Aktuální článek
Konopní pacienti žalují americké ministerstvo spravedlnosti kvůli prohibici

Konopní pacienti žalují americké ministerstvo spravedlnosti kvůli prohibici

  • Případ dvanáctileté holčičky, která spolu s dalšími lidmi užívajícími konopí k léčbě žaluje amerického ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, odhaluje v celé své nahotě nesmyslnost protikonopných zákonů.

V únoru letošního roku bylo u soudu poprvé projednáváno historické řízení, v němž bývalý hráč amerického fotbalu Marvin Washington, dvě malé děti a válečný veterán s posttraumatickou stresovou poruchou zažalovali federální vládu Spojených států za to, že odmítá odstranit konopí ze seznamu nejnebezpečnějších drog a ztěžuje tak život všem těm, kteří jej užívají k léčebným účelům.  

Nevzdáváme se!

Newyorský soud ovšem žalobu, jež měla potenciál ukončit prohibici konopí na celoamerické úrovni, zamítl. S takovýmto verdiktem se žalobci nehodlali smířit, a proto se proti němu 1. června odvolali a celou věc předali odvolacímu soudu. V čele jejich právního týmu stojí Michael Hiller, který dlouhodobě zastupuje dva „dětské žalobce“: Alexis Bortellovou a Jaggera Cotteho.  

Alexis a Jagger žijí v neustálém strachu z toho, že jejich rodiče budou zatčeni a soudně stíháni a oni přijdou o svou medicínu.

Hiller v odvolacím dokumentu nastínil „historický přehled širokého využití a přijetí konopí člověkem, stejně jako úryvek z amerického zákona o kontrolovaných látkách. Jeho prostřednictvím, a zejména pasážemi týkajícími se marihuany, se tehdejší prezident Nixon snažil potlačovat práva osob, jež byly jeho administrativou považovány za politickou opozici.“ Dále v něm poukazuje na pokrytectví federální vlády, jež sice získala patenty týkající se medicínského využití konopí, kterým v podstatě připouští jeho léčebný potenciál, ale na druhé straně konopí stále řadí do látek třídy A (tzv. Schedule 1 substance), která v současnosti není federálně akceptovaná k léčebnému využití a spadají do ní drogy jako heroin. 

Upírání jediného účinného léku dětem

Takováto klasifikace podle Hillera porušuje ústavní právo nevinných dětí jako Alexis Bortellová a Jaggera Cotte na užívání jediného léku, který je doslova drží při životě. V jejich případě jde o konopný extrakt, který na rozdíl od konvenčních léčiv funguje jako účinná prevence před prudkými epileptickými záchvaty. Dvanáctiletá Bortellová trpí farmakorezistentní epilepsií a sedmiletý Cotte vzácnou neurologickou chorobou zvanou Leighův syndrom.

V odvolání je rovněž uvedeno: „Soud nižší instance uznal, že žalobci jsou živoucím důkazem toho, že konopí pro ně představuje vhodnou a účinnou medikaci. Bohužel podle amerického federálního zákona o kontrolovaných látkách se tímto způsobem léčby dopouštějí těžkého zločinu. A z tohoto důvodu teď musí Alexis a Jagger žít v neustálém strachu z toho, že jejich rodiče budou zatčeni a soudně stíháni a oni přijdou o svou medicínu.“  

 Právník konopných pacientů poukazuje na pokrytectví federální vlády, která vlastní patenty týkající se medicínského využití konopí, ale na druhé straně ho stále řadí mezi nejnebezpečnější drogy. 

Hiller tyto samé body představil soudci Alvinu Hellersteinu už jednou před zamítnutím žaloby. I když jde o podpůrné argumenty, ani tentokrát nemusí být dostatečně silné. V únoru sice soudce uznal, že Bortellová, Cotte a další žalobci užívají konopí pouze ze zdravotních důvodů, to ovšem nestačí k tomu, aby rozhodl v jejich prospěch. A nakonec oznámil, že „vzhledem k předchozímu precedentnímu soudnímu rozhodnutí“ musí žalobu zamítnout. Tím „precedentem“ měl na mysli další neúspěšné žalobce, jež se v minulosti pokoušeli konopí v soudní síni překlasifikovat a dokázat jeho nepopiratelné terapeutické účinky.

Hledá se rozumný plán

„Můj názor je ten, že i přes nepopiratelnou právní logiku případu (jež bude v rozhodnutí odvolacího soudu z velké části zavržena), je nezbytné, aby buď ministr spravedlnosti, Kongres, nebo Národní úřad pro kontrolu obchodu s drogami připravili nový zákon, který konopí přeřadí do jiné kategorie látek. Jen ten může přinést rozumný regulační plán pro další kontrolu užívání této rostliny,“ nechal se slyšet advokát a spisovatel Bob Carp. 

Americké vládě nyní běží 90denní lhůta, během níž může na odvolání protistrany reagovat, a poté se k jejímu stanovisku opět vyjádří Hiller. Soud si na závěr vyslechne ústní vyjádření a v řádu několika měsíců od dnešního dne vynese další rozhodnutí. Přestože je tento odvolací proces únavný a zdlouhavý, doufejme, že Bortellové a Cottemu konečně přinese spravedlnost. Ne-li rozhodnutím soudu, tak prostřednictvím zákona vydaného Kongresem nebo ústavního dodatku.

Zdroj: https://herb.co/marijuana/news/bortell-washington-vs-sessions-appeal

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!