Aktuální článek
V pravěku rostlo konopí v Evropě volně, ale vymizelo před příchodem prvních zemědělců

V pravěku rostlo konopí v Evropě volně, ale vymizelo před příchodem prvních zemědělců

  • Vědci jsou nyní přesvědčeni, že v dávné minulosti se konopí vyskytovalo na našem kontinentu celkem běžně.

Zbrusu nová studie přišla s objevem, že v době kamenné bylo divoké konopí v Evropě velmi rozšířené. První zemědělci však neměli možnost ho pěstovat, protože vymizelo dříve, než se vůbec na kontinentu stihli usadit. Výzkumníci měli dříve problém přesně určit oblasti, kde bylina rostla. Nemohli se spolehnout na zkoumání pylu ve zkamenělinách. Konopí se totiž až příliš podobá obyčejnému divokému chmelu, který se v Evropě nacházel také velmi hojně. Odborníci z Vermontské univerzity pod vedením Johna McPartlanda se však domnívají, že celé záležitosti přišli na kloub. Zaměřili se na to, jaká další flóra se ve vybraných oblastech vyskytovala. 

Ve střední době kamenné konopí z Evropy vymizelo kvůli oteplení klimatu.

Autoři studie publikované ve vědeckém žurnálu Vegetation History and Archaeobotany, zaměřeném na dějiny vegetace a archeobotaniku, došli k závěru, že pokud pyl nalezený ve fosiliích pochází z rostlin, které jsou typické pro travnaté stepi, tak se jedná s největší pravděpodobností o pyl z konopí. Pokud na druhou stranu pyl vykazuje známky lesnaté oblasti, pak pochází spíše z chmele. V rámci této teorie se tým odborníků rozhodl znovu prozkoumat vzorky pylu z doby kamenné z více než 470 nalezišť po celé Evropě. Nakonec dospěli ke zjištění, že konopí se vyskytovalo hlavně v suchých subpolárních oblastech. Sotva však na kontinent dorazili první zemědělci, kteří sem přišli před přibližně 9 000 lety z Blízkého východu, rostlina už pomalu začínala mizet kvůli oteplení klimatu. McPartland dodal, že není mnoho důkazů toho, že by tito prehistoričtí zemědělci jakkoli s konopím pracovali. „Pokud se tam přirozeně nevyskytovalo, nemohli ho ani pěstovat,“ řekl pro žurnál New Scientist.

Konopí se pak do Evropy vrátilo až přibližně před 4 500 lety v době bronzové, kdy je s sebou přinesli pastevci z asijských stepí. Dnes je sice proslulé hlavně svými psychoaktivními účinky, svého času bylo ale využíváno především jako surovina pro výrobu textilií. McPartland mimo jiné vyjádřil své přesvědčení, že původní evropští zemědělci konopí užívali také jako drogu. Přeci jen tehdy ještě prakticky neznali alkohol. „Ve společnosti, která ještě neznala konzumaci alkoholu, by takové menší ,povzbuzení‘ jistě přišlo vhod,“ uvedl americký vědec.

Zdroj: www.independent.co.uk

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!