Aktuální článek
Trh s legálním konopím v tržbách šlape na paty pivu a vínu

Trh s legálním konopím v tržbách šlape na paty pivu a vínu

  • Podle online magazínu Business Insider je trh s legálním konopím ve Spojených státech na vzestupu a stává se konkurencí pro prodejce piva a vína.

„Výnos legálního konopí v USA by při složené roční míře růstu (CAGR) o 17 % měl v příštích deseti letech narůst až na 47 miliard dolarů v ročních prodejích (ve srovnání s aktuálním výnosem 4 miliard dolarů, který zaznamenává prodej dětských plenek), oznámil analytik bankovní společnosti RBC Capital Markets Nik Modi ve zprávě rozeslané jejich klientům tuto středu. Hlavní podíl na vzrůstu tržeb má konopí pro rekreační účely, konkrétně pak výrobky, jako jsou potraviny a konopné koncentráty. Odhady RBC naznačují, že jen v USA vynesl prodej legálního i ilegálního konopí asi 50 miliard dolarů. Pro srovnání: tržby za víno činily 65 miliard dolarů, za cigarety 77 miliard a za pivo 117 miliard. 

Podpora legalizace dosáhla rekordní výše, souhlasí s ní 64 procent Američanů. 

Užívání konopí pro rekreační účely je v USA legální zatím v devíti státech, v dalších čtyřech se o schválení bude hlasovat v listopadu. Využití pro léčebné účely je potom legální ve 30 státech a Washingtonu, D.C. „Myslíme si, že dekriminalizace konopí, včetně toho pro rekreační účely, bude v USA velmi pravděpodobně dále pokračovat, uvedla RBC podle deníku Business Insider. Cesta k úspěchu začíná americkými voliči z nejrůznějších demografických skupin, kteří legalizaci této rostliny podporují. 

Rasová a etnická diskriminace skrze konopí

Zákony o zákazu konopí byly zavedeny na počátku 20. století a podle neziskové organizace The Drug Policy Alliance, jejíž hlavním zájmem je právě dekriminalizace, byly cílené na mexické migranty a mexické Američany na jihozápadě a středozápadě USA. V 80. letech se pak tento zákaz stal vládní iniciativou, a jak se jeho prosazování zpřísňovalo, zvyšovalo se i množství zatčení. Mezi roky 1980 a 1997 se počet uvězněných za drogové trestné činy nezahrnující násilí zvýšil z 50 000 na více než 400 000 lidí. V současnosti tvoří 57 procent osob odpykávajících si tresty za drogové delikty Afroameričané a Hispánci, ačkoli jejich podíl v populaci nepřesahuje ani v jednom případě patnáct procent. Spojené státy přitom investují do války proti drogám ročně více než 50 miliard dolarů. Jak se trh s konopím rozrůstá, zvyšuje se i zájem o prosazení zákonů pro jeho dekriminalizaci. Podle průzkumu provedeného společností Gallup dosáhla podpora legalizace rekordní výše, souhlasí s ní 64 procent Američanů.  

Zdroj: fortune.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!