Aktuální článek
Tráva pod LEDem: mohou pěstitelé ušetřit přechodem na úsporné zářivky?

Tráva pod LEDem: mohou pěstitelé ušetřit přechodem na úsporné zářivky?

  • LED osvětlení může indoorovým pěstitelům konopí napomoci zvýšit efektivitu využití energie a tím pádem i ušetřit peníze. Proč ale jich na toto zelené a ekonomické řešení nepřechází víc?

Dnes už se pěstitelé konopí o nové poznatky v oboru nedělí tak rádi jako dříve. Deset či dvacet let nazpět se konopní nadšenci hromadně registrovali na fórech a listovali v konopných časopisech. Horlivě se snažili zjistit jak z obyčejných semínek vypěstovat perfektní rostliny. Ilegální status konopí nutil jeho pěstitele, aby se semkli do komunity, která spolupracuje proti společnému nepříteli a zároveň se snaží zůstat v utajení.  

Korporace nastupují

Dnes ale vznikají obří legální konopné firmy, které tvrdě bojují o své místo na trhu. Ty nemají sebemenší důvod své konkurenci prozrazovat triky zaručující úspěch. Tímto obsáhlým problémem se zabýval ve své přednášce zkušený pěstitel Jesse Peters, spoluzakladatel společnosti Eco Firma Farms. Peters firmu založil společně se svou ženou v Oregonu v roce 2011 se zaměřen šířit efektivní využití energie při pěstování. Nikdo ale netušil, kolik peněz svým přístupem přesně šetří. Alespoň dokud se ho někdo jednou nezeptal: „Kolik přesně investujete do jednoho gramu?“ 

Každý den vzniká mnohem více pěstíren, než by ve skutečnosti bylo potřeba.

„Chvíli jsem se musel zamyslet, jestli chci takové informace vůbec sdělovat veřejnosti,“ vzpomíná Peters. Bál se totiž, že jakmile se vlastníci výdejen dozvědí o tom, jak velké marže má na konopí nastavené, tak se z toho zhroutí nebo se začnou bouřit. Na druhou stranu se také obával, že si o sobě moc myslí a že 25 korun za gram by mohly být mnohem větší náklady, než mají ostatní. „Pak jsem si ale řekl, kašlu na to, tak jim to prostě řeknu. A když jsem tak udělal, jen jsem sledoval, jak všem v první řadě spadla čelist. Několik lidí se dokonce začalo nevěřícně smát.“ Peters měl totiž přibližně poloviční náklady než většina domácích pěstitelů. 

To mu došlo, když mu spousta z nich začala posílat e-maily s prosbou o radu. Všichni oregonští pěstitelé, kteří se o Petersových nákladech dozvěděli, si ihned začali lámat hlavu nad tím, jak své náklady snížit a dostat se na tak nízké částky. Brzo jim došlo, že k takové změně bylo potřeba učinit jen jeden krok – přejít na LED osvětlení. Najednou se o ně všichni začali zajímat. Začala totiž zelená horečka – na trhu se objevila spousta nových pěstitelů a všichni chtějí vyprodukovat co nejvíce trávy za co nejmenší náklady. Proč tedy na LED světla ještě nepřešli všichni? Odpovědí jsou jejich poměrně vysoké pořizovací náklady. Někteří pěstitelé ze staré školy jsou navíc ohledně jejich efektivity skeptičtí. Peters se tedy bál, že svým odhalením prozradí své obchodní tajemství, ale nakonec jeho metody možná tak snadné napodobit nebude.

Rady pro konopné podnikatele

Akce, kde Peters měl přednášku, byla organizovaná skupinouResource Innovation Institute (RII), která se snaží podnikatelům v oblasti konopí pomoci zefektivnit jejich produkci. Tato nezisková organizace byla založena před dvěma roky a jejím cílem je poskytovat pěstitelům nejnovější poznatky o konopí a tím snížit plundrování prostředí i jejich peněženky. 

Chvíli trvá, než připravíte nový režim chlazení, snižování vlhkosti a výživy rostlin. 

