Aktuální článek
Léčba konopnými kořeny

Léčba konopnými kořeny

  • Dvaačtyřicetiletá Američanka ze státu Michigan Michelle Sayeová je přesvědčená, že jí konopí zachránilo život. Možná vás ale překvapí, že má na mysli především kořeny této rostliny, jimiž se léčí následky hrozivé nehody na lodi, která ji málem připravila o nohu.

„Stalo se to v létě 2008 na jednom z jezer ve státě Washington. Vyjeli jsme si tehdy s kamarády na loďce a najednou se za námi objevila další loď. Řídil ji opilý muž, který se k nám rychle přibližoval, až na nás najel. Náraz způsobil, že jeho loď vytrhla kus té naší včetně lodního šroubu, a ten mi doslova udělal díru do nohy. Vyrval mi z ní osmnáct centimetrů holenní kosti, okolní svaly, tuk a kůži,“ popisuje nejhorší moment svého života Sayeová. 

Celoživotní následky 

Trvalo několik dalších let, než žena začala znovu chodit. Její utrpení dokumentují fotky pořízené krátce po nehodě a v průběhu následujících chirurgických zákroků, ty jsou však určené pouze pro odolné povahy. Bylo to období nesnesitelných bolestí, na něž jí tehdy předepisované léky téměř nepomáhaly. Pak ale přišel zvrat. 

Konopí jsem zkoušela ve všech možných podobách: kouřila květy, jedla hašišový olej, mazala se různými tinkturami a mastmi…stálou úlevu jsem ale našla až poté, co jsem objevila tobolky z namletých konopných kořínků. 

„Když mi dal kamarád z Kalifornie poprvé vyzkoušet konopnou tinkturu, komentoval to slovy, že za deset minut mi bude líp,“ směje se a zároveň si vybavuje, že tomu vůbec nevěřila. „Byla jsem si jistá tím, že mi nepomůže, a řekla mu na to, že do mě prostě najela loď a že budu trpět až do konce života. Když po deseti minutách bolesti opravdu značně polevily, byla jsem naprosto ohromená,“ vzpomíná. Michelle nestačila žasnout, s jakou rychlostí ustoupily silné otoky, s nimiž roky bojovala. Dalším šokem bylo, že se mohla rázem zbavit hromady léků proti bolestem, jež do té doby užívala. „Tehdy jsem se stala tinkturovou vílou, která dostala dar uzdravovat a chtěla se o něj podělit se všemi,“ vzpomíná. 

Kořeny léčby

Před třemi lety se ale zdravotní stav zhoršil. Kovové šrouby v noze vyvolaly bolestivou – a v případě obdobných potíží poměrně běžnou – infekci. Michelle hrozila amputace (kterou měly zažehnat opakované dávky antibiotik) a děsila ji představa, že ve svých čtyřiceti letech skončí na invalidním vozíku. „Urputně jsem přemýšlela, co dalšího z konopí by mi pomohlo. Zkoušela jsem ho ve všech možných podobách: kouřila květy, jedla koncentrovaný hašišový olej, mazala se různými tinkturami a mastmi…stálou úlevu jsem ale našla až poté, co jsem objevila tobolky z namletých konopných kořínků.“ Sayeová kořeny rozemlela kávovým mlýnkem, vzniklý prášek nasypala do kapslí a v této formě bylinku užívala. Stačila jedna kapsle denně, necelých deset dnů kúry a její potíže s oběhovým systémem úplně odezněly. „Mám pocit, že mi ty kořínky vrátily nejen nohu, ale i celý můj dřívější život. Jsem aktivnější, vytrvalejší a taky jsem si dala cíl sdílet svoje poznatky s co možná největším množstvím lidí, aby se i oni cítili lépe.“ 

„Byla jsem si jistá tím, že mi konopí ani nic jiného nepomůže a že budu trpět až do konce života.“

