happeningy se konaly celosvětově ve stovkách měst a na mnoha místech dorazily rekordní počty lidí. Účastníci drželi nad hlavami cedule vyzívající k ukončení války proti konopí a odkazováním na jeho terapeutické účinky jako „v konopí je síla“ nebo „nezakazujte nám přírodu“. Skandování hesel proti démonizaci naší oblíbené byliny bylo možné slyšet v angličtině, španělštině, němčině i dalších jazycích.

Politici naskakují na legalizační vlak 

Demonstrace neprovázely i přes velkou účast nepokoje a přítomní policisté tak měli na práci jen pokutování a v některých případech i zatýkání za užívání na veřejnosti nebo držení nepovoleného množství drog. 

V rámci pražského Million Marihuana March proběhla ostře sledovaná debata zástupců politických stran o možných formách legalizace a regulace konopí.

Podobné výjevy zažili účastníci pochodu jak v New Yorku, tak ve Vancouveru či v nespočtu evropských měst, dále pak v Kolumbii, Mexiku, Argentině, Chile nebo Peru. V kolumbijském městě Medellín, které je známé především ve spojení s mocným kokainovým kartelem z devadesátých let, vyšlo do ulic dokonce až 100 000 lidí. V americkém New Yorku vystoupila přímo na demonstraci s projevem oblíbená herečka ze seriálu Sex ve městě a v současnosti především kandidátka na guvernérku státu New York Cynthia Nixonová: „Zatýkat lidi za užívání konopí, obzvláště pak osoby jiné barvy pleti než bílé, jen poukazuje na rasovou podstatu celé ‚slavné‘ války proti drogám. Musíme ji zastavit!“ pronesla Nixonová mimo jiné ve svém proslovu. 

Herečka a představitelka Mirandy Hobbesové v oblíbeném seriálu promluvila chvíli poté, co stovky příznivců konopí ukončily protestní pochod po slavné Broadwayi. Její výstup provázely výkřiky jako „propusťte nespravedlivě vězněné“. Nixonová také přiznala, že měla konopí jen asi dvakrát v životě a že to „nebylo nic pro ni“, nicméně přesto považuje za svou občanskou a politickou povinnost boj za ukončení nespravedlivé prohibice konopí. 

Kanada se těší na legalizaci a Češi tápou

V sobotu proběhl Million Marihuana March také v kanadském Vancouveru. Stovky lidí prošly centrem města a oslavovali, jelikož Kanada se díky mladému liberálnímu premiérovi Justinu Trudeauovi brzy stane první z nejvyspělejších zemí světa, která bude konopí plně legalizovat. Podle vládních plánů, jež se snaží zbrzdit opoziční senátoři, by měl být přelomový legalizační zákon schválen do konce tohoto léta.

A co Česká republika? Pražského pochodu z Karlova náměstí na ostrov Štvanice se podle organizátorů i policie zúčastnilo více než 8 000 příznivců konopí, přičemž na následný doprovodný kulturní a vzdělávací happening dorazily další tisíce lidí, mezi nimi i velké množství nemocných a seniorů, které tato rostlina a její možné využití zajímá čím dál více. Proběhla zde také čilá politická debata zástupců několika stran, z nichž hlavní pozornost se soustředila na představitele Pirátů, kteří zde informovali o chystaném plánu předložit v poslanecké sněmovně návrh na legalizaci pěstování, zpracovávání, držení a užívání určitého množství konopí pro vlastní potřebu.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!