Aktuální článek
Biotechnologům se podařilo vypěstovat konopí z buněčných kultur

Biotechnologům se podařilo vypěstovat konopí z buněčných kultur

  • Měli jsme možnost pohovořit s výkonným ředitelem společnosti Front Range Dr. Jonathanem Vaughtem o revolučním projektu, který by mohl zásadně změnit způsob, jak lidé po celém světě pěstují konopí.

Mohl byste nám vaši společnost stručně představit a popsat na čem pracujete?

Pracujeme s pěstiteli technického i běžného konopí a máme hlavní dva cíle. První z nich je vývoj tzv. „čistého“ druhu konopí. Za pomoci buněčných kultur chceme vyčistit genetiku vybraných odrůd a nabídnout velkoobjemovým farmářům i menším pěstitelům rostliny s kvalitním a naprosto zdraví nezávadným genetickým základem. Míříme na široký okruh zákazníků – máme co nabídnout malým i velkým producentům konopí bez i s THC, ať už se zaměřují napěstování venku, ve skleníku či pod umělým osvětlením.  

Klasické rostliny, které jsou během raného vývoje vystaveny nepříznivým podmínkám a různým prostředím obsahujícím rozličné patogeny, jsou později mnohem náchylnější k nemocem. 

Našim druhým zájmem je šlechtění specializovaných odrůd. Ponořili jsme se do konopné genomiky a v rámci našeho programu se snažíme vyvinout nové, odolnější a kvalitnější rostliny. V Coloradu fungujeme už přes rok a brzy se chystáme otevřít první středisko v Kalifornii. V oblasti konopného zemědělství by se mělo jednat o první podobně zaměřený projekt.

Zmiňoval jste inspiraci již zavedenými zemědělskými postupy. Jak přesně je chcete využívat?

Když se podíváte na nabídku ostatních firem, sestává většinou z vegetativně množených sazenic, tedy řízků. Využívají jednu matečnou rostlinu, kterou klonují. Tak se to běžně dělá s okrasnými rostlinami, bramborami, bobulemi, bylinkami (jako třeba máta), chmelem, banány, ananasy, orchidejemi a mnoha dalšími druhy. Řízkováním se zkrátka množí velká spousta rostlin. Už dnes se pro klonování běžně využívají již zmíněné buněčné kultury – prakticky všechna odvětví zemědělství se dnes snaží vyvinout co „nejčistší“ odrůdy. Tento trend jsme se proto rozhodli následovat i my. 

Buněčné kultury se v procesu klonování využívají k pročištění genetického kódu rostliny a jejich příprava není nic jednoduchého – jedná se o náročný, zdlouhavý proces, který se řídí přísnými pravidly a pevně danými postupy. Neméně pozornosti vyžaduje i příprava pěstebních médií, ve kterých se tkáně vyvíjejí. V zásadě tento proces funguje následovně: nejprve potřebujete zdravou rostlinu, ze které pak v laboratoři izolujete zdravou tkáň – ta slouží jako základ buněčné kultury. Tímto způsobem jsme schopni vypěstovat sterilní rostliny bez plísní a škůdců. Výsledkem mohou být miliony zdravých rostlin se silnou genetikou a výbornou odolností vůči škůdcům – právě to je náš hlavní cíl. 

Zasahujete během tohoto procesu nějakým způsobem do genetického kódu rostlin?

Ani v nejmenším. Metoda využívající tkáňové kultury nemění genetickou podstatu rostlin – pouze mění podmínky, ve kterých se rostlina vyvíjí. Sami využíváme časem prověřenou metodu klonování, přičemž hlavní inovací je, že rostlinám poskytujeme ideální podmínky. Nové metody nám umožňují při klonování udržet sterilní prostředí, čímž se zaručí, že se u nich v budoucnu nebudou vyskytovat plísně a škůdci. Za pomoci buněčných kultur chceme vyčistit genetiku vybraných odrůd a nabídnout velkoobjemovým farmářům i menším pěstitelům rostliny s kvalitním a naprosto zdraví nezávadným genetickým základem. 

