Aktuální článek
Kanadská legalizace bez legalizace

Kanadská legalizace bez legalizace

  • Jedna rada ohledně nadcházející legalizace konopí v Kanadě – nedoufejte v zázraky. Jestli jste čekali, že se z druhé největší země světa stane huličův ráj, budou pro vás následující řádky nejspíše studenou sprchou.

Zajímají vás informace o nadcházející kanadské legalizaci? Moc se netěšte – čekají vás nepříjemná překvapení v podobě korupce, politických tahanic, nových drakonických zákonů, kupy byrokracie, nesmírného pokrytectví a zásahů vlády do přirozené situace na trhu. 

Tiskárna na peníze

V minulosti se vláda ve chvílích, kdy schvalovala nesmyslné protikonopné zákony, mohla odvolávat na mezinárodní úmluvy. Nyní se ukazuje, že i chystaná legalizace bude jen pokračováním prohibice s jiným názvem a tiskárna na peníze posvěcená úředním šimlem. Ještě včera jste za koupi pár gramů konopí mohli skončit ve vězení – teď půjdou vaše peníze v rámci legální transakce do rukou vlády. 

Velké společnosti se snaží ukořistit, co jde, zatímco lidé, kteří se o legalizaci celou dobu snažili, jsou zatlačeni do pozadí a často jim hrozí vězení či obrovské pokuty. 

Stačí si povšimnout, že v souvislosti s výrazem „léčivé konopí“ se v poslední době začalo v médiích často objevovat jméno Julian Fantino. Tento známý horlivý obhájce protikonopných zákonů často srovnával držení konopí s tak závažnými zločiny, jako je vražda. Paradoxně se však stal jedním z bývalých politiků a vysloužilých policistů, kteří si nyní našli cestu k lukrativnímu podnikání s konopím. Takový obrat v kariéře je poměrně legrační. Není však zdaleka sám, jak odhalil časopis Now Magazine. 

Téměř nikdo by si ani netroufal tipnout, že se na scénu vrátí například Bill Blair – po fiasku na summitu G20 v roce 2010 všichni čekali, že z politiky nadobro zmizí. Přesto se mu podařilo svézt se na zelené vlně a nyní má na starosti zavádění legalizačního plánu premiéra Justina Trudeaua v celé Kanadě. „Z G20 přešel na dvacet gramů,“ vtipkuje Jodie Emeryová, nejznámější kanadská konopná aktivistka a manželka „konopného prince“ Marca Emeryho.

Konkurence státu

V celém tom šílenství, které ohledně legalizace konopí začalo panovat, je Emeryová jednou z posledních rozumných lidí. Manželé Emeryovi jsou konopní aktivisté již mnoho let. Pár měsíců před představením plánu na legalizaci byli však obviněni z nelegálního prodeje konopí ve svých obchodech. Když se na jejich případ podíváme objektivně, je jasné, že jejich firma by na vznikajícím konopném trhu byla konkurencí státního podnikání. Vyvázli s podmíněným trestem a obrovskými pokutami. Jodie Emeryová je tedy pochopitelně nadcházející legalizací spíše znechucená. Kritizuje především narychlo vymyšlené federální, provinční i obecní vyhlášky, jejichž cílem je usnadnit vládě, aby měla na konopném trhu monopol. Tak snadno lze zničit konkurenci. Emeryová se nechala slyšet: „Kanadská vláda se nyní pokouší o něco naprosto šíleného – na federální i provinční úrovni se snaží chopit osmi miliard dolarů nacházejících se v neřízených transakcích a přemístit je do vlastních rukou.“ 

Řada bývalých politiků a vysloužilých policistů si nyní našla cestu k lukrativnímu podnikání s konopím.