Dle nich je možné značný posun učinit už jen na základě dat, které by pěstitelé mohli společnosti anonymně poskytnout. Díky nim by mohli objevit a sdílet nejefektivnější metody. Většina pěstitelů ale bohužel za hranice jejich vlastní zahrádky nevidí. Zakladatel a výkonný ředitel společnosti RII Derek Smith dříve vedl obří projekt na podporu efektivity využití energie v domácnostech v největším oregonském městě Portlandu. Když mu ale došlo, co se děje v konopném průmyslu, rozhodl se této zelené výzvě čelit. „Nikde jinde jsem neviděl tak velkou možnost změnit dopad celého odvětví průmyslu na změnu klimatu,“ tvrdí Smith. „Jedná se o unikátní situaci. Objevil se tu nový průmysl, který za běhu buduje celou svoji infrastrukturu.“ Smithovým cílem bylo odstartovat kampaň „LEED for Weed“, která by zavedla seznam doporučení a standardů, jež by konečně zastavily pokrytecké mlčení ohledně nejlepších postupů na pěstování. Díky nim by pěstitelé mohli začít pěstovat efektivněji, levněji a snížit dopad svých aktivit na životní prostředí. Jeden ze zakládajících členů RII pracoval přímo pro národní Radu pro ekologické stavitelství Spojených států (Green Building Council), která pomohla s přípravou standardů pro kampaň LEEDS. 

Trvalá udržitelnost na prvním místě

Dnes už víme, že konopí se pěstovalo většinou naprosto neudržitelným způsobem. Nejpřesnější odhady uvádějí, že tato aktivita dnes spotřebuje až jedno procento veškeré elektrické energie využité v celých Spojených státech. Nelegální pěstitelé s vidinou rychlého výdělku často zamořili státní pozemky i vodní zdroje toxickými pesticidy. Pěstírny a sklady konopí mají v průměru až osmkrát vyšší spotřebu energie než ostatní komerčně využívané budovy. Pěstitelé konopí již příliš dlouho přehlíželi problémy jako změna klimatu a soustředili se pouze na svůj vlastní zisk. Poslední generace LED technologii však dlouhodobě spojuje ekologické řešení s ekonomickým. 

Většina indoor farem se zatím LED diodám záměrně vyhýbá.

Jak ukázal výzkum Ministerstva energetiky Spojených států, využívání LED diod při indoor pěstování dokáže pěstitelům ušetřit až 40 procent výdajů na energie. Když se k tomu připojí údaje, které v důsledku ušetříte díky menším prostorovým nárokům (rostliny mohou růst velmi blízko světelného zdroje), mohou se úspory vyšplhat až na 55 procent. 

Slunce je stále nedostižitelné, ale

Venkovní a skleníkové pěstování je samozřejmě stále mnohem levnější a energeticky efektivnější než indoor – sluneční energie je totiž úplně zadarmo. V mnoha státech je však celoroční pěstování v podstatě nemožné. V jiných státech, mezi které patří například Colorado, zákony pěstování venku natolik komplikují, že se většina pěstitelů raději rozhodně pěstovat uvnitř. Konopí je navíc v celé Americe dle federálních zákonů stále nelegální, a proto ho nemůžete vypěstovat „na poli“ ve státě, kde mu svědčí místní klima, a pak ho přepravovat do států, kde se venku pěstovat nedá (například na Aljašku). V důsledku toho vzniká každý den mnohem více pěstíren, než by ve skutečnosti bylo potřeba. Stejný objem rovnocenně kvalitního konopí by přitom šlo vypěstovat levněji a s menším dopadem na životní prostředí. Pro spoustu výrobců by přitom rozdíl mezi pokračování v zajetých kolejích a změnou přístupu k energii mohl být otázkou přežití. Stačí se podívat na Peterse. Na vypěstování stejného množství mu stačí méně než poloviční náklady ve srovnání s konkurencí – dlouhodobě má tedy mnohem větší šanci udržet se na trhu. 

Budoucnost svícení

Indoor pěstitelé využívající LED technologie přispívají ke zpomalení změn klimatu a daří se jim natolik, že za pár let se na trhu už dost možná nikdo jiný pohybovat nebude. „Pokud nepřemýšlíte, jak být v budoucnosti efektivní ve využívání energie, moc dlouho si na výsluní nepobudete,“ tvrdí Smith. Jedná se zkrátka o obrovské plýtvání penězi i energií. Nate Lipton, výkonný ředitel jednoho z předních obchodů s potřebami na pěstování, Growers House, upozorňuje, že prodej LED světel na indoor se v posledních letech zvýšil sedmkrát. Při přechodu na LED ihned pocítíte, kolik ušetříte na chlazení, vodě a výživě rostlin. Díky LED diodám navíc můžete rostliny bezpečně pěstovat v několika vrstvách nad sebou – v důsledku si tedy vyděláte mnohem více peněz než s klasickými zářivkami.  

