Aktuální článek
Vláda Velké Británie dokončila „velký obrat“ a legalizovala konopí na lékařský předpis

Vláda Velké Británie dokončila „velký obrat“ a legalizovala konopí na lékařský předpis

  • „V žádném případě se nejedná o první krok na cestě k legalizaci rekreačního konopí,“ uvedl ministr vnitra. Kdyby se ale podíval na druhý břeh oceánu, tak by viděl, že ve všech státech (Colorado, Kalifornie, Nevada a brzy i celá Kanada), kde je nyní rostlina zcela legální, došlo nejprve k povolení léčby, za níž logicky následovalo i povolení rekreačního konopí.

Léčebné konopí bude v Británii k dostání na předpis na základě přelomového rozhodnutí vlády.  Ministerstvo vnitra na konci července v tiskové zprávě oznámilo, že lékaři budou mít možnost svým pacientům předepisovat léčiva s obsahující kanabinoidy a další látky nacházející se v konopí již „v průběhu podzimu“.

Obměkčený ministr

Sám ministr Sajid Javid prohlásil: „Nedávné případy nemocných dětí, jimž konopná medicína prokazatelně prospěla, nás přinutily k přehodnocení našeho dosavadního postoje. Postupně jsme tak dospěli k závěru, že náš přístup ke konopným léčivům nebyl zcela ideální.

Stále nás čeká ještě dlouhá cesta, než se jasně ustanoví, jaké konopné produkty jsou vhodné pro léčbu té či oné nemoci a jak bude jejích výdej regulován. 

Po vyslechnutí názorů dvou skupin nezávislých expertů jsem se nakonec rozhodl podpořit změnu zákona, který se týká léčiv s obsahem konopí. Ty díky tomu budou brzy dostupné všem osobám, jimž je předepíše lékař. Tato změna nepochybně pomůže zoufalým pacientům, kterým běžná léčiva dostatečně nepomáhají.“ Ministr Javid ovšem nezapomněl veřejnost ujistit, že se „v žádném případě nejedná o první krok na cestě k legalizaci rekreačního konopí.“ Přechovávání konopí, jež je v rámci britského práva zařazeno mezi drogy kategorie B (nejnebezpečnější ilegální substance patří do kategorie A, ty nejméně nebezpečné pak do třídy C, přičemž rozdělení do těchto tříd odpovídá i tvrdosti postihů), bude i nadále trestáno pokutami (horní hranice není nijak omezena) a trestem odnětí svobody až na pět let. V případě prokázané distribuce a prodeje pak obviněným hrozí až čtrnáct let za mřížemi.

Malý chlapec s velkým srdcem

Příčinou změny zákona byl případ Billyho Caldwella, dvanáctiletého hocha trpícího vzácným druhem epilepsie (o jeho příběhu jsme psali před nějakou dobu zde – pozn. překladatele). Billy obdržel jako první pacient ve Velké Británii v červenci od ministerstva zdravotnictví Severního Irska mimořádné povolení k užívání konopného extraktu z Kanady. Od Ministerstva vnitra  dostal Billy časově omezené povolení užívat extrakt rozpuštěný v oleji, který mu podle matky Charlotte pomáhá efektivně mírnit epileptické záchvaty. Paní Caldwellová v reakci na nové zprávy prohlásil, že ji změna v zákoně „nesmírně potěšila“. Dále dodala: „Poprvé po dlouhé době nejsem ani schopna pro své překvapení najít ta správná slova. Snad jedině: ‚Děkuji, pane Javide!‘ Prohlášení ministra o povolení předepisování konopných léčiv přišlo přesně v den Billyho třináctých narozenin. Přemýšlím, jestli snad neudělal schválně? Můj syn asi nikdy od nikoho nedostal tak skvělý dárek. Takové překvapení bychom od našeho ministra vnitra opravdu nečekali!“ 

Odborníci se vyslovili jasně

Přezkoumání konopí jako léku se na pokyn vlády ujala Dame Sally Davies, vedoucí vládní poradkyně pro oblast zdravotnictví. V závěru svého hodnocení uvedla, že konopí má prokazatelné terapeutické účinky.  

