Sunshine Coast nebo Slunečné pobřeží, oblast na východním pobřeží Britské Kolumbie, již dnes slouží jako základna pro nespočet společností zaměřujících se na konopné výrobky. Většina z nich už jen očekává udělení licence podle nařízení vládní organizace pod kanadským ministerstvem zdravotnictví Health Canada o přístupu k lékařskému konopí (ACMPR). K těmto firmám se řadí například společnost Medma v městě Sechelt nebo Veritas Pharma, jež nedávno pod svá křídla přijala secheltskou Organic Marijuana Corp.
Vláda svými regulacemi potenciál celého odvětví spíše sabotuje.
Dalšími místními hráči na konopném trhu jsou RavenQuest Cannabis Biomed a Sunshine Coast Cannabis Farms v přístavní oblasti Port Mellon. Podle kanadské vlády nová nařízení z července o licencovaném prodeji konopí „představují vhodný způsob, jak napomoci malým konopným producentům v rámci legálního trhu s touto bylinou.“
Nezávislí pěstitelé v ohrožení
Nezávislí pěstitelé patří k nejvýznamnějším subjektům na konopném trhu na Sunshine Coast. Tak aspoň uvádí průzkum z roku 2016 vyhotovený pro Gibsons Chamber of Commerce, neziskovou organizaci zaměřenou na podporu podniků na Sunshine Coast. Autorkou průzkumu je Veronica Aliceová, taktéž místní pěstitelka, která produkovala legální léčebné konopí ještě před vydáním současných nařízení. V její analýze se uvádí, že celkový počet všech konopných producentů na Sunshine Coast je kolem šesti set. Tyto subjekty často zaměstnávají převážně mladší pracovníky, přičemž jim nabízí plat mezi 20 až 25 kanadskými dolary na hodinu (v přepočtu asi 350–400 korun). Aliceová ve své práci uvedla, že přechod těchto pěstitelských subjektů na legální trh by představoval obrovskou vzpruhu pro místní hospodářství.
Autorka také již tehdy varovala před možnou hrozbou „vládních omezení, jež by platila jen pro některé producenty nebo by dokonce přímo dopadala na nezávislé pěstitele nebo na výrobce obohaceného konopí.“ V nedávném interview pro místní noviny Coast Reporter Veronica Aliceová prohlásila, že se domnívá, že její obavy se pomalu naplňují, ačkoli vláda snad tvrdí, že se na nezávislé pěstitele v rámci nové legislativní strategie nezapomnělo. Také i někteří další konopní producenti se strachují, že v konečném důsledku by více než polovina současných výrobců musela ukončit svou činnost.
Přechod nezávislých pěstitelů na legální trh by představoval obrovskou vzpruhu pro místní hospodářství.
Dále také Veronica Aliceová uvedla: „O speciální rostlinky bude vždy zájem. Myslím tím hlavně ty, jež jsou pěstovány zvláštním způsobem v čistých a organických podmínkách. Poptávka po nich tady bude vždy. Nicméně záleží, do jaké míry bude jejich prodej legální. Zatím to vypadá, že vláda svými regulacemi potenciál celého odvětví spíše sabotuje.“ Podle ní by pak jediným řešením pro menší nezávislé pěstitele bylo prodávat konopí pod hlavičkou větších společností s licencí. Toto řešení by však dle jejích slov většinu nezávislých producentů neuspokojilo.
