Aktuální článek
Název nic neznamená – v rámci jedné odrůdy jsou patrné výrazné anomálie

Název nic neznamená – v rámci jedné odrůdy jsou patrné výrazné anomálie

  • Stejná odrůda konopí, která se sice prodává pod jedním názvem, ale v různých prodejnách, může na uživatele mít odlišné účinky. Na vině jsou odchylky v genetickém kódu, jak zjistila nedávná studie.

Doktorandka Anna Schwabeová, jež se zaměřuje na studium populace a evoluční genetiky na Severocoloradské univerzitě v městě Greeley, otestovala 122 odrůd konopí pocházejících ze států Washington, Colorado a Kalifornie. Pod rukama jí prošly ty nejdostupnější odrůdy jako Golden Goat, Blue Dream, Purple Kush či Green Crack, přičemž se soustředila především na jejich genetickou strukturu. A ta se právě v mnoha případech lišila opravdu výrazně. 

Zajíc v pytli

Jednalo se o skutečně překvapivý výsledek, už jen proto, že většina pěstitelů je pevně přesvědčena, že pokaždé kupují de facto klon stejné odrůdy. Schwabeová uvedla: „Osobně si myslím, že člověk se musí mít na pozoru obzvláště u konopí. Vlastnosti bylinek se v každé pěstírně můžou velmi razantně lišit. Proto bychom měli věnovat čas výzkumu, jak těmto změnám zabránit.“ Ve své studii dále Schwabeová objevila, že mezi konopím setým (Cannabis sativa) a konopím indickým (Cannabis indica) nejsou prakticky žádné genetické rozdíly. Časté rozdílnosti mezi jednotlivými rostlinkami stejné odrůdy jsou komplikací jak pro pěstitele, tak i pro uživatele. Koupená bylinka pak totiž může působit úplně jinak, než by si přáli.

To, že se daná odrůda nějak jmenuje, neznamená, že se jinde pod stejným názvem bude jednat o tu samou rostlinku. 

„Vysvětlím vám to na příkladu bonbónů typu lentilky, jako jsou například M&M’s, oproti ovocným Skittles. Chcete si pochutnat na sladkých čokoládových lentilkách, které se mimochodem od svojí ovocné varianty nijak zvlášť vzhledově neliší, a ejhle, místo toho ucítíte v ústech kyselé Skittles,“ říká Schwabeová. „Abychom nekupovali zajíce v pytli, musí to, co je uvedeno na balení, platit i ve skutečnosti.“ 

Vskutku terénní výzkum

Sama doktorandka se při svém výzkumu musela vypořádat s nemalými obtížemi. Nejenže byla donucena vyjít s opravdu minimálními finančními prostředky, navíc své cesty do států Washingtonu a Kalifornie musela podniknout během prázdnin. Vzorky konopí samozřejmě nemohla převážet, takže jen nashromáždila dostatek rostlinného materiálu a poté z něj získávala DNA v zapůjčené odstředivce, kterou měla v místních laboratořích k dispozici od svých kolegů. Objekt svého zkoumání totiž nesměla ani přinést na akademickou půdu, proto veškeré testy probíhaly mimo univerzitu.

Mezi konopím setým (Cannabis sativa) a konopím indickým (Cannabis indica) nejsou prakticky žádné genetické rozdíly.

K sušení vzorků Schwabeová ve své studii užívala levný dehydrátor. K extrakci DNA z konopí naštěstí není potřeba nějaká extra velká rychlost, takže občas jí k získání vzorku stačila i obyčejná domácí odstředivka na salát. Teprve když získala samotný genetický materiál, směla si vzorek donést v ampulce do školy pro další výzkum.  „Člověk se musí přizpůsobit a být kreativní, když nemá potřebné prostředky,“ podělila se o své zkušenosti Schwabeová. 

Různé léčivo pod stejnou značkou?

Nízký podíl shodných vzorků v rámci každé odrůdy je nicméně opravdu znepokojivý, obzvláště pro léčebné uživatele. Znamená to, že si při nákupu v různých výdejnách odnáší pokaždé úplně jinou bylinu, ačkoli neustále platí za stejnou značku. Pěstitelům se navíc neoplatí vyvíjet úsilí navíc a snažit se produkovat přesně to, co zákazníci potřebují. Důvodem je to, že podle amerického Úřadu pro agrikulturu (USDA) konopí stále není považováno za schválený artikl, a proto si nemůžete svou značku či druh patentovat, jako to dělají američtí farmáři se svými odrůdami rajčat nebo jablek. „Ačkoli se pěstitelé snaží uvádět na trh stále nové a lepší odrůdy konopí, v konečném důsledku si vlastně jejich značku může přivlastnit úplně kdokoli a prodávat pod ní něco úplně jiného,“ vyjádřila své rozhořčení s celou situací Schwabeová. Její průlomová studie byla představena Institutu konopného výzkumu v dubnu 2017. Oficiálně byla pak vydána v květnu 2018.

„Jistě, v lékárnách často dochází k přezkoumání nových zásob konopí, což je samozřejmě v pořádku. Nicméně i tak se k zákazníkovi může dostat to, co přezkoumáním neprošlo. A o tom se ve své studii také zmiňuju,“ dodala. „Celý můj výzkum má předně posloužit jako varování. Název nic neznamená. To, že se daná odrůda nějak jmenuje, neznamená, že se jinde pod stejným názvem bude jednat o tu samou rostlinku.“

Zdroj: www.marijuana.com 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!