Aktuální článek
Kdo zbohatne na legalizaci?

Kdo zbohatne na legalizaci?

  • Kanadský premiér Justin Trudeau nedávno oznámil, že 17. října tohoto roku bude v zemi oficiálně legalizován trh s rekreačním konopím. Co to znamená pro zájemce o investice do akcií konopných firem?

V roce 2017 se konopným akciím skvěle dařilo. Hodnota největších producentů léčebného konopí v Kanadě i na celém světě jako Canopy Growth a Aurora Cannabis, je nyní v přepočtu na 136, resp. 85 miliardách korun. Dohromady tedy mají větší hodnotu než jeden z nejvýznamnějších kanadských velkoobchodů, Canadian Tire, který je podle analytiků ze společnosti Bloomberg Data ceněn na nějakých 200 miliard korun. 

Při vyjednávání s vládou o cenách bude totiž větší firmy chránit právě jejich velikost i diverzita produktů, tvrdí. 

Kdo tedy investoval do akcií do Canopy či Aurory před rokem či dvěma, mohl klidně sklízet finanční úrodu jako při takzvané bitcoinové horečce. S blížícím se datem legalizace ale rostou obavy, že se ceny konopných akcií propadnou, jakmile se bylina dostane ke spotřebitelům a na burzu začnou proudit reálná data o poptávce, nákladech či maržích. „Jsou dva hlavní faktory, které ovlivňují cenu akcií. První je reálná hodnota, druhý spekulace,“ vysvětluje Brad Poulos, odborník na konopné podnikání přednášející na Ryersonově univerzitě v Torontu. Je tedy dnes pro ty, kteří konopné akcie objevily teprve nedávno, příliš pozdě? 

Potíže na obzoru: Nedostatek konopí

Panují obavy, že konopný průmysl v Kanadě (a v podstatě v každé další zemi, kde dojde k legalizaci) bude čelit dvěma zásadním problémům. První z nich je, že v naprosté většině provincií a teritorii budou licencovaní producenti muset konopí prodávat nejprve provinční či teritoriální vládě, nikoli přímo koncovým spotřebitelům. Zatímco zákazníci budou nakupovat u soukromých prodejců či ve státem řízených výdejnách, samotná distribuce bude v rukou provincie nebo teritoria.

„Provinční vlády přitom budou vyjednávat zatraceně tvrdě,“ je přesvědčen Allan Gregory, profesor ekonomie na Queen’s University v Torontu. Tvrdé smlouvání už ostatně při vyjednávání s provinční vládou pociťují například vinaři v Ontariu. Na rozdíl od vína bude ale vláda v případě konopí mnohem motivovanější velkoobchodní ceny co nejvíce srazit, myslí si Gregory. Vysoké ceny pro spotřebitele nemůže tolerovat, protože by tím nahrávala dealerům na černém trhu. Provincie Saskatchewan, která podle všeho plánuje i distribuci nechat v rukou soukromých velkoproducentů a obchodníků, bude podle Gregoryho nejspíše jedinou výjimkou.

Druhý zádrhel by mohl spočívat v dočasném nadbytku konopí. Brad Poulos například odhaduje, že celková spotřeba Kanady (počítá s léčebným i rekreačním užíváním dohromady) se bude pohybovat kolem milionu kilogramů ročně. Momentálně je ale podle jeho odhadů současná provozní kapacita výroby dvojnásobná. „Pokud nepůjde dostatečně na odbyt, mohlo by to způsobit další změny [cen akcií],“ tvrdí. 

 S blížícím se datem legalizace rostou obavy, že se ceny konopných akcií propadnou, jakmile se konopí dostane na trh a na burzu začnou proudit reálná data o poptávce, nákladech či maržích.

Bruce Lintona, šéfa Canopy Growth, ovšem řeči o nadbytku rostliny netrápí. „V roce 2018 s konopím stěží vystačíme,“ předpověděl naopak pro Global News v telefonickém rozhovoru. Nadbytek neočekává dřív jak v roce 2020, přičemž tou dobou už se v Kanadě budou pravděpodobně prodávat k rekreačnímu využití i další konopné produkty, například pokrmy a nápoje (ty jsou nyní omezené pouze na léčebné konopí). Především v nápojích spatřuje Linton obrovský potenciál. „Lidé si dnes hlídají kalorie,“ vysvětluje, proč očekává, že zákazníci uslyší spíše na konopné nápoje než na sladkosti. Nadbytek podle něj zasáhne hlavně menší start-upy, které pěstují a/nebo zpracovávají konopí v menším množství. Při vyjednávání s vládou o cenách bude totiž větší firmy chránit právě jejich velikost i diverzita produktů, tvrdí.

Léčebné konopí – to je, oč tu běží

Ať už se trh po 17. říjnu bude vyvíjet jakkoli, při 36 milionech obyvatel prostě nebude dost velký na to, aby vygeneroval miliardové zisky, které by odpovídaly jeho současnému ohodnocení, uvažuje Poulos. Na druhou stranu Evropa, kde jednotlivé země v posledních letech projevují zvyšující se zájem o léčebné konopí, by se svými skoro 750 miliony obyvatel mohla „pomoci“. „Export by to mohl zachránit,“ tvrdí Poulos. Co se týče regulace a produkce léčebného konopí, má podle něj Kanada obrovský náskok. Zatímco místní ministerstvo zdravotnictví vytvořilo pro léčebné konopí v průběhu posledních více než patnácti let detailní regulační systém, velké evropské státy, které léčbu konopím nyní povolují (jako například Německo), se teprve takzvaně rozkoukávají.

Vysoké ceny pro spotřebitele nemůže vláda tolerovat, protože by tím nahrávala dealerům na černém trhu. 

To dává Kanadě jedinečnou příležitost globální trh s léčebným konopím ovládnout, vyjádřili se pro Global News akademici Poulos i Gregory.

Nic pro slabé nátury

Přestože důkladně promyšlené investice do konopných firem (nejen kanadských, ale i amerických či britských) na akciových trzích se stále vyplatí, doba snadných výdělků už je dost možná ta tam, varuje Gregory. Zároveň očekává, že ty největší firmy si sice v porovnání s menšími start-upy povedou lépe, ovšem i tak podle něj investory čeká divoká jízda. Obecně rozhodně platí, že konopné akcie „nejsou investicí pro lidi se slabými nervy“. Dokonce i ty největší společnosti v tomto odvětví jako právě Canopy Growth nebo Aurora zažívají každý den výkyvy cen akcií až kolem pěti procent, připomíná. „Netvrdím, že všechny akcie přestanou růst,“ shrnuje závěrem, „ale poražených bude určitě víc než vítězů.“

Zdroj: globalnews.ca

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!