Aktuální článek
Středoškolák vyhrál vědeckou soutěž s prací věnovanou výzkumu léčby rakoviny konopím

Středoškolák vyhrál vědeckou soutěž s prací věnovanou výzkumu léčby rakoviny konopím

  • Američan Daniel Baksh, student druhého ročníku střední školy, si odnesl hlavní cenu v soutěži na vědeckém veletrhu za svůj výzkum zaměřený na vztah mezi konopím a rakovinou. Důvodem, proč se mladík zaměřil právě na toto téma, bylo podle jeho slov to, že jeho dědeček podlehl rakovině prostaty.

Vědecký veletrh pro mladé se koná každoročně ve městě Lancaster v Pensylvánii a má již 65letou tradici. Daniel Baksh se ve své práci zaměřil konkrétně na vliv kanabinoidů na spinocelulární karcinom, což je druhá nejrozšířenější forma rakoviny kůže, která často vzniká v důsledku vystavení nepřiměřenému množství UV záření například v soláriích.

Nekonečné hledání

„Druhů rakoviny je bohužel nepřeberně, nicméně my jako lidstvo bychom neměli ustat v hledání účinných léků,“ vysvětluje svou motivaci Baksh. Student experiment provedl tak, že v petriho miskách pěstoval rakovinné buňky a na nich pak testoval působení kanabinoidů, až dospěl ke zjištění, že tyto látky obsažené v konopí dokážou počet rakovinných buněk snížit. Jeho výzkum tedy prokázal, že konopí dokáže při léčbě tohoto typu rakoviny přispět k pozitivnímu výsledku. 

„Z výsledků mám velkou radost a na svého syna jsem hrdý,“ nechal se slyšet Fabien Baksh, Danielův otec. „Je skvělé, že ve svém věku může se svým týmem pracovat na něčem, co má opravdový smysl pro lidskou společnost. Myslím, že věda je bohužel v mnoha školách i lidské společnosti obecně dnes často podceňovaná.“ 

Baksh se ve své práci zaměřil konkrétně na vliv kanabinoidů na spinocelulární karcinom, což je druhá nejrozšířenější forma rakoviny kůže. 

Danielův starší bratr Sanjeethan Baksh vyhrál stejnou soutěž v roce 2008 a dnes pracuje jako výzkumný pracovník na Cornellově univerzitě. Jeho příspěvěk na veletrh vědy se pro změnu týkal způsobů, jakými lze efektivně zjistit rakovinu plic. Daniel Baksh je v otázce konopí především zastánce léčebného využití – legalizaci rekreačního konopí příliš nepodporuje. Na tuto problematiku má obdobný názor jako například Raphael Mechoulam, který se svým objevem THC, CBD a dalších kanabinoidů položil základy pro většinu dnešního výzkumu konopí. Mechoulam se dnes mimo jiné zabývá právě i vztahem rakoviny a konopí a k otázce legalizace rekreačního konopí se staví neutrálně.

Zdroj: herb.co

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!