Aktuální článek
Porota zprostila viny konopného pacienta, jenž se přiznal k porušení zákona

Porota zprostila viny konopného pacienta, jenž se přiznal k porušení zákona

  • Soudní porotě v americkém státě Georgia byl na začátku července svěřen do rukou osud obžalovaného konopného pacienta. Měli jej buď shledat vinným z držení konopí a „předmětů spojených s drogovou činností“ (což je v USA považováno za těžký zločin), nebo jej prohlásit za nevinného.

Podobná rozhodnutí čekají porotu v Georgii čím dál častěji. Nicméně tento případ byl výjimečný. Obžalovaný Javonnie McCoy se totiž ke svému zločinu předem přiznal. Tvrdil, že pěstoval konopí pro osobní použití od té doby, co začal v roce 2003 trpět častými bolestmi hlavy poté, co se stal obětí násilného napadení. McCoy před porotou neměl žádná tajemství. A vyplatilo se to. Jeho právní zástupkyně Catherine Bernardová se o svou radost nad soudním vítězstvím podělila na Facebooku. Napsala, že po třídenním soudním řízení a dvou hodinách rozhodování nakonec porota dospěla k tomu, že McCoye zprostila veškerých obvinění. K jeho osvobození mohlo dojít díky zvláštnosti anglosaského práva nazvané „porotní nulifikace“ (jury nullification), při kterém může být obžalovaný zproštěn trestu porotou, i když bylo prokázáno, že zločin spáchal.

Obyčejný pracovitý člověk, který vede poklidný život a nikomu nikdy neublížil, si za samoléčbu trest nezaslouží. 

Bernardová ještě k celému případu uvedla: „Porota jistě ocenila, že můj klient byl po celou dobu procesu zcela upřímný. Ani při soudních výpovědích, ani při policejních výsleších nic nezapíral. Porotci si tak možná díky tomu uvědomili, že obyčejný pracovitý muž, který vede poklidný život a nikomu nikdy neublížil, si za své údajné přečiny žádný trest nezaslouží.“ Porotní nulifikace není v americkém právu ničím novým. McCoyův případ však může předznamenávat precedens a také volání po změně přísných protikonopných zákonů, jež hrozí přísnými tresty všem pacientům a uživatelům lékařského konopí. Záznamy v trestním rejstříku pak tyto obviněné většinou provází po zbytek života a nesmírně jim ho komplikují. Ve státě Georgia je sice povoleno užívat výtažky kanabidiolu (CBD) na doporučení lékaře, nicméně vlastní pěstování konopí je považováno za těžký zločin, za nějž hrozí minimálně rok za mřížemi. I kdyby tak chtěl soudce udělit McCoyovi za jeho akce nižší trest, v rámci zákona by tuto možnost ani neměl. Pouze shovívavost a spravedlivost soudní poroty jej tak mohla zachránit před pobytem ve vězení.

Reálná pohádka

Vince Sliwoski, advokát z právnické společnosti Harris Bricken zaměřené na obhajobu konopí, k celé záležitosti napsal: „Mnoho lidí, dokonce i právníků, se diví, do jaké míry může porota v americkém soudnictví de facto ignorovat zákony. Pokud porotci dospějí na základě svého nejlepšího vědomí a svědomí k tomu, že si obžalovaný svůj trest nezaslouží, tak jej mohou navzdory jakýmkoliv zákonům zkrátka zprostit viny.“

V současnosti panuje ke konopí v celých Spojených státech mnohem větší tolerance. 

Sliwowski se také na firemním blogu zmínil o své zajímavé teorii na téma, co by bylo, kdyby o výsledku soudního sporu osoby, která byla obviněna za porušení amerických drogových zákonů, měla rozhodnout porota v rámci ne místního, ale naopak federálního celonárodního soudu: „Vůbec možnost toho, že by porota rozhodla ve prospěch nějakého podniku zabývajícího se konopím, zní jako z pohádky. Ale v dnešní době už taková pohádka není z říše fantazie.“ Dále také napsal: „Je to možné nejen díky tomu, že v současnosti panuje ke konopí v celých Spojených státech mnohem větší tolerance, ale také proto, že jednotliví porotci federálního soudu by pocházeli ze států, kde se již dávno odhlasovala legalizace konopí. Jen si představte toho nebohého státního zástupce, který by dostal za úkol zastupovat stát při soudním řízení proti nějaké oblíbené farmě z okresu Humboldt County ve státě Kalifornie, což je oblast s největším podílem zaměstnanců v konopném průmyslu v USA. A v menší míře se de facto přesně toto odehrálo na začátku července ve státě Georgia. Porotci využili svého práva někoho soudit nejen na základě práva, ale i za pomoci svého vlastního svědomí a pochopení pro celou situaci. A to, že se tak stalo i v silně konzervativním republikánském státě, znamená jen to, že by k tomu samému mohlo snadno dojít prakticky na soudním řízení prakticky kdekoliv. Celá země totiž začíná pomalu tíhnout v prospěch donedávna zcela ilegální byliny.

Zdroj: www.marijuanamoment.net

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!