Pravidla ohledně pěstování jsou mnohdy nesmyslně detailní – nenechají vás například ani rozhodnout, v jaké části domu můžete své čtyři povolené rostliny pěstovat. „V Britské Kolumbii můžete jít do vězení například za to, když vaše rostliny kdokoli uvidí,“ upozorňuje Emeryová. „Vláda tak sama podporuje černý trh,“ dodává. „Kdyby se konopí jednoduše dostalo na seznam kontrolovaných látek, mohli bychom k němu přistupovat jako ke kávě či jiným potravinám. Přitom konopí je prokazatelně bezpečnější než alkohol, tabák, káva a mnoho dalších produktů, jejichž prodej vláda reguluje velmi volně.“

Bohatší budou ještě bohatší

Není tedy divu, že Emeryová ztratila veškeré iluze – dále upozorňuje, že na legalizaci konopí zbohatnout především velké firmy. Již nyní se do konopného sektoru začínají přemisťovat korporace ze světa alkoholu a farmacie. Tyto koncerny doufají, že rychle zbohatnout na reputaci, jakou konopí nyní vzhledem ke svým léčivým účinkům má. (Konopí se dá využívat například k léčbě bolesti a mírnění abstinenčních příznaků u závislých na opioidech.) 

Emeryová v politickém aktivismu hodlá pokračovat i přesto, že je to cesta plná překážek. „Od té doby, co se konopí dostalo do centra zájmu, začaly na něj sedat obří korporace jako vosy na lep. Nyní se snaží ukořistit, co jde, zatímco lidé, kteří se o legalizaci celou dobu snažili, jsou zatlačeni do pozadí a často jim hrozí vězení či obrovské pokuty. Zdá se mi, že vláda se nás snaží vystrnadit z právě legalizovaného konopného průmyslu pod hrozbou vězení. Legalizace již fungujícího odvětví tak ve skutečnosti neprobíhá. Důsledky takové legalizace budou příšerné,“ nechala se slyšet Emeryová. 

„Federální vláda se rozhodla investovat 247 milionů dolarů do vymáhání protikonopných zákonů, v jednotlivých provinciích navíc vzniká mnoho dalších nařízení,“ upozorňuje. A co její názor na zákon zvaný Ontario‘s Bill 174? „Vláda v Ontariu se v boji s konkurencí snaží využívat taktiky, které až podezřele připomínají chování drogových kartelů.“

Kdo má klíč od basy?

Jednoduchá otázka o legálním konopí a novém systému trestů směřovaná na kanadskou vládu odstartovala lavinu pokryteckých odpovědí. Jejich mnohoznačnost jen odráží zmatenou situaci ohledně celé konopné problematiky. 

V Britské Kolumbii můžete jít do vězení například za to, když vaše rostliny kdokoli uvidí. 

Nikdo nedokázal odpovědět například na otázku, kdo bude trestán za překročení zákona v případě, že si nezletilý nakoupí konopí v oficiálním obchodě na falešný doklad. Tato otázka je poměrně důležitá, neboť jedna ze změn v zákonech je i zvýšení trestu za prodej drog nezletilým mladším osmnácti let – proviněným bude nyní hrozit až čtrnáct (!) roků za mřížemi. Za jaké obdobné zločiny můžete v Kanadě skončit za mřížemi na tak dlouho? Například za šíření dětské pornografie, teroristické činy v zahraničí či za napadení policisty. „Navrhují opravdu přísné tresty,“ tvrdí Emeryová. „Vláda se jednoduše snaží zbavit konkurence všemi dostupnými prostředky.“ Otázkou také zůstává, kdo bude dohlížet na online prodej konopí, jehož objem i přes jeho dosud nelegální status neustále stoupá. Dokáže vláda hlídat i tak složitý fenomén? „Nemají šanci!“ trvá na svém Emeryová. „I v zemích, kde za zločiny spojené s konopím hrozí trest smrti, se ho lidé stále nebojí pěstovat, prodávat a užívat. Znáte ten Einsteinův výrok: Jen šílenec opakuje stále stejné postupy a věří v odlišné výsledky. Vláda přesto navrhuje, že řešením jsou větší hrozby, delší vězení a více nátlaku ze strany policie.“ 

„Legalizace? To těžko. Spíše se jedná o převlečené pokračování kriminalizace,“ uzavírá manželka konopného prince.

Zdroj: torontosun.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!