Aktuální článek
Osmdesátník Tommy Chong si pochvaluje konopnou svobodu

Osmdesátník Tommy Chong si pochvaluje konopnou svobodu

  • Když se svým hereckým partnerem Cheechem Marinem před padesáti lety hrál v první huličské komedii na světě, postupně mu docházelo, že popichovat establishment opakovanými připomínkami, že ve filmu ty hipísácké zhulence nehrají, ale že jsou jimi i ve skutečnosti, je může jednou dostat do kriminálu. V roce 2003 skutečně šel sedět na devět měsíců – za distribuci bongů ruční umělecké výroby, které prokurátor označil za „předměty spojené s užíváním drog“.

„Já věděl, že to jednou přijde,“ okomentoval dostupnost konopí, které je teď v různých formách legální už ve dvou třetinách z 50 států USA. „Vlastně jsem to i celý naplánoval,“ vtipkuje. „Možná to s těma bongama tehdy ještě bylo předčasný. Ale jinak jsem se docela trefil.“

Požehnaný věk

A opravdu: ve čtvrtek 24. května tato superstar huličských komedií oslavila osmdesátiny (!) a jeho vlastní odrůda Chong’s Choice, legálně dostupná v několika státech USA, se na oslavách konzumovala ve velkém.  

Před deseti lety užíval konopí při boji s rakovinou prostaty a nedávno také během úspěšné léčby rakoviny konečníku. 

„Tommy nám tvrdí, že testuje každou várku. Je to tak. A dost si to užívá,“ směje se jeho syn Paris Chong. „U tohohle modelu si dejte pozor, abyste měli doma k jídlu něco zdravýho, protože na vás přijde děsná žravka,“ dodává Chongův starší syn a v ruce drží zavařovačku s hromadou luxusních zelených paliček. „A máme taky čokoládový bonbóny,“ říká a natahuje se po cukrovinkách, které vypadají jako velké balené karamelky. 

Zrození Cheech and Chong

Chong podotýká, že nikdy nebyl nějakým velkým konzumentem konopí, spíš jen vytrvalým gurmánem. „Když mi bylo sedmnáct, jeden jazzman mi dal desku Lennyho Bruce a k tomu taky joint. To mi změnilo život,“ vzpomíná. „O týden později jsem nechal školy, vyrazil jsem na stop a stal se bluesovým muzikantem a nakonec i komikem. Zbytek už znáte.“ Jeho skupina Bobby Taylor and the Vancouvers podepsala smlouvu s vydavatelstvím Motown Records. Chong je spoluautorem jejího hitu „Does Your Mama Know About Me,“ pohodové R&B písničky, která se v roce 1968 dostala až na 29. příčku hitparády Billboard Hot 100. Když nenásledovaly žádné hity, Motown se skupinou rozvázal smlouvu a kanadský rodák Chong se vrátil do Vancouveru v Britské Kolumbii, kde spolu se svým bratrem provozoval několik striptýzových podniků. Zde se setkal s o osm let mladším studentem umění Richardem Marinem, Američanem mexického původu z Los Angeles, který požádal o členství v kapele. Oba umělci pak zpestřovali hudební vystoupení svými zhulenými fóry, a tak vznikla tato komediální dvojice. 

Kdyby vláda Spojených států nepostavila na počátku 20. století konopí mimo zákon, Cheech a Chong by nikdy neudělali kariéru v zábavním průmyslu. 

Chong vypráví, jak po debatách o tom, jak si budou říkat, zavrhli nápady jako „Richard a Tommy“ a „Chong a Marin“ a rozhodli se použít Marinovu přezdívku Cheech. Následně se Chongovi podařilo získat pracovní povolení v USA a oba pak mohli vyrazit za slávou do Los Angeles a Hollywoodu. 

Konopná léčba

Když se jednoho dopoledne vydáváme pořídit Chongovy fotografie, vítá nás ve svém domě na kopci s výhledem na losangeleskou milionářskou čtvrť Brentwood. Přichází v šedých džínsech, sandálech a černém tričku s reklamou na jeden coloradský obchod s konopím, který nedávno navštívil. Nabízí nám, že se na focení převlékne do jiného trička, ale nakonec se rozhodne, že si nechá to původní. „Nechci si kazit image,“ vysvětluje s úsměvem. Jak se fotograf připravuje, Chong dojídá snídani: ovesnou kaši s nakrájeným banánem. Nedávno se stal vegetariánem, ale občas si dovolí výjimku. „Zvlášť když se přede mnou objeví talíř s masovými knedlíčky dim sum. Na tohle kulturní dědictví se nedá jen tak zapomenout!“

Chong, jehož otec emigroval z Číny před druhou světovou válkou, se nejvíce identifikuje s čínskou kulturou, ale stejně tak je pyšný na skotské, irské a indiánské předky z matčiny strany. Je to rodinný typ, se svou ženou jsou přes čtyřicet let, má šest dospělých dětí, tři vnoučata a jednu pravnučku. Není jen tím slavným „zhuleným komikem“, ale po celá desetiletí především vášnivým zastáncem konopí a legalizačním aktivistou. Před deseti lety užíval konopí (konkrétně čípky s extraktem a další přípravky) při boji s rakovinou prostaty a nedávno také během úspěšné léčby rakoviny konečníku. Podle něj je vrcholem ironie, že kdyby vláda Spojených států nepostavila na počátku 20. století konopí mimo zákon, on a Marin by nikdy neudělali kariéru v zábavním průmyslu.

Spory a smíření

Dokud se duo komiků Cheech a Chong po ostrém střetu nerozpadlo, celých patnáct let kralovalo komediální scéně. Mezi léty 1971 a 1976 vydali pět úspěšných desek, které byly nominovány na cenu Grammy. V roce 1973 ji obdrželi za desku Los Cochinos. Pak se pustili do filmů. U šesti z nich byli jejími autory nebo v nich hráli, počínaje jejich nejslavnějším filmem z roku 1978 Up in Smoke (Stoupat jako dým).

„U tohohle modelu si dejte pozor, abyste měli doma k jídlu něco zdravýho, protože na vás přijde děsná žravka.“

Po rozpadu se opakovaně snažili dát dohromady. Pokusy většinou končily ostrou a urážlivou výměnou názorů, dokud do toho před deseti lety nezasáhl Paris Chong. Na otcově počítači totiž náhodou zahlédl e-mail, ve kterém se Marin opět ptal Chonga, jestli nechce zkusit zapomenout na sváry. Tátovi nic neřekl a prostě na e-mail odepsal. „Tátovi jsem to prozradil až později. Nakonec byli úplně v pohodě!“ vzpomíná a směje se. „Člověk občas potřebuje vystoupit ze zajetých kolejí.“ 
„Teď je mezi náma pouto, který tady bude vždycky, ať se děje, co se děje,“ tvrdí Chong, a zní přitom trochu jako jeho zhulené alter ego. Na očekávanou otázku odpovídá: „Tak určitě, hulíme spolu pořád…“ 

Zdroj: abcnews.go.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!