V podstatě tedy pouze množíte již existující odrůdy v prostředí bez škůdců a plísní?

Přesně tak. 

Můžete nám ten proces vysvětlit do detailu? Jak je možné, že výsledkem jsou tak zdravé a odolné rostliny?

Je to jednoduché. Představte si rostlinu – v místech, kde z hlavního stonku vyrůstají boční větve a listy, se nacházejí tzv. kolénka (nody). Tam, kde vyrůstá nová větev, odebereme z rostliny malou část stonku a jedno nebo dvě kolénka z postranní větve. Stačí nám jen pár centimetrů. Kousky rostlinného materiálu pak důkladně vymyjeme a dáme do nádoby s kulturou, ve které se může nová rostlinná tkáň vyvíjet – pro různé účely využíváme různé typy vaniček. Dá se říct, že připomínají plastové krabičky na svačiny. Pak potřebujete pěstební médium – to je podobné granulátu, který se využívá při pěstování konopí v květináčích či hydroponických systémech. Sestává se z živin, soli a dalších látek, jež rostlina pro růst potřebuje. Buněčné kultury však vyžadují velmi specifická média, která musí být dokonale vyčištěná od jakýchkoli bakterií a patogenů. Médium musí obsahovat přesný poměr důkladně vyčištěných sloučenin. Následně stačí umístit kousky rostlinné tkáně do média a čekat. Díky tomu je tento přístup ke klonování tak nenáročný na prostor. Všechno se odehrává v malých nádobkách. Rostliny mají v tomto stádiu klonování jen pár centimetrů a jsou v malých sklenicích. I do poměrně malé místnosti (3×5 metrů) se jich tak vejdou celé desetitisíce. Tímto způsobem se dá efektivně pěstovat obrovské množství zdravých a odolných zárodků rostlin. V místnosti tak malých rozměrů je navíc snadné zajistit bezpečné prostředí.

Tím ale nechcete říct, že výsledné rostliny jsou naprosto odolné proti škůdcům?

Tak snadné to rozhodně není, ale rostliny, které jsou během raného vývoje vystaveny nepříznivým podmínkám a různým prostředím obsahujícím rozličné patogeny, jsou později k nemocem mnohem náchylnější. Náš program nabízí silnější, zdravější rostliny, které samozřejmě nejsou odolné vůči všemu, ale oproti jedincům pocházejícím z klasických metod klonování vykazují mnohem větší odolnost vůči mšicím, třásněnkám a roztočům. 

Výsledkem mohou být miliony zdravých rostlin se silnou genetikou a výbornou odolností vůči škůdcům – právě to je náš hlavní cíl.

Škůdci se totiž při běžném klonování na rostliny často dostanou už v raných fázích vývoje. Paraziti navíc rostliny často nakazí dalšími bakteriálními i virovými patogeny. Při klasickém klonování je mateční rostlina umístěna ve skleníku nebo v pěstírně pod umělým světlem, kde se vždy nějací škůdci nacházejí, byť mikroskopičtí. Když potom z takové rostliny vytvoříte klony, škůdce si sebou nesou už od zárodku. Od samého počátku kvůli tomu mají problémy.

Myslíte si, že vaše inovace mají potenciál rozpoutat v konopném průmyslu revoluci?

Náš přístup je naprosto transparentní a spolehlivý. Díky zmíněným inovacím můžeme zákazníkům nabídnout bezkonkurenčně kvalitní klony. Velkoobjemoví farmáři i malopěstitelé díky nám budou moci pěstovat rostliny, které jsou kvalitnější a zdravější od samého počátku jejich vývoje. Pokud se budou držet obecných zásad pěstování a nebudou používat zakázané pesticidy, budou moci dosáhnout mnohem lepšího výnosu, co se týká objemu i kvality. Věřím, že společně se nám podaří zvednout úroveň celého konopného průmyslu. 

Zdroj: merryjane.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!