V Itálii se za posledních několik let rozloha půdy, na které je pěstováno legální technické konopí, zvýšila ze 400 hektarů v roce 2013 na dnešních zhruba 4000 hektarů. Zákon, který zvýšil v roce 2016 limit povoleného množství THC z 0,2 na 0,6 procenta psychoaktivního THC, byl přijat se záměrem rychlejšího rozvoje konopného průmyslu. Italové této legislativní změny naplno využili a nevyrábějí pouze konopnou zmrzlinu a konopné cihly šetrné k životnímu prostředí, ale také těstoviny a sušenky.
Neprozkoumané teritorium
„Boom v oblasti produkce konopí dokonale ilustruje schopnost zemědělských firem objevovat dosud neprozkoumané oblasti,“ uvádí Roberto Moncalvo, předseda největšího italského zemědělského sdružení Coldiretti. „Otevírá se před námi příležitost k růstu ekonomiky i zaměstnanosti.“
Konopí čekalo šedesát let, aby mohlo znovu zaujmout místo, které mu patří.
Toto řešení krize, která postihuje italské zemědělce, lze spatřit v malé zelené oáze uprostřed vyprahlého vnitrozemí Sicílie. Mezi jílovitými poli a opuštěnými snopy obilí visí na bráně tabule s konopným listem. Za bránou na nás čeká Salvo Scuderi, předseda zemědělského družstva Colli Erei. Tento jednačtyřicetiletý muž právě sklidil část své úrody, jež poslouží jako surovina k výrobě těstovin, oleje a mouky. Scuderi a další dvě desítky pěstitelů z Rete Canapa Sicilia, což je asociace zaměřená na podporu a prodej konopí v této oblasti, jen letos dohromady vypěstovali přes 150 tun rostlinné hmoty.
„Díky konopí můžeme dál podnikat,“ poznamenává. „Letos jsme si vydělali desetkrát víc, než jsme vydělávali na pšenici, a tak jsme mohli přijmout další čtyři pracovníky.“
Pšenice na současném trhu generuje zisk kolem 250 eur na hektar, zatímco konopí může podle Rete Canapa Sicilia přinést čistý zisk přesahující 2 500 eur za hektar. A přesně z toho důvodu spousta sicilských zemědělců nahradila pšenici konopím, aby vdechla nový život vyschlé půdě a zlepšila svou finanční situaci.
Svíravé sucho
V oblasti kolem městečka Catenanuova v létě teploty běžně přesahují čtyřicítku. Právě tady automobilka Fiat testuje své prototypy za vysokých teplot a žhnoucí slunce pravidelně zastavuje železniční dopravu kvůli nadměrnému rozpínání kolejnic. Za vysychání půdy ale nemůže jen velké horko. „Problémy způsobily dlouhé roky monokulturního pěstování pšenice,“ tvrdí Dario Giambalvo, profesor zemědělských věd na Palermské univerzitě. „To způsobilo erozi půdy a je zde riziko, že půda pak přestane úplně rodit.“ Podle údajů italské Rady zemědělského výzkumu a analýzy zemědělské ekonomiky se plocha osetá tvrdou pšenicí loni zmenšila o 7,4 procent na jihu Itálie a o více než 9 procent na severu země. V posledním roce se celková produkce snížila o více než 4 procenta. Proto může změna směrem k pěstování konopí být nápomocná, tvrdí odborníci.
Pěstování konopí pro jiné než farmaceutické účely může pomoci odvrátit vysychání zemědělské půdy.
„Pěstování konopí je velkou šancí, jak v zemědělství dosáhnout rozmanitosti, což může napomoci ke znovuzrození opuštěné a méně úrodné půdy,“ dodává Giambalvo. „Starověcí Římané nás naučili, že střídání plodin může zlepšit úrodnost půdy. Nevím, zda toto povede k růstu zemědělského sektoru, ale zcela jistě jde v Itálii o návrat ke kořenům.“
Překotný návrat k tradiční plodině
Až do čtyřicátých let minulého století byla Itálie hned po Sovětském svazu druhým největším producentem konopí na světě. V té době bylo v Itálii konopím osázeno přes sto tisíc hektarů. V poválečné době, kdy se svět začal přiklánět k syntetickým vláknům, došlo k prudkému poklesu v pěstování a tento sestupný trend pokračoval souběžně s posilováním kampaně proti užívání nelegálních drog. V roce 1961 podepsala italská vláda Jednotnou úmluvu OSN o omamných látkách. „Konopí čekalo šedesát let, aby mohlo znovu zaujmout místo, které mu patří,“ konstatuje Scuderi. „A toto by mohlo otevřít cestu k legalizaci těch odrůd, které obsahují více než psychoaktivních složek a ke zrychlení v oblasti lékařských výzkumů.“
Konopí light
Zákon z roku 2016 nezakazuje obchodní využití rostlin konopí, což je mezera, jež umožnila rozkvět trhu s takzvaným „light“ konopím, které je tak v Itálii k dostání ve více než pěti stovkách obchodů. Květy zabalené do sáčků nebo sklenic s etiketami jako Gorilla Blue, Amnesia či Raging Bull lze legálně používat k přípravě bylinných čajů nebo jako vůně do šatníků. Většina zákazníků si ale normálně ubalí jointa a vykouří ho. Psychoaktivní účinky jsou takřka nepozorovatelné oproti běžně pěstovaným odrůdám, které zpravidla obsahují 10–20 procent THC, okamžitě se však dostavuje pocit uvolnění.
Spousta sicilských zemědělců nahradila pšenici konopím, aby vdechla nový život vyschlé půdě a zlepšila svou finanční situaci.
Na sklenice s palicemi, které produkuje Scuderiho společnost, je napsáno „pizzo-free“. „To znamená, že z tohoto výrobku neuvidí mafie ani cent,“ vysvětluje. „Naše sdělení je jasné: produkce konopí neznamená jen regeneraci půdy, je to také způsob, jak oslabit mafii, která se po desetiletí bez jakýchkoli zábran snaží ovládnout nezákonné obchodování s drogami, a jak zemědělcům vrátit to, co jim vzali drogoví bossové.“
Zdroj: www.theguardian.com