Aktuální článek
Jízdenka za zdravím: senioři objevují léčebné vlastnosti konopí

Jízdenka za zdravím: senioři objevují léčebné vlastnosti konopí

  • Devadesátiletá Shirley Avedonová nikdy konopí neužívala, chronický syndrom karpálního tunelu a averze ke konvenční léčbě steroidy a chirurgickým zákrokům ji však přiměly ke změně názoru. „Bolesti jsou někdy tak silné, že ani nedokážu rozevřít dlaň,“ popisuje seniorka.

 Už podruhé proto nastupuje do autobusu, který zdarma vozí obyvatele domova pro seniory Laguna Woods Village v kalifornském okrese Orange County do nedaleké prodejny konopí. Bývalá zdravotní sestra, která pracovala celý život na onkologickém oddělení, doufá, že jí tato rostlina přinese stejnou úlevu, jakou při kouření zažívali její pacienti už před 25 lety. „Tenkrát to nebylo legální, takže každý sháněl, jak uměl – většinou přes děti a vnoučata,“ směje se Avendonová při vzpomínce na doby dávno minulé. „Účinky rostliny byly přitom úžasné.“ Seniorka nechce, aby jí konopí utlumovalo nebo mělo jiné psychoaktivní účinky. Při první návštěvě výdejny si proto vybrala krém s analgetickými účinky, který obsahoval CBD, nikoli však THC. „Trochu to pomohlo, teď bych ale ráda zkusila něco silnějšího a účinnějšího.“ 

Vzkvétající odvětví

Další a další americké státy legalizují užívání konopí pro léčebné i rekreační účely – v současné době už je jich 30 včetně metropolitní oblasti District of Columbia – a konopný průmysl doslova vzkvétá.

Nejčastější dotazy seniorů se týkají psychoaktivních účinků, ze kterých má mnoho starších lidí strach.

Mezi nejrychleji se zvětšující skupiny uživatelů přitom patří lidé nad 50 let a obzvláště markantní je nárůst ve věkové kategorii nad 65 let. Někteří podnikatelé se proto chopili příležitosti a nabízejí speciální programy a produkty pro seniory, kteří hledají alternativní prostředky k léčbě bolestí a dalších zdravotních obtíží.  

Jízda za poznáním

Na palubu dnes nastupuje asi 35 potenciálních zákazníků v důchodovém věku. Dopravu hradí výdejna konopí Bud and Bloom z nedaleké Santa Any. Po necelé půlhodině zastavuje velký bílý autobus na parkovišti přímo před obchodem. Asi polovina seniorů patří mezi stálé zákazníky, zbytek jsou nováčci. 

„Našimi zákazníky se rozhodně nestanou všichni“, vysvětluje Kandice Hawesová, ředitelka komunitních služeb v Bud and Bloom. „Mnozí přicházejí jen pro informace, mají zájem se dozvědět něco nového.“ Mezi ty, kdo hledají více než jen radu, patří dvaasedmdesátiletá Layla Sabetová. Ve výdejně je poprvé a zajímá se o možnosti léčby chronické bolesti zad: „Beru spoustu prášků proti bolesti i na spaní, přesto ale bolestí nespím. Konopí chci zkusit na obojí.“

Hawesová pozve seniory do velkého sálu, kde je k dispozici malé občerstvení v podobě nápojů a sendvičů. Když se všichni pohodlně usadí, seznamuje je s možnými pozitivními účinky konopí při léčbě úzkosti, nespavosti a chronické bolesti a představuje také širokou škálu možností jeho užívání. Kouření už dávno nehraje první housle. Několik prodejců představuje seniorům své zboží a poté se všichni odeberou do samotné prodejny, kde je možné zakoupit prakticky jakékoli myslitelné konopné produkty – od starých dobrých ručně balených jointů přes high-tech vaporizéry až po tinktury sloužící k aplikaci pod jazyk, masti a konopné potraviny a potravinové doplňky.  

Podle preferencí

Jimu Lebowitzovi je 75 let a patří ke stálým zákazníkům. Po operaci páteře prodělané před dvěma lety trpí silnými bolestmi. Konopí má nejraději v jedlé podobě. „Dnes si vezmu čokoládu a gumové medvídky,“ ukazuje ochotně svůj nákup. „Čokoládu jsem ještě neměl, zato s gumovými medvídky mám vynikající zkušenosti.“ Gumoví medvídci jsou žvýkací bonbony obohacené o konopné látky. Ty Jimovy obsahují jak CBD, tak THC. 