„Nedávné případy nemocných dětí, jimž konopná medicína prokazatelně prospěla, nás přinutily k přehodnocení našeho dosavadního postoje.“ – britský ministr vnitra Sajid Javid 

Britský Poradenský výbor pro zneužívání drog (ACMD), jenž provedl druhou část přezkoumání, minulý týden celou záležitost uzavřel s tím, že lékaři by měli mít možnost předepisovat léčiva na konopné bázi, pokud tyto přípravky budou splňovat všechny bezpečnostní předpisy. Výbor dále navrhl, aby konopné léky byly v rámci lékařského systému přeřazeny mezi drogy druhé kategorie v rámci britských protidrogových zákonů platných od roku 2001. Drogy v první kategorii, kam se řadí i konopí, nemají dle britského práva žádný léčebný potenciál. Proto povolení pro zkoumání této rostliny mohlo vydávat pouze ministerstvo vnitra na základě individuálních žádostí. To nyní uvedlo, že ministerstvo zdravotnictví a sociálních věcí a Úřad regulace léčiv a produktů pro zdravotnickou péči (MHRA) dostali za úkol vypracovat přesnou definici toho, co lze považovat za konopné léčivo a co nikoli. Uznaným medikamentům bude poté udělena výjimka v zákoně a budou běžně k dostání na lékařský předpis.

Velké vítězství pro všechny

Karen Grayová, jejíž syn Murray trpí epilepsií a také se léčí konopím, potvrdila, že tato nenadálá změna zákonů představuje obrovsky důležité vítězství pro všechny, kteří se konopím snažili léčit a neporušovat přitom zákony. Pro deník The Independent uvedla: „Tohle doopravdy pomůže nemocným dětem, což je úžasné. Mnoho z nich dříve nemělo k léčbě konopím přístup, ale to se nyní konečně změní.“ Grayová iniciovala ve spolupráci s neziskovou organizací 38 Degrees petici, pod níž se podepsalo přes 240 tisíc lidí. Jejím cílem je přesvědčit místní politiky, aby povolili léčebné konopí.

Vedoucí vládní poradkyně pro oblast zdravotnictví v závěru svého hodnocení uvedla, že konopí má prokazatelné terapeutické účinky. 

Sir Mike Penning, spolupředseda nedávno ustanoveného nadstranické parlamentní pracovní skupiny Medical Cannabis Under Prescription (Léčebné konopí na předpis) prohlásil: „Před chvílí jsem hovořil s ministrem vnitra. Děkoval jsem mu za to, že učinil potřebné kroky, co nejrychleji to šlo. Sám jsem byl svědkem urputného boje mnohých rodin a aktivistů za změnu v zákoně.Toto oznámení vlády přináší tisícům lidí novou naději. Nicméně stále nás čeká ještě dlouhá cesta, než se jasně ustanoví, jaké konopné produkty jsou vhodné pro léčbu té či oné nemoci a jak bude jejích výdej regulován.“ Dále dodal: „V případě, pro konopná léčiva schválíme velmi přísná omezení, bude v Británii k dostání malé množství přípravk, přičemž každý nový bude muset být podroben zdlouhavému a namáhavému farmaceutickému přezkoumávání. V konečném důsledku tak u nás nebudou k dostání léky obsahující kanabinoidy, které jsou v zahraničí úplně běžné. To s největší pravděpodobností skončí velkým zklamáním a promarněnou příležitostí.“ Než dojde k uzákonění změn, lékaři se v případě nutnosti mohou obrátit s individuální žádostí o povolení předepsat konopná léčiva na nezávislé posudkové komise. Ministr vnitra Javid dále potvrdil, že poplatky, které se dříve za podání žádosti musely platit, budou zrušeny a ti, jejichž žádost byla přijata, budou platby také zproštěni.

Nejen pro epileptiky

Genevieve Edwardsová, vedoucí zahraničních záležitostí britské charitativní organizace MS Society zaměřené na nemocné s roztroušenou sklerózou, novinku okomentovala následovně: „Jsme z toho, jak se celá situace vyvinula, velmi nadšení a chtěli bychom ministru vnitra poděkovat za to, s jakou rychlostí se o vše dokázal postarat. Asi před rokem jsme začali vést kampaň za povolení léčebného konopí jakožto léku na roztroušenou sklerózu. Je až neuvěřitelné, jak daleko jsme se dostali. Naší současnou prioritou je ujistit se, že všichni, kdo tento přírodní lék potřebují, jej budou užívat zodpovědně a bezpečně.“ Dále uvedla, že organizaci má v plánu v této oblasti úzce spolupracovat s vládou. „Chceme vědět, jak z této přelomové změny budou moci těžit pacienti s roztroušenou sklerózou. Máme šanci pomoci tisícům lidí, kteří dříve zkrátka nemohli nalézt úlevu od svých bolestí a svalových křečí.“ 

Zdroj: www.independent.co.uk

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!