Nelegální pěstitelé s vidinou rychlého výdělku často zamořili státní pozemky i vodní zdroje toxickými pesticidy. 

Většinu pěstitelů přesto stále odrazují pořizovací náklady LED diod. Jejich prodejci proto dnes řeší, jak tyto ceny snížit – i přes předpokládaný pád však bude stále pár let trvat, než se vám investice do LEDek vrátí, především pokud do výdajů započítáte i možné ztráty, kterým může pěstitel čelit, než systém s novými zářivkami začne efektivně využívat. Přece jen chvíli trvá, než připravíte nový režim chlazení, snižování vlhkosti a výživy rostlin. „S pěstováním je to jako se životem. Nejtěžší věc je vystoupit z komfortní zóny, zvláště pokud nemáte v záruce moc náhradních řešení,“ dodává Peters. V některých městech, mezi která patří třeba Michigan, se navíc „legálnost“ pěstírny odvíjí od počtu rostlin, ne metrů čtvrtečních. To znamená, že pěstitelé se snaží vypěstovat co největší rostliny v co nejmenším počtu, ne ušetřit co nejvíce energie. 

Vydělat balík a zmizet

Většina indoor farem se však LED diodám dosud vyhýbá záměrně. Řada současných velkopěstitelů totiž chce jen rychle vydělat peníze a pak z konopného průmyslu zmizet. Pokud trávu neplánujete pěstovat více než dva tři roky, tak pro vás LED diody nemají smysl. Současné tendence se tedy mohou pro ty, kteří se snaží tvář konopného průmyslu změnit, zdát nepříznivé. Společnosti jako dříve zmíněná RII se přesto horlivě snaží spojit pěstitele, výrobce technického vybavení a zákonodárce, aby společně našli energeticky výhodné řešení, které by bylo výhodné pro všechny. Navíc většina konopných rychlokvašek pravděpodobně rychle zkrachuje. Dle propočtů odborníka na konopný průmysl, Roba Hunta, například v Kalifornii – největším konopném trhu Spojených států – se povolila produkce zhruba pět- až šestkrát více konopí, než dokáže trh spotřebovat. 

Co bude potom

Co se tedy stane se všemi těmi obřími pěstírnami, až zelená horečka začne opadat? Smith doufá, že jestli některé ze současných závodů využívajících LED diody padnou, půjdou využít na pěstování něčeho ještě důležitějšího pro každodenní život člověka – na produkci jídla. Ve světě produkce potravin se vertikální vrstvení plodin a LED světla v poslední době také stávají hitem. Společnosti, které vyvíjejí techniky tzv. „pěstování v kontrolovaném prostředí“, mají dnes investory, mezi něž patří například majitel Amazonu a nejbohatší člověk na světě Jeff Bezos a bratr Elona Muska, Kimbal Musk. „Naše nynější postupy, kterými se snažíme zefektivnit pěstování konopí, by jistě šly aplikovat i na situaci v celém zemědělském průmyslu – poptávka po kontrolovaném pěstování bude jen stoupat,“ odhaduje Smith. 

Cílem je poskytovat pěstitelům nejnovější poznatky o konopí a tím snížit plundrování prostředí i jejich peněženky. 

Prozatím se však Smith soustředí na to, aby dokázal pomoci co nejvíce jednotlivým pěstitelům, aby dokázali energii za pomoci LED diod využívat efektivněji. Společnost RII chce mezitím využít nasbíraná data k tomu, aby vytvořila manuál na to, jak začít pěstoval s LED osvětlením – hotový by měl být letos v létě. A jejich snahy se v některých oblastech už začínají vyplácet. Například v Massachusetts současné regulace v podstatě znemožňují pěstování jakýmkoli jiným způsobem. Samozřejmě to, že máte licenci na pěstování, ještě neznamená, že vám Peters hned nadšeně zavolá a řekne vám, jak v Eco Firma Farm konopí pěstují. „Prostě používejte LEDky,“ opakuje svou mantru. „Chci, abyste věděli, že to zvládnete. Ale všechna svá tajemství vám rozhodně nevyzradím.“  

Zdroj: www.rollingstone.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!