Aktuální článek
Uživatelé konopí trpí nadváhou méně než neuživatelé

Uživatelé konopí trpí nadváhou méně než neuživatelé

  • Na základě zažitých stereotypních představ byste si mohli myslet, že dlouhodobí a pravidelní uživatelé konopí, které mlsná v noci pravidelně vyhání do supermarketů k policím s čokoládou či brambůrky, budou v průměru trpět nadváhou více než ti, kdo konopí neholdují. Nové výzkumy ale naznačují, že je tomu právě naopak, jak píše internetový deník Marijuana Moment.

Podle studie z Univerzity v Indianě mají pravidelní uživatelé konopí v průměru nižší nadváhu než ti, kdo konopí neužívají vůbec. Výzkum ještě čeká na nezávislý posudek, než jej zveřejní ve vědeckém časopise, nicméně toto zjištění je v souladu s odbornými pracemi publikovanými již dříve.

Žádní lenoši

Loni například výzkumníci z Oregonské univerzity pro zdraví a vědu zjistili, že lidé, kteří konopí užívají nadměrně, mají v průměru nižší takzvaný index tělesné hmotnosti (Body Mass Index – BMI) než ti, kteří konopí nikdy neokusili. V přímém rozporu s obvyklou představou o „líném zhulenci“ je i zjištění, že konzumenti této byliny v průměru vykazují vyšší míru každodenní tělesné aktivity než příležitostní uživatelé či ti, kdo se konopí vyhýbají úplně.

Uživatelé konopí vykazují vyšší míru každodenní tělesné aktivity než příležitostní uživatelé nebo ti, kdo se konopí vyhýbají úplně.

Kanadská studie z roku 2014 došla ke stejným závěrům a rovněž k postřehu, že užívání této byliny je spojené s nižším rizikem onemocnění cukrovkou. Následujícího roku dospěli k podobným zjištěním i výzkumníci z Univerzity v Miami. Podle nich mají ženy, které požívají konopí každodenně, BMI zhruba o 3,1 % nižší než ty, které je nekonzumují; u mužů je při pravidelné konzumaci BMI zhruba o 2,7 % nižší než u neuživatelů. Nejnovější výzkum Univerzity v Indianě naznačuje, že vliv konopí na hmotnost souvisí s tím, jak na sebe vzájemně působí konopí a kanabinoidní receptory v těle.

Stimulovaný kanabinoidní receptor 

Podle badatelů jídelníček obsahující vyšší podíl mastných tuků omega-6 než omega-3 – tedy běžná strava ve Spojených státech a ostatních západních zemích – přispívá k obezitě tím, že více stimuluje náš kanabinoidní receptor 1 (CB1). Zvýšená stimulace tohoto receptoru vede k „navýšení kalorického příjmu, zpomalení metabolismu a nárůstu hmotnosti“. Na druhou stranu konzumace konopí stimulaci receptoru CB1 potlačuje – jedná se o takzvané „snížení exprese“ – a podle vědců dochází v zásadě k opačnému procesu. Rovněž vede ke snížení příjmu i ukládání energie a ke zrychlení metabolismu.

V přímém rozporu s obvyklou představou o „líném zhulenci“ je i zjištění, že konzumenti konopí v průměru vykazují vyšší míru každodenní tělesné aktivity než občasní uživatelé či ti, kdo se konopí vyhýbají úplně. 

Za účelem snižování hmotnosti byly dříve vyvinuty léky, které se navazují právě na kanabinoidní receptory a tím zabraňují jejich aktivaci – tzv. antagonisté kanabinoidních receptorů. Nicméně některé z těchto prostředků – kupříkladu Rimonabant, lék proti obezitě, který byl uveden na trh v roce 2006, aby jej o dva roky později výrobce stáhl – mají na svědomí závažné vedlejší účinky. Třebaže vědci zatím tento výklad považují za čistě teoretický, poskytuje základy pro další výzkum konopí a jeho potenciálu při léčbě nadváhy. „Řadě pacientů by mohlo konopí pomoci s hubnutím lépe než různé operace či farmaka,“ prohlašují badatelé.

Zdroj: herb.co

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!