Aktuální článek
Editorial 49: Regulace konopí.cz

Editorial 49: Regulace konopí.cz

  • Česká pirátská strana na konci srpna letošního roku představila možnou formu regulace konopí pro osobní potřebu. Přelomový návrh zákona navrhuje svobodu a právo pro každého dospělého občana České republiky vypěstovat si pět kytek konopí, ty následně legálně sklidit, usušit a zpracovat dle vlastního uvážení. Návrh také počítá s legálním držením sušeného konopí na ulici v množství až 30 gramů a dále v maximálním množství 1250 g v domě pěstitele, a to na bezpečném a nedostupném místě, aby se zabránilo snadnému přístupu nezletilým.

Návrh zákona včetně důvodové zprávy, která objasňuje záměr tohoto legislativního návrhu, je na webové adrese www.regulacekonopi.cz volně ke stažení a prostudování s tím, že stránka nabízí i platformu k veřejné konzultaci, kdy se každý může do konce října skrze krátký formulář k návrhu vyjádřit a případně ho připomínkovat. Poté se relevantní návrhy občanů do návrhu zapracují a finální návrh zákona se předloží poslanecké sněmovně.  

Proces to nebude jednoduchý ani rychlý. Trvalý nezájem politické garnitury zabývat se smysluplnou regulací konopí pro osobní potřebu pozoruji po celou dobu svého působení ve sdružení Legalizace.cz, s kterým jsme na předloženém návrhu zákona poslední rok usilovně pracovali. Naše snaha udělat z legalizace konopí zajímavé politické téma se doposud míjela účinkem, strany se dlouhodobě zbytečně obávají možného odlivu voličů, ačkoli si myslím, že opak by byl pravdou. Navrhnout totiž takovou legislativu konopí, která by zainteresovaným pomohla a usnadnila život i přístup ke konopí, zatímco nezainteresované strany by to nijak neohrozilo, je něco, co se v naší kotlině sice moc nenosí, ale nakonec by to přivítal každý. 

Nikdo si přeci nepřeje být omezován na svém právu pěstovat si doma, co uzná za vhodné, pokud tím nikomu dalšímu neubližuje. Nikdo si přeci nepřeje vidět své známé a blízké, jak jsou stigmatizováni, stíháni a perzekvováni pro trochu konopí z vlastní zahrady, nebo své prarodiče, jak čelí trestnímu obvinění, protože si doma pěstovali bezpečnou, avšak dosud nelegální bylinu pro zmírnění svých obtíží a neduhů.  

Pevně a stále doufám, že léta předkládané argumenty, studie a statistiky, které jednoznačně mluví ve prospěch změny z prohibice ke spravedlivé regulaci konopí, dopadnou na myšlenkový úhor našeho politického vedení a zavlaženy sílícími hlasy veřejnosti vzklíčí v přehodnocení dosavadního zastaralého přístupu a v brzké době nastaví takové právní a legislativní prostředí, ve kterém se každý plnoletý uživatel i pěstitel konopí pro vlastní potřebu bude cítit rovnoprávně a svobodně.

Přeji vám nejen bohatou úrodu na vašich zahradách, ale i správnou volbu v nadcházejících komunálních volbách, ve kterých můžete vybírat takové zastupitele, kteří návrh regulace konopí budou prosazovat společně s vámi. 

Robert Veverka
šéfredaktor

11. ročník akce Semínka seniorům bude zahájen na Cannafestu 2018!

Sdružení Legalizace.cz pokračuje ve své kampani, ve které rozdává semínka konopí všem dospělým lidem, kteří je hodlají využít k pěstování rostlin pro osobní potřebu. Další ročník kampaně bude zahájen na letošním mezinárodním veletrhu konopí a léčivých bylin Cannafest, který se bude konat na letňanském výstavišti v Praze ve dnech 2. až 4. listopadu 2018. Veškeré informace o kampani, včetně podmínek pro zaslání semínek, naleznete na internetové stránce www.seminkaseniorum.cz.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!