Nekalá hospodářská soutěž s oligarchy
Joel Podersky-Cannon je jedním z dlouholetých obhájců nezávislých pěstitelů konopí. Momentálně se hodlá zaměřit na situaci na Sunshine Coast. S Veronicou Aliceovou jej spojuje obava o menší producenty, neboť podle něj reálně hrozí, že by mohlo dojít k jejich úplnému vytlačení z trhu. Tvrdí, že současná strategie jak vlády, tak provinciálních samospráv hraje spíše do karet větším konopným výrobcům, přičemž hlavní roli v celé situaci sehrává právě Health Canada. Podersky-Cannon pro Coast Reporter uvedl: „Je tady snaha vše zaonačit tak, aby to vypadalo, že se regulace setkávají se všeobecným souhlasem. Opak je ovšem pravdou. V prvé řadě se mělo nezávislým producentům povolit, aby se mohli na konopném trhu podílet přímo… V současné době tak existují ideální podmínky pro vznik nekalé hospodářské soutěže, ba dokonce oligopolu. A k jeho vzniku časem téměř určitě dojde.“
Nezávislým pěstitelům v současnosti hrozí za držení nepovoleného objemu konopí vyšší tresty než v minulosti, kdy rostlina ještě ani nebyla legální.
Ostřílený konopný obhájce tak nyní bojuje na několika frontách, aby nastala nějaká změna v rámci konopného trhu, jež by pak zjednodušila život nezávislým pěstitelům. Pracuje také na souboru návrhů zákonů, které by měly „vládě dokázat, že jsme schopni sami sebe regulovat“. Má v plánu všechny své návrhy přednést samosprávě Sunshine Coast a tak snad docílit alespoň změny některých místních směrnic. Podersky-Cannon se také jakožto právník domnívá, že vláda vytlačila nezávislé producenty z trhu zčásti také svými prohlášeními, v nichž se až nebývale zaměřovala na roli organizovaného zločinu v rámci černého trhu s konopím, ve kterém jsou samozřejmě menší pěstitelé v současnosti nuceni operovat. Již v minulosti se na tuto problematiku snažila poukázat Asociace nezávislých pěstitelů Britské Kolumbie (CCABC).
„Jedním z hlavních bodů naší iniciativy je dokázat, že v žádném případě nemáme co dočinění s organizovaným zločinem… Přesvědčovat širokou veřejnost, že všichni lidé, kteří nepěstují konopí pod velkými konopnými značkami, jsou nějak zapletení v nekalých praktikách, je špatné… Vrhá to na celé nezávislé odvětví velmi špatné světlo a zdá se, že to také vládě slouží jako ospravedlnění k vzniku větších omezení pro konopný trh.“
V současné době tak existují ideální podmínky pro vznik nekalé hospodářské soutěže, ba dokonce oligopolu.
Dodal, že pro obdržení licence je navíc potřeba vynaložit desítky tisíc dolarů, což obzvláště znevýhodňuje menší pěstitele. Doslova prohlásil: „Nejenže nezávislí pěstitelé narazí na velmi přísné regule. Ještě si nebudou moci ani dovolit řádně vstoupit do trhu. V konečném důsledku to pak většina z nich prostě vzdá.“
Legalizace s ještě vyššími tresty za držení
Veronica Aliceová navíc uvedla, že za nedodržování vládních omezení hrozí opravdu veliké tresty. Řadí se k nim například trest odnětí svobody na 14 a více let v případě pěstování většího objemu konopí než je povolené osobní množství. Pro držení většího objemu potřebujete licenci. Podle Aliceové se jedná jen o další z ústrků vůči nezávislým pěstitelům. „Když si menší producenti prostudují současné a dřívější zákony, často objeví, že v současnosti jim za držení nepovoleného objemu konopí hrozí vyšší tresty než v minulosti, kdy rostlina ještě ani nebyla legální. To zkrátka nedává vůbec smysl.“ Obhájce nezávislých pěstitelů Podersky-Cannon nicméně vyhlíží světlejší zítřky a doufá, že pokud se sjednotí dostatek lidí, pak velice snadno dosáhnou změny v systému. „Ano, situace je v současnosti úděsná. Ale to neznamená, že s tím nic nezmůžeme. Potřebujeme, aby se malí pěstitelé spojili a měli na mysli jasný společný cíl.“
Zdroj: www.coastreporter.net