Aktuální článek
Mexiko si zvolilo nového prezidenta – přijde s ním i legalizace?

Mexiko si zvolilo nového prezidenta – přijde s ním i legalizace?

  • Nově zvolený mexický prezident Andrés Manuel López Obrador má v otázkách drogové politiky otevřenou mysl. Jeho osobní postoj vůči legalizaci konopí sice zatím zůstává zahalen rouškou tajemství, ovšem jedna z jeho klíčových poradkyň, která podle očekávání v nové vládě obsadí důležité křeslo, chce úplně zrušit prohibici.

Levicově zaměřený Obrador, který začátkem července vyhrál s velkou převahou volby, se v jedné z kandidátských debat nechal slyšet, že je ochoten zvážit legalizaci všech drog. Ovšem s vyslovením jasného postoje ke konopí zatím otálí.

Progresivní budoucí ministryně

Pak je tu ale Olga Sánchez Cordero‏vá, která původně pracovala pro Nejvyšší soud a kterou si Obrador vybral na post ministryně vnitra. Ta na budoucího prezidenta tlačí, aby prohibici konopí zrušil. Minulý měsíc v rozhovoru pro tiskovou agenturu AFP řekla, že bude od začátku prosazovat dekriminalizaci rekreačního konopí. Dodala, že součástí její role v nové vládě bude také přednést novému prezidentovi návrh na zrušení současného zákazu, který staví pěstování i rekreační užívání byliny mimo zákon.  

Bývalý mexický prezident Vicente Fox legalizaci podporuje už dlouhé roky.   

Koncem června pak ještě Corderová odkázala na legalizační snahy jinde ve světě jako na signál, že Mexiko by nemělo na nic čekat. „Kanada už konopí legalizovala, několik amerických států taktéž. Na co čekáme?“ položila rétorickou otázku v rozhovoru pro kolumbijské W Radio. „Pokusíme se pohnout kupředu.“ Sdělila rovněž, že budoucí vláda zváží také legalizaci pěstování máku setého, který by se následně používal ve farmaceutické výrobě. Dodala, že „vláda bude o dekriminalizaci drog debatovat s odborníky. Diskuzi o tom, jak vybalancovat spravedlnost, veřejné zdraví a obchod s drogami mexický stát nikdy nevedl,“ prohlásila Corderová nedávno na Twitteru. „Drogy byly pouze kriminalizovány. Byl s nimi veden boj zvyšujícími se sankcemi. To pak ve výsledku vedlo jen k tisícům truchlících rodin.“

„Světová válka s drogami selhala,“ napsala dále v článku pro mexické noviny Milenio. „Zákony založené na trestech a neustále konfrontaci nám mír nezajistí. Jak správně říká López Obrador, s násilím nelze bojovat násilím. Kriminalizace užívání narkotik nikdy nevedla k poklesu konzumace návykových látek.Nelegální obstarávání drog vytváří osobní riziko pro uživatele a kriminálním sítím jen prospívá, jelikož podporuje jejich ekonomiku a násilím nabyté bohatství… Je dobře známo, že USA jsou hlavním konzumentem drog ve světě a 23 z jejich 50 států má teď legální trh s konopím pro rekreační a léčebné účely. Uruguay, Švýcarsko a Nový Zéland podnikly úspěšně první kroky k legalizaci skrze zodpovědnou regulaci. Své počínání zakládají na lékařských, sociologických, ekonomických a politických důkazech.“

Legalizační vlna

V době vydání tohoto článku konopí zlegalizovalo (minimálně pro léčebné užití) 30 amerických států, ale jen Uruguay a Kanada ukončily prohibici byliny na celostátní úrovni. Mnoho zemí však už dnes povoluje užívání léčebného konopí a zahájilo progresivní drogové reformy. 

„Kanada už konopí legalizovala, několik amerických států taktéž. Na co čekáme?“

Jeden z oblíbených sloganů Obradorovy kampaně lze přeložit jako „namísto střelby objetí“. Toto motto má reflektovat jeho protikorupční program, který zahrnuje také boj s násilím na drogovém černém trhu. Je jasné, že Obrador má o alternativní přístupy k současné válce s drogami zájem. Navrhuje například amnestii pro ty, kteří se dopustili jen lehčích drogových zločinů – především se má jednat o farmáře, kteří pěstovali setý mák či konopí. Obrador je pro mírnější přístup k drogám, který by mohl být efektivnější než současné metody, jež podle něj selhaly. „Dosáhnu míru, k tomu se zavazuji. Dosáhnu míru a tuto válku ukončím. Nebudeme pokračovat ve strategii, která nám nepřinesla pozitivní výsledky,“ prohlásil Obrador na nedávném mítinku. „V polovině mého šestiletého mandátu už žádná válka nebude a situace bude úplně jiná.“ I přes své velkolepé sliby ale otázky novinářů ohledně svého osobního postoje ke konopné politice odmítl jasně zodpovědět. 

Současný stav konopí v Mexiku

Během šesti let v prezidentském křesle se postoj končícího prezidenta Enriqueho Peñi Nieta ke konopí zásadně měnil. Nejvyšší soud před časem rozhodl ve prospěch skupiny aktivistů, takže mohla pěstovat konopí, jelikož zákaz konzumace byliny byl v jejich případě soudem shledán jako protiústavní. Dva roky nato Nieto podepsal výnos, kterým celostátně legalizoval užívání konopí pro léčebné účely. Legální léčebné produkty z konopí jsou ale omezeny na „konopné odvozeniny“, které musí obsahovat méně než jedno procento THC. Prezidentský výnos rovněž obsahoval podmínku, že ministerstvo zdravotnictví zavede systém regulací a že než vláda konopné zákony případně rozšíří, vyvine ministerstvo nejdříve výzkumný program. 

Zákony založené na trestech a neustále konfrontaci nám mír nezajistí. 

Bývalý mexický prezident Vicente Fox legalizaci podporuje už dlouhé roky.  „Je obrovský rozdíl mezi zodpovědnými byznysmeny, kteří umí dělat dobrá rozhodnutí, a Chapem Guzmanem a všemi těmi ostatními zločinci, kteří jen zabíjejí a zabíjejí a zabíjejí,“ vyjádřil se minulý rok Fox a neopomenul přitom jméno nechvalně proslulého mexického drogového bosse. Federální zákony v Mexiku každopádně v současnosti rekreační konopí zakazují. Obrador se stane prezidentem 1. prosince. Zdali se pak bude snažit nejprve o rozšíření systému léčebného konopí nebo bude rovnou prosazovat úplnou legalizaci, se teprve uvidí. V USA mezitím čím dál více států prohibici konopí ukončuje a stejně si počíná i Kanada.

 Zdroj: www.marijuanamoment.net

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!