Aktuální článek
IACM: V USA byl schválen první lék obsahující konopný extrakt rostlinného původu

IACM: V USA byl schválen první lék obsahující konopný extrakt rostlinného původu

  • Na konci června informovala média po celém světě o tom, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ukončil několikaletý schvalovací proces a povolil vstup historicky prvního konopného přípravku na rostlinné bázi na americký trh s léčivy. Produkt britské „konopně-farmaceutické“ společnosti GW Pharmaceuticals nazvaný Epidiolex je určen k léčbě dvou závažných forem dětské epilepsie (Lennox-Gastautova syndromu a syndromu Dravetové) a obsahuje 98procentní CBD extrakt.

Přípravek musel nejprve projít řadou klinických pokusů, jejichž výsledky byly podle pracovníků FDA dostatečně průkazné na to, aby byl Epidiolexu udělen status léčiva. To je ovšem v kontrastu s oficiální protidrogovou politikou Spojených států, jelikož podle federálních zákonů je konopí jednou z nejnebezpečnějších drog bez jakéhokoli medicínského využití. Podle agentury Reuters tak nyní musí ještě americký Úřad pro potírání drog (DEA) změnit klasifikaci Epidiolexu jako uznaného léčiva. Zástupci GW Pharmaceuticals očekávají, že toto povolení obdrží během devadesáti dnů a poté budou moci začít nový lék dodávat do amerických nemocnic a ordinací.

Konopní pacienti a legalizační aktivisté rozhodnutí FDA přivítali, ačkoli řada z nich nemá farmaceutické koncerny, mezi něž dnes GW Pharmaceuticals bezpochyby patří, moc v lásce. Důvodem k optimismu je skutečnost, že povolení prvního konopného přípravku rostlinného původu (všechna schválená kanabinoidní léčiva jsou v současnosti syntetického původu) povede k výzkumu dalších konopných preparátů, které budou následně zpřístupněny ještě většímu počtu pacientů, a kromě toho se tím urychlí proces legitimizace konopí jako léčivé rostliny.

Zdroj: www.reuters.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!