Aktuální článek
Místo vína konopí?

Místo vína konopí?

  • Podle odborníků by mohla legalizace vést ke snížení zájmu o alkohol. Co vy sami – vyměnili byste sklenku vína za konopí?

Legalizace konopí by pravděpodobně mohla mít za následek pokles tržeb z prodeje vína. Předpokládá se, že hlavně lidé v lépe placených profesích by brzy mohli přesedlat k oblíbené rostlině, a to především ženy, jež by se tak chtěly zbavit přebytečných kalorií spojených s konzumací alkoholu. Toto aspoň tvrdí nová analýza vyhotovená z iniciativy jedné z největších evropských bank, Rabobank. 

Pivaři a vinařky

V lihovarnických kuloárech se dlouhodobě šušká, že s příchodem legalizace začnou mladí muži namísto piva užívat konopí, což bude mít negativní dopad na celý pivovarnický průmysl. Nicméně nová analýza od Rabobank tvrdí, že ke změně jsou mnohem náchylnější ženy, které se konopí dříve vyhýbaly právě kvůli jeho zákazu. Obzvláště ženy s vysokoškolským vzděláním by jej mohly ocenit jako alternativu oproti kalorickému vínu.

Konopí je dnes vnímáno jako lehčí a přírodní náhrada alkoholu. 

„Není žádným tajemstvím, že mladí muži konopí už dávno kouří,“ uvedl Steve Rannekleiv, hlavní stratég společnosti Rabobank v oblasti nápojů. „Jde nám spíše o majetnější lidi s vyšším vzděláním. Jednoho dne si řeknou, že když už je to povolené, tak to zkusí. I typologicky se jedná o konzumenty vína,“ dodal. Samotný výzkum společnosti Rabobank blíže nespecifikuje, jak by konopí mohlo ohrozit prodeje vína. Ale podniky v rámci konopného průmyslu si už prý dávno uvědomily, komu pravděpodobně přeberou nejvíce zákazníků. Podle informací americké obchodní skupiny Wine Institute jenom v Kalifornii vinařský průmysl zaměstnává 780 000 lidí, roční obrat má 114 miliard dolarů a z toho 15,2 miliard odvede na daních.

Trocha drogové demografie 

Alkoholový průmysl má již po dlouhá léta jasně rozdělenou propagaci svých produktů podle pohlaví a věku. Na mladé muže jsou zaměřeny reklamy na značky levného piva, jako Coors Lights nebo Bud Light, kdežto majetnějším konzumentům jsou nabízeny lepší značky vodky, whisky a vín. 

Konopný průmysl upouští od prodeje kuřiva a zaměřuje se na výrobu jiných produktů, například právě nápojů. 

Konopný průmysl se v tomto přístupu samozřejmě inspiruje. Staví se přívětivé lékárny, v nichž vás mají ihned opustit jakékoli obavy z nákupu dříve ilegální byliny. Konopí se přidává do nízkokalorických nápojů a do speciálních druhů mouky. Na prodej jsou konopné pokrmy bez obsahu cukru a také elektronické cigarety pro kuřáky, kteří si chtějí bylinu diskrétně vychutnat a nikoho nerušit typickým odérem. Potraviny a e-cigarety představují zdravější a společensky přípustnější variantu oproti kouření jointu nebo bongu.

John Kagia, výkonný viceprezident analytické společnosti zaměřené na konopný sektor New Frontier Data, uvedl, že alkoholový průmysl jako celek nemá důvod se v nejbližší době obávat dopadů legalizace na své tržby. Kagia však osobně souhlasí se závěry analýzy od Rabobank ohledně možného postupného úpadku prodejů vína. Dodal také, že podle statistik jsou muži dvakrát více náchylní k užívání konopí než ženy. Tento rozdíl se ale začíná čím dál více zmenšovat spolu s narůstajícím počtem států, ve kterých byla uzákoněna legalizace čím dál oblíbenější rostliny. Již devět amerických států společně s hlavním městem Washingtonem povolilo rekreační užívání konopí. A ve 30 státech včetně hlavního města si můžete konopí legálně pořídit pro lékařské účely. „Prodeje vína může tento fakt velice snadno poznamenat,“ tvrdí Kagia. „Počet uživatelek konopí každým dnem roste a tato droga začíná být vnímána jako lehčí a přírodní náhrada alkoholu.“

Mizící kouř

Konopný průmysl momentálně upouští od prodeje kuřiva a zaměřuje se na výrobu jiných produktů, například právě nápojů. Na podzim bude výrobce piva Blue Moon uvádět na trh tři druhy nápojů s obsahem konopí, které mají připomínat standardní alkoholické pivo. Nemá vás však po nich bolet hlava, jak už to často po konzumaci alkoholu bývá. Chlazené konopné nápoje, jež budou zatím k dostání pouze ve státě Colorado, budou díky speciální kombinaci rostlinných substancí napodobovat účinky alkoholu na organismus. „Je to úplně stejné, jako když pijete klasické pivo,“ tvrdí producenti. 

Muži jsou dvakrát více náchylní k užívání konopí než ženy. Tento rozdíl se ale začíná čím dál více stírat. 

Rennekleiv uvedl, že Rabobank se nadále bude snažit zjistit, jak legalizace přesně ovlivní alkoholový průmysl, především výrobce a prodejce vína. Dále zmínil, že momentálně v tomto sektoru dochází k velkému rozkolu, kdy někteří se snaží novému „zelenému“ trendu přizpůsobit, kdežto jiní konopnou mánii zcela ignorují.  Kalifornský Wine Institute je toho názoru, že je ještě příliš brzy vyvozovat nějaké závěry. Kalifornie je přitom jedním z největších producentů jak vína, tak konopí, které je zde od letošního roku legální. Zástupci konopného sektoru mají v plánu vydělávat i na cestovním ruchu, kdy chtějí po vzoru turistických exkurzí vinic zavést také turistické prohlídky legálních pěstíren.

A neměli bychom zapomínat ani na pracovní síly. Rannekleiv podotýká, že zaměstnanci vinařského průmyslu jsou kvůli zvyšující se popularitě konopí pod velkým tlakem. „Ve vinařství je už tak málo pracovních sil. A pokud bude konopný průmysl nabízet svým zaměstnancům více peněz za jednodušší práci, situace se tak bude nadále jenom zhoršovat.“

Zdroj: eu.usatoday.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!