Aktuální článek
Flashback

Flashback

  • Novinky ze světa konopí

ČERSTVÁ ČÍSLA

Nová statistická měření dorazila na přelomu nového roku ze Spojených států. Podle americké celonárodní studie pravidelně užívá konopí přes 17 milionů lidí, což z něho činí nejužívanější drogu USA. Počet uživatelů marihuany navíc vytrvale roste. Trend se nepříliš překvapivě týká zvláště mladších věkových kategorií. Průzkum provedený v minulém roce ukazuje, že marihuanu jako ilegální rostlinu vnímá pouze 46 procent Američanů. Zbytek je přesvědčený o výhodách legalizace pro medicínské účely. Legalizace má největší podporu ve věkové kategorii 18-29 let, kde si jí přeje zhruba 62 % dotázaných. Naopak v nejstarší generaci je pro legalizaci pouhých 31 %. Legalizaci také více podporují muži (55 %) než ženy (46 %). I přesto, že jsou šance legalizace konopí na celém území federace naprosto mizivé a drtivá většina politiků názor veřejnosti nesdílí, objevuje se téma částečné dekriminalizace marihuany v kampaních některých kandidátů na nového prezidenta z řad republikánů. Známým reprezentantem takových postojů je například libertarián Ron Paul.

NEOMYLNÁ MAŠINA

Drobné stopy extáze, marihuany, alkoholu či tlumících léků bez problémů odhalí nový elektronický tester na drogy, který v těchto dnech zavádí dopravní policie na území České republiky. Nový přístroj na rozdíl od starších verzí vzorek přímo na místě sám vyhodnotí bez zásahu policisty a dokonce vytiskne i záznam o kontrole a případně provedeném přestupku. Policejní mluvčí Iva Šebková k tomu dodala: „Dosud používaná technologie pracovala na principu porovnání čáry vzniklé z odebraného vzorku slin a kontrolní čáry dodávané soupravy. U nového zařízení provede vyhodnocení přímo přístroj. Ten pracuje na základě odběru slin u řidiče a dovede spolehlivě detekovat všechny drogy, které jsou na černém trhu nejoblíbenější. Patří mezi ně například kokain, extáze nebo marihuana. Odhalí i léky, například za volantem nebezpečný Diazepam.“ Jedna zkouška trvá přibližně deset minut a hned v prvních hodinách nasazení měla na kontě svého prvního hříšníka. Policisté odhalili řidiče, který byl podle výsledků pod vlivem marihuany. Muž ale odmítl odběr krve i moči a nyní mu za to hrozí až dva roky bez řidičáku a pokuta 50 tisíc korun.

DRZÝ TRAFIKANT

Příkladně zásobený sortiment by mohl připomínat poměry za první republiky, kdyby se ovšem nejednalo o podezřelou trafiku v brněnské čtvrti, které se mezi domorodci neslavně přezdívá „brněnský Bronx“. Provozovatel si totiž zřejmě usmyslel, že obligátní výrobky z tabákových plantáží nejsou pro místní obyvatele dostatečně uspokojivé a nabídku tak rozšířil o kuřivo zdaleka oblíbenější – v Česku zakázanou marihuanu.  Klec spadla ve chvíli, kdy se na stánek zaměřili specialisté z brněnského policejního toxi týmu. Poznatky o podivném chování mladých lidí, kteří v něm nakupují, vedly k bližší obhlídce. Policie zjistila, že v trafice není po denním tisku a časopisech ani stopy, zato alkoholu a cigaret požehnaně. Druhá hlídka o kus dál kontrolovala mladé klienty vypečeného trafikanta a skutečně u nich našla balíčky se sušenou rostlinnou drtí. Orientační test neomylně prokázal přítomnost zakázané látky. K trafice byla přivolána také majitelka, za jejíž přítomnosti kriminalisté objevili několik sáčků s marihuanou a zejména pečlivě vedené účetnictví se 14 tisíci korun, oddělenými od běžné tržby. Muž putoval do policejní cely a nyní mu hrozí až 5 let odnětí svobody.

