Aktuální článek
Protivládní protesty v Gruzii jako reakce na protidrogové zátahy v nočních klubech

Protivládní protesty v Gruzii jako reakce na protidrogové zátahy v nočních klubech

  • Tisíce lidí vyrazily v posledním týdnu opakovaně do ulic gruzínského hlavního města Tbilisi na protest policejním zásahům ve dvou frekventovaných nočních klubech, které byly prezentovány jako razie na dealery drog. Demonstranti se dožadovali odstoupení ministra vnitra a předsedy vlády.

Zásahy, během kterých došlo podle kritiků ke zneužití policejních složek, se odehrály nad ránem 12. května. K večeru už bylo před budovou parlamentu shromážděno kolem čtyř tisíc demonstrantů. Se západem slunce začala demonstrace díky elektronické hudbě hrající z reproduktorů a celkové atmosféře nočního klubu připomínat spíše rave party. Demonstranti navíc už večer začali stavět stany.

Policie se předvádí

Podle ministerstva vnitra došlo během zásahu v nočních klubech Bassiani a Cafe Gallery k zatčení osmi osob podezřelých z dealování drog. Kritici označují celou akci za pokus policie o zviditelnění se. 

Organizace apelovaly na úřady, aby byla zavedena humánnější drogová politika. 

Složky moci prý chtěly ukázat, že to s prosazováním přísných zákazů týkajících se drog myslí vážně. Také chtěly narušit růst tbilijské klubové scény. Podle některých návštěvníků klubu nasadila drogy do klubů sama policie. „Poslední dobou se snaží jen o jednu věc, a to o obrácení veřejného mínění proti humánní drogové politice,“ řekl rádiu Svobodná Evropa aktivista Beka Tsikarišvili. „To ukazují právě nedávné události. Nemůžeme tedy doufat, že se za této vlády v téhle zemi něco změní,“ dodal. Zásahy byly provedeny poté, co v Tbilisi v posledních týdnech došlo k několika úmrtím, která měla být způsobena drogami. 

Mládí vpřed

Policisté za úsvitu poblíž dvou klubů zatkli několik demonstrantů a pokusili se uzavřít blízké ulice. Posléze zatkli ještě několik dalších demonstrantů a aktivistů. Návštěvníci klubů se mezitím začali scházet u budovy parlamentu, aby zde uspořádali spontánní demonstraci. Giorgi Mšvenieradze stojící za Gruzínskou iniciativou za demokracii uvedl, že někteří konzervativní Gruzínci „považují klubovou subkulturu za zhýralou a nemorální“ a policie se jim chtěla zavděčit.

„To je špatné. Ještě horší je ale to, že vláda začala hrát svou hru. Ukázala celé společnosti, že je schopná v pátek večer poslat do nočního klubu stovky členů speciálních jednotek jen proto, aby zatkla osm lidí.“ Mamuka Chelidze, šéf oddělení kriminální policie ministerstva vnitra, uvedl na tiskové konferenci, že „ministerstvo zkoumá obchod s drogami v nočních klubech Bassiani a Gallery intenzivně již tři měsíce“.

Jedna z organizátorů protivládní party či demonstrace Anna Subeliani pro Svobodnou Evropu uvedla, že protesty nepřestanou, dokud vláda neodsoudí zbytečné zásahy a nevyvodí důsledky. Jiný z aktivistů Giorgi Tabagari označil zásah v obou klubech za ránu progresivním sociálním hnutím v Gruzii.

Podle některých návštěvníků klubu nasadila drogy do klubů sama policie.

Několik předních gruzínských organizací pro lidská práva vydalo společné prohlášení, podle nějž byly zásahy jen zbytečnou „ukázkou síly“ a došlo během nich k „otevřenému porušení lidských práv“. Organizace apelovaly na úřady, aby byla zavedena humánnější drogová politika. Ombudsmanka Nino Lomjaria v rozhovoru pro místní televizní stanici uvedla, že se její zástupci setkali s osmi zatčenými, kteří uvedli, že je policisté zatkli několik hodin před zásahy v klubech. Lomjaria dále uvedla, že ještě musí prostudovat materiály a videozáznamy týkající se celé akce.

Starosta Tbilisi Kacha Kaladze ujistil 12. května reportéry, že noční a „klubový život bude pokračovat a my jej budeme podporovat, jak jen budeme moci“. Také ale dodal, že „obchod s drogami“ je vážným důvodem pro obavy. „Umírají naše sestry i bratrové. Jsem přesvědčený, že mladí, kteří nyní stojí před parlamentem, se postaví na naši stranu a proti obchodníkům s drogami budeme bojovat společně.“ Kaladze dále uvedl, že dva z osmi zatčených již byli propuštěni. Policie a právní zástupci zatčených to zatím nepotvrdili.

Zdroj: www.rferl.org

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!