Aktuální článek
Osobnost legalizace – Michal Ruman

Osobnost legalizace – Michal Ruman

  • Michal Ruman
  • Věk: 30
  • Povolání: lektor ekologické výchovy, žurnalista
  • Aktivity:
  • •Předseda o. s. Konopa
  • •je spoluautorem kapitol o hospodářském využití konopí v odborné publikaci Konopí a konopné drogy: Adiktologické kompedium
  • •spoluautorem a autorem několika brožurek a desítek článků s konopnou tematikou
  • •Spolupráce na mezinárodních ekologických projektech (Za zelenější festivaly, Environmental Audit, Stavíme s přírodou a další)
  • •Zakládající člen ZEMĚDRUHu, zemědělského družstva pro udržitelné hospodaření
  • •V současnosti žije s přítelkyní v Kunžaku, kde by rád vybudoval komunitní a návštěvnické centrum zaměřené na zelené alternativy. Hraje stolní tenis, lyžuje, plave, přírodně pěstuje, staví, cestuje, sbírá houby a borůvky. Rád čte a poslouchá hudbu.

Michale, nesporně patříš k osobnostem, které je během poslední dekády ve světě česko-slovenské konopné kultury vídat poměrně pravidelně. Velkou měrou za tím stojí tvé aktivity ve známém občanském sdružení Konopa. Pověz ale, jak ses s konopím dostal do kontaktu úplně poprvé?

Když pominu pohádky a pověsti, kde se to konopnými obkládky jen hemží, tak poprvé to bylo asi na preventivní drogové přednášce Drop-inu, kam jsme šli se základkou. Pánové Douda a Presl odvedli tenkrát skvělou práci – pochopil jsem, že drogy mají svá rizika a že ty tvrdé můžou být pěkné svinstvo. Fyzicky jsem, když teda pominu instalatérskou koudel, konopí ve formě marihuanového smotku ochutnal už někdy v patnácti. Kouřilo se tehdy všechno, co hořelo a trochu chutnalo: tabák, borůvkový listí, takový ty vlákna ze slupek od banánu… no a došlo i na ganju.

Můžeš čtenářům načrtnout své aktivity? Čemu se vlastně Konopa celé ty roky věnuje?

Konopa se od počátku, tedy od roku 1999, vydala po třech hlavních cestách. První je podpora pěstování konopí jako užitkové rostliny, praktické ověřování, předávání informací… Druhou je podpora obchodu, a to jednak propagací výrobků, jednak kontaktním servisem. To vše ve vztahu k široké veřejnosti, pomocí webovek a osvětových stánků na nejrůznějších kulturních a ekologických akcích. Nakonec je tu projektová činnost. Pod tu spadá třeba již ukončený provoz ekocentra Zelená pumpa nebo různé dílny.

Všiml jsem si, že velký úspěch slaví praktické ukázky zpracování konopí…

Celkově se s Konopou, jak já to vnímám, posouváme směrem od mluvení o konopí k jeho prožívání. Snažíme se, aby lidé mohli konopí pocítit všemi smysly, aby si ho mohli zkusit zasít, pěstovat, sklidit, vylisovat si ze semínek olej, ze stonků si nalámat vlákno a z vlákna umotat třeba náramek. Zážitková pedagogika funguje skvěle na malé i velké. V současnosti se soustředíme na dotažení konceptu – pořizujeme kolovrat, učíme se síťování… Věnujeme se také stavění s konopím.

Máte na svém kontě něco, co byste jako aktivisté označili za svůj jednoznačný úspěch? Případně naopak?

Za úspěch považuji změnu vnímání konopí, kdy dnes mnohem více lidí ví a chápe, jak moc nám může být ve svých různých podobách užitečné. Už tu není ten panický strach, celá řada lidí dokonce chápe, že existuje rozdíl mezi technickými odrůdami konopí setého a odrůdami pěstovanými pro léčebné nebo rekreační užití. Tady si myslím těch deset let práce s veřejností, v součinnosti s firmami, které dávají na trh konkrétní produkty – masti, oděvy, potraviny, stavebniny, plenky, oleje a laky – zafungovalo. Ta znalost je navíc zaseta i ve výchovných institucích, školách a ekocentrech po celé republice.

Co říkáš na současný legislativní pohyb v oblasti legalizace léčebného konopí? Není podle tebe situace spíše kontraproduktivní?

Jsme aktivní v petici za dekriminalizaci konopí jako léku. O vývoji kolem často debatujeme. Nesdílím názor, že navrhovaná úprava povede k větší kriminalizaci domácích pěstitelů a rekreačních uživatelů, kriminalizovat tolik lidí je příliš nákladné a riskantní. Vítám jakoukoli možnost, jak si – byť omezená skupina lidí – může opatřit kvalitní konopné léčivo legálně, bez obav. To je krok vpřed. Na druhé straně jsem nikdy nesouhlasil s kriminalizací jako takovou. Ze společenského, ekonomického i ekologického hlediska ji považuji za nesmysl.

Jaká je tvá osobní vize, konopná perspektiva?

Konopí je úžasná rostlina, která nám ukazuje, kolik je toho možné dělat se zemí, sluncem, vodou, našima rukama, v souladu s přírodou. Na pomezí Vysočiny a jižních Čech jsme iniciovali založení ZEMĚDRUHu, zemědělského družstva pro udržitelné hospodaření. Snažíme se uvést do života koncept pěstování a zpracování ekologicky pěstovaného konopí a dalších rostlin, v malém a s pomocí obnovitelných energií. Mojí vizí je společnost žijící v dostatku, harmonii a lásce. A konopí v ní má velkou perspektivu.

Na co se můžeme těšit v sezóně jaro/léto 2012?

Začneme 12. ročníkem akce 100 kytek, aneb Pěstujte konopí beze strachu. To znamená zasílání semínek legálních odrůd všem, kteří si je chtějí vypěstovat na svých zahradách. S konopnými stavebninami se počátkem jara objevíme na festivalu Hory a město v Bratislavě. Máme zažádáno o podporu dalších dílen stavění s konopím, tentokrát je plánujeme na květen, s mezinárodní účastí, opět v Kunžaku u Jindřichova Hradce. Chceme tu připravit komunitní prostor, kam hodláme přesunout část našich osvětových, rukodělných a kulturních aktivit. No a pak stánky, stánky a stánky.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!