DEALEŘI S KOŠTĚTEM

Nový systém trestů zavedla od letošního února Velká Británie pro drobné dealery. Ti se již nemusí nutně bát, že za svou ilegální obživu půjdou na dlouhé měsíce bručet do vězení. Každý, kdo bude přistižen při prodeji ilegálních látek do zákonem stanoveného limitu, bude moci být odsouzen k veřejně prospěšným pracím. Mluví se nejvýše o šesti kilogramech marihuany, kokainu v ceně 200 liber nebo dvaceti tabletách extáze. Začátkem roku o tom informoval list Daily Mail. Mírné tresty se týkají především dealerů, u kterých se prokáže, že jejich role v distribuci je malá, nebo je k prodeji nutí gangy. Trest veřejných prací se dotkne také těch, co konopí pěstují podomácku a bude jim prokázáno nanejvýš 28 rostlin. Systém již nyní čelí kritice, že zločinci budou benevolence úřadů jen zneužívat. Společně se zmírněním trestních sazeb pro malé prodejce se však razantně zvyšují tresty pro ty, kteří stanovené regulační limity překročí. Trestní sazba se zde pohybuje v rozmezí od osmi do čtrnácti let těžkého žaláře. Velká Británie letos slaví stoleté výročí boje s drogami: v roce 1912 podepsala dohodu z Haagu o kontrole opiátů a v roce 1961 byla na seznam přidána také marihuana.

SPLIFF PITT

Sám sebe se na stará kolena rozhodl napráskat idol dívčích srdcí, charismatický krasavec Brad Pitt. Americkým novinářům totiž ve svých osmačtyřiceti letech přiznal, že před léty hojně holdoval marihuaně. Pomáhal si tak zahnat deprese, které ho v té době údajně trápily. „Na konci devadesátých roků mi ze sebe nebylo nejlíp. Snažil jsem se schovávat a utéct před životem celebrity. Hodně jsem kouřil trávu, seděl celý den na pohovce a pomalu se měnil v koblihu. Byl jsem prostě hodně naštvaný sám na sebe,“ prozradila světoznámá hvězda magazínu The Hollywood Reporter. Nepříznivé období však s odstupem vítá. Herci pomohlo zjistit, kým ve skutečnosti je a bere ho jako dobrou školu života. Brad Pitt po prozření s drogami definitivně skoncoval a jediným jeho zlozvykem zůstaly cigarety. Když ho jeho dcery Zahara a Shiloh nachytaly na zahrádce, jak kouří, vzdal se i této neřesti. Vzhledem k jeho plánované svatbě s Angelinou Jolie, s níž má již šest dětí, to nezní jako úplně špatný nápad. Homosexuály potěší, že podpis manželské smlouvy podmiňují genderovým zrovnoprávněním.

FILTRY NEPOMOHLY

Nebylo by přirozené, kdyby před soudcovským talárem alespoň jednou týdně neležel případ objevené velkopěstírny marihuany. Překvapení tentokrát připravila velká a profesionálně vybavená velkopěstírna v samém centru Ostravy, kousek od ředitelství Policie České republiky. Policii přímo pod nosem zde pár Vietnamců a jeden Čech pěstovali přes patnáct set rostlin a šest set řízků. Podle obžaloby Asiaté rostliny zalévali, hnojili a rozsvěcovali světlo. Pěstírnu vybavily další, zatím neznámé osoby. Nalezený materiál nasvědčuje tomu, že v trestné činnosti hodlali pokračovat,“ uvedla žalobkyně. Kriminalisté zajistili také přes dva kilogramy sušeného konopí. Hodnotu zabavených drog odhadl znalec na deset miliónů korun. „Kvalitně vybavené zázemí mělo nové, technologicky prvotřídní odvětrávání s filtry, takže nikde v okolí nebyl cítit specifický zápach, který rostliny konopí vydávají,“ komentoval nález Dalimil Sypták, náměstek ředitele kriminální policie. Jaký trest se pro podnikavce dá očekávat, již zdroje neuvádějí.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!