Podnikatelé se chopili příležitosti a nabízejí speciální programy a produkty pro seniory, kteří hledají alternativní prostředky k léčbě bolestí a dalších zdravotních obtíží.

Derek Tauchman pracuje v Bud and Bloom jako prodavač. Nejčastější dotazy seniorů se podle něj týkají psychoaktivních účinků, ze kterých má mnoho starších pacientů strach: „Zatím si úplně neuvědomují, že je dnes díky rychlému vývoji nových přípravků možné dopřát si všechny pozitivní účinky konopí bez nutnosti být v rauši.“

Doktor varuje 

Entuziasmus starší generace se snaží poněkud korigovat doktor Dr. David Reuben, profesor lékařství a geriatrie na Lékařské fakultě Davida Geffena při Kalifornské univerzitě v Los Angeles. Dostupné výsledky výzkumů jsou slibné, podle jeho názoru jich ale není dost. Konopí je v Kalifornii legální jak pro léčebné, tak pro rekreační účely, přesto je však na celostátní úrovni stále nelegální rostlinou zařazenou mezi narkotika první třídy nebezpečnosti, což představuje velkou překážku pro jakékoli vědecké bádání. Dosavadní studie, jejichž výsledky byly shrnuty a zveřejněny v loňském roce Národní akademií pro vědu, techniku a lékařství, ukázaly, že konopí může pomáhat při léčbě bolesti a nevolnosti. Poněkud méně jednoznačné jsou pak závěry výzkumů účinků rostliny proti nespavosti a úzkosti. 

Podle Reubena stoupá mezi pacienty rapidně zájem o předepsání konopí proti úzkosti, chronické bolesti a depresím: „Obecně tento trend vítám, neboť proti těmto chorobám nemáme v dnešní době žádné dobré alternativy.“ Své klienty nicméně zároveň varuje, že výrobky dostupné v konopných prodejnách nejsou zákonem certifikovány jako léčiva, takže jejich konzistence a obsah účinných látek se mohou šarži od šarže významně lišit. „Stále je mnoho nejasností například v otázkách balení, kontroly kvality a obecně výrobních standardů,“ uvádí lékař. „Otázkou tedy je, jak zajistit, aby se k lidem dostaly pouze kvalitní výrobky s ověřenou účinností.“

Kouření už dávno nehraje první housle.

Užívání konopí s sebou nese i další rizika. Tvrdí to alespoň doktorka Elinore McCance-Katzová, ředitelka Centra pro návykové látky a duševní zdraví. „Pokud konopný průmysl zásobuje veřejnost zprávami o zázračných účincích rostliny, nabývají lidé dojmu, že její užívání je zcela bezpečné. Tak tomu ale není,“ prohlašuje. Mezi známé vedlejší účinky patří zrychlený puls, nevolnost a při dlouhodobém užívání se podle některých vědců může rozvinout psychická závislost. Jeden z výzkumů například předpokládá, že nějakou formou obtíží trpí 9 až 30 procent konzumentů konopí. Dr. Reuben protiargumentuje tím, že řada pacientů se díky konopí naopak zbaví závislosti na mnohem nebezpečnějších lécích na předpis, například opiátech. 

Neměřitelná úleva

Jedenasedmdesátiletý Jim Levy trpí bolestí vystřelující z bederní páteře do obou nohou. Pravidelně používá konopný balzám a také potravinové doplňky – želatinové kapsle a tinkturu. „Nevím, jak bych to přesně změřil, ale odhadl bych, že bolest se snížila přibližně o 90 procent,“ říká Levy. Stejně jako ostatní zákazníci si preparáty hradí z vlastní kapsy, protože zdravotní pojištění je nepokrývá. „Poradili mi nějaký krém, který je prý úžasný. Doufám, že zabere,“ ukazuje Shirley Avedonová. Na cenovce stojí 90 dolarů, pokud ale mast funguje, nebudou to podle vitální devadesátnice vyhozené peníze: „Rozhodně je to lepší než jít pod kudlu.“

Zdroj: www.npr.org

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!