K tomu si ale potřebuje zajistit stálý zdroj konopných kořenů, a to bývá problém. Většina pěstitelů vůbec netuší, že v sobě kořeny konopí uchovávají množství blahodárných složek, takže je buď vyhazují, nebo dávají na kompost. „Pěstitelé konopí se vždy soustřeďují pouze na květy nebo semena. Kořeny s absencí tetrahydrokanabinolu (THC), tedy bez omamného potenciálu, je nezajímají. A když jim říkám, že já ty kořeny jím, spíš se mi smějí,“ popisuje situaci Sayeová. „Tímto se tedy na všechny, kdo pěstují konopí, obracím s žádostí, aby kořínky nevyhazovali. Jsou stejně cenné jako semena a květy!“ 

Historické kořeny

Jeden kalifornský výrobce léčiv na bázi konopí na svém webu hemp-eaze.com uvádí, že kořeny obsahují „vysoké množství zdraví prospěšných látek“. Příkladem je friedelin, jenž má „protizánětlivé, antipyretické (snižující horečku) a analgetické účinky (tlumící bolest)“. Dále se dočtete, že „konopné kořínky mají silnou koncentraci alkaloidů. K těm nejvýznamnějším patří cholin amin zajišťující celistvost buněčných membrán, silný alkaloid atropin nebo fenolické amidy a lignanamidy, jež mají rovněž protizánětlivé a analgetické účinky.“ Historie využívání kořenů rostlin je dobře zdokumentována díky spisům lékárníků, kteří z nich po staletí vyráběli léčiva. Pokud se ale zaměříme pouze na kořeny konopí, první zmínka o jejich léčebném využití se datuje k roku 1542. Tehdy se německý lékař a botanik Leonhart Fuchs zmínil o tom, že „obklad z konopného kořene povařeného ve vodě pomáhá při pakostnici“.  

Francouzský lékař a spisovatel Francois Rabelais zase píše, že „odvar z kořenů této byliny zklidňuje namožené svaly, ztuhlé klouby, bolesti vyvolané pakostnicí i revmatismus“. Další zprávu o konopných kořenech podává roku 1613 polský botanik a akademik neznámého jména. Ten opět uvádí, že povaří-li se ve vodě, lze je aplikovat na všechny „pokřivené a ochablé části těla“, čímž zřejmě mluví o artritidě. 

Další léčivé účinky jsou zmiňovány ve starověkém čínském spisu Pen cchao ťing. Zde se dočteme, že kořeny konopí pomáhají zastavit silné poporodní krvácení, ale dají se využít i na následující potíže: pocity řezání při močení, silné menstruační krvácení, krvácení mimo menstruaci, vaginální výtoky, během těžkého porodu a po porodu v případě neodloučené placenty. Důležité je poznamenat, že v Číně se měla šťáva z kořínků podávat ústně. V průběhu staletí využívalo konopné kořeny ještě mnoho dalších lékařů, botaniků a bylinářů. Ti jimi léčili celou řadu neduhů včetně popálenin, nádorů, pohlavně přenosných chorob, trávicích potíží a infekčních onemocnění.

Neléčí jen konopí

Když Michelle Sayeová zjistila, jak mocný nástroj konopné kořínky představují, rozhodla se začít s nimi podnikat. A tak založila společnost „Happy Tree Roots“, jež ve Spojených státech nabízí celou škálu léčiv připravených z kořenů nejen konopí, ale i dalších léčivých rostlin, například z pampelišky, třapatky, kostivalu a dalších bylinek. 

Sayeová nestačila žasnout, s jakou rychlostí díky konopí ustoupily silné otoky, s nimiž roky bojovala. 

S odstupem času tvrdí: „Konopné kořínky pro mě znamenaly zásadní zlom. Jen díky nim se cítím tak dobře jako nikdy v životě. Byly prostě darem z nebes.“ A tento dar chce předávat dál, zejména těm, kteří to potřebují nejvíc. „Dala jsem si za cíl kořínky od pěstitelů odebírat, a to v takovém množství, abych jimi pokryla potřeby všech chudých lidí, kteří si nemohou dovolit užívat klasické konopné léky vyrobené z květů. Ty jsou totiž kolikrát drahé i pro pacienty s průměrným příjmem.“ Prospěšným vlastnostem konopí se dnes věnuje mnoho vědeckých pokusů a studií pocházejících z celého světa. Objevování rostlinné medicíny ale často probíhá v prostředí domova – pacientem, který si hledá pomoc sám. 

Zdroj: theemeraldmagazine.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!