Rozhodnutí Organizace spojených národů (OSN), která bude poprvé v dějinách přezkoumávat účinky konopí na lidské zdraví a to, zda by tato rostlina neměla být v rámci v současnosti platných mezinárodních protidrogových zákonů přeřazena z kategorie nejškodlivějších drog, lze bezpochyby považovat za přelomové.
Předběžný posudek vzbuzuje naději
Tohoto přezkoumání, jež by mělo začít v listopadu, se ujme Odborná komise pro drogové závislosti (Expert Committee on Drug Dependence – ECDD) spadající pod Světovou zdravotnickou organizaci. ECDD vydala již v červnu předběžný posudek, ve kterém označila konopí za „relativně bezpečné“ a zároveň připustila, že jeho užívání nemá na svědomí žádná zaznamenaná úmrtí.
Neexistuje žádná záruka, že se případné změny v přístupu OSN k prohibici konopí opravdu projeví v legislativách všech civilizovaných zemí a signatářů výše zmiňovaných úmluv.
Tento posudek rovněž potvrdil, že rostlina má širokou škálu zdravotně prospěšných vlastností, které by mohly pomoci pacientům trpícím různými druhy rakoviny, epilepsií a chronickými bolestmi či lidem bojujícím závislostí na opioidních lécích. Výsledky mohou být naprosto přelomové, a to nejen proto, že jde o historicky první přezkoumání, ale také proto, že mohou mít přímý vliv na legální status konopí v jednotlivých členských zemích OSN. Například ve Spojených státech by federální vláda byla nucena provést vlastní přezkoumání klasifikace konopí a zvážit, zda je její zákaz v zemi oprávněný. Podle zákona o regulovaných látkách (Controlled Substances Act), který v USA konopí v současnosti řadí do skupiny těch nejnebezpečnějších drog bez jakéhokoli medicínského využití, musí ministerstvo spravedlnosti provést přezkoumání každé látky, u níž dojde ke změně mezinárodního statusu. A protože ilegalita návykových látek je upravována právě mezinárodními smlouvami – zvanými Jednotná úmluva OSN o narkotických drogách a Úmluva OSN o psychotropních látkách – musely by se Spojené státy i další země přizpůsobit změnám, které by v nich byly provedeny.
Budoucnost stále nejasná
Neexistuje však žádná záruka, že změny v přístupu OSN se opravdu projeví v legislativách všech civilizovaných zemí a signatářů výše zmiňovaných úmluv – to bude vždy záležet na tom, jak dopadne souboj mezi táborem politických podporovatelů legalizace a těmi, kdo chtějí zachovat současný nefunkční systém založený na represi a prohibici.
ECDD vydala již v červnu předběžný posudek, ve kterém označila konopí za „relativně bezpečné“ a zároveň připustila, že jeho užívání nemá na svědomí žádná zaznamenaná úmrtí.
O dopadu možného přezkoumání ale svědčí už jen to, že v dubnu, kdy ECDD vydala svůj předběžný posudek, následoval americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), když oficiálně vyzvat širokou veřejnost, aby se vyjádřila k tomu, zda má konopí nějaké léčebné účinky a zda by mělo být zakázáno. Takovýto postup jednoho z nejmocnějších regulačních úřadů v celé Americe, který se ke konopí stavěl dlouhá desetiletí jednoznačně odmítavě, byl ještě před pár lety nemyslitelný.
Zdroj: www.marijuanamoment.net