Aktuální článek
Editorial 47: Návrat ke květům

Editorial 47: Návrat ke květům

  • Zájem lidí o konopí k léčebným účelům roste jako tráva po dešti. Ačkoli se zdá, že internet je již přesycený návody, jak si tuto léčivou bylinu svépomocí obstarat, neubývá dotazů začátečníků, kteří by se rádi připojili k rozrůstající se rodině pěstitelů a zajistili si levně a efektivně zelený materiál pro jeho další terapeutické využití.

Pojďme si tedy v několika stručných bodech připomenout, jak získat konopí pro osobní potřebu venkovním samopěstováním. Na úvod pro zapomnětlivé či neinformované ještě připomenu, že ač se to zdá být naprosto neuvěřitelné, pěstování konopí pro vlastní potřebu je v naší zemi dle přetrvávajících prohibičních zákonů stále nelegální a jeho odhalení může být orgány činnými v trestním řízení vnímáno jako přestupek, v horším případě jako trestný čin. 

Toliko na úvod a nyní k samotnému pěstování. 

  1. Výběr vhodné odrůdy. Na trhu je k dostání nepřeberné množství konopných genetik. Pokud výběr nepadne pro samonakvétací varianty, které dozrávají do tří měsíců od zasazení bez ohledu na délku dne a noci, je vhodné vybírat takové odrůdy, které podle výrobce dokvétají v září, maximálně v polovině října. Je vhodné vybírat feminizované odrůdy, ze kterých vyrostou samičí rostliny, a odpadne tak starost o rozpoznávání a vytrhávání samců.

  2. Klíčení semen. Nejlepší způsob se zdá být použít Petriho misky, do kterých se vloží navlhčený odličovací tampon, na nějž se volně položí semena. Zavřená Petriho miska dobře drží vlhkost a snadno se v ní semena kontrolují. Jakmile začnou klíčit, je vhodné do 24 hodin přejít k výsevu. Semena je možné klíčit od dubna až do června. 

  3. Výsev. Vhodný je malý květník naplněný po okraj zeminou. Připraví se jeden centimetr hluboký důlek, do kterého se vloží semínko klíčkem dolů. Semínko se zasype a ihned rozprašovačem navlhčí. Zalívat, jen když je povrch suchý, pozor na přelití, které by mohlo způsobit uhynutí rostlinky.

  4. Pěstební místo. Nejdůležitější parametr pro výběr vhodného místa k pěstování je světlo. Ať už bude rostlina růst v květináči nebo přímo na zahradě či ve skleníku, je důležité, aby na dané místo svítilo slunce alespoň 4–6 hodin denně. Ideální je přihnojená písčitojílovitá půda, která dobře saje vodu.

  5. Přesazování. Když rostlinky povyrostou na zhruba 10 centimetrů a začnou tvořit patra listů, je čas je přesadit. Doporučuje se počkat, až přejdou poslední jarní mrazy, a nepřesazovat je uprostřed slunečného dne. Rostliny je vhodné sázet s dostatečným rozestupem, nejméně však 50 centimetrů od sebe.

  6. Fáze růstu. V tomto období je příhodné rostliny tvarovat, posilovat a hnojit. Jak rostliny narostou v této fázi, bude mít později vliv na žádoucí květ. Pokud se rostlina zaštípne na hlavním stonku, začne keříkovatět a spodní menší větve zesílí a připraví se na bohatší sklizeň. Je dobré rostliny i velké větve přivázat k nějaké opěře, aby je nepolámal vítr. V tuto dobu rostliny spotřebovávají velké množství dusíku, jehož nedostatek se projevuje žloutnutím listů a pomalejším růstem.

  7. Fáze květu. Konopí obvykle začne kvést během srpna. Ještě předtím se však v paždích listů objeví náznaky květů, které signalizují pohlavní zralost rostliny. Lze z nich rozpoznat, zda se jedná o samčí (květy ve tvaru malých kuliček) nebo samičí rostliny (květy podobající se světlým chloupkům). Pokud není záměrem pěstování získat semena, samčí rostliny, které obvykle dozrávají s předstihem, musí ze zahrady pryč dříve, než samičí rostliny opylí. V této chvíli už není vhodné rostliny zastříhávat, maximálně větve opatrně ohýbat, aby se ke květům lépe dostalo slunce. Žádoucí je také změnit režim hnojení, kdy je pro tvorbu květů nezbytný fosfor.

  8. Sklizeň. Jako hlavní indikátor slouží zbarvení pestíků, tedy těch zpočátku bílých chloupků, které vyrůstají ze samičího květenství. Když jich je většina zahnědlá a zaschlá, je ideální čas blízko. Ještě lepší znak zralosti je zbarvení pryskyřice na konci trichomů (to jsou ty malé krystalky), na její prozkoumání ale potřebujete mikroskop nebo alespoň silnou lupu. Všechny trichomy jsou zpočátku čiré, později se mléčně zakalí a ještě později se začnou zabarvovat do hněda. Ideálního poměru účinných látek dosáhnete, když budete sklízet v době, kdy jsou všechny trichomy zakalené a asi polovina již získala hnědý nádech.

Další body již nejsou potřeba, každý jistě tuší, jak s výsledným výpěstkem naložit. Mohu jen připomenout, že květy by měly po sklizni schnout pozvolna v dobře větraném prostoru a je více než žádoucí dát si pozor na šedivé a prašné chomáče plísně, které se ke konci sezóny a s příchodem vlhkého počasí mohou na květech tvořit. Takové květy je potřeba bez odkladu a milosti opatrně odstranit, jinak se plíseň rychle rozšíří i na ostatní nezasažené části úrody. 

Každému začátečníkovi před začátkem pěstování doporučuji prostudovat příslušné paragrafy týkající se konopí a v případě, že se kvůli pár kytkám dostane do křížku se zákonem, aby neváhal ozvat se nám na e-mail redakce@legalpub.cz.

Přeji všem mnoho zdaru a štěstí při letošním zahradničení.  

Robert Veverka
šéfredaktor

………………………………………………………………………………………………………………….

Od 31. května číhejte na novou Legalizaci u novinových stánkůAktuální číslo se semínkem od 00 Seedbank v příloze je k dostání také v 
e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!