Aktuální článek
IACM: Kanabigerol a zánětlivé procesy v mozku

IACM: Kanabigerol a zánětlivé procesy v mozku

  • Kanabigerol (CBG) není tak známým a dobře prostudovaným kanabinoidem jako „slavnější příbuzní“ THC a CBD, nicméně v poslední době přibývá výzkumů, které poukazují na jeho zajímavé účinky na zdraví. Kromě toho se s ním začínáme stále častěji setkávat i v komerčních produktech a doplňcích stravy, kdy někteří producenti takzvaných CBD olejů nyní prodávají i CBG oleje.

V nejnovější studii in vitro, jejíž výsledky byly zveřejněny na začátku července v odborném časopise International Journal of Molecular Sciences, došli italští výzkumníci z Centra klinické medicíny ve městě Messina na Sicílii k závěru, že kanabigerol „by mohl potenciálně sloužit jako lék na zánětlivé procesy odehrávající se v mozku a na potlačování oxidativního stresu“.

V abstraktu se dočteme následující: „Zánětlivé procesy a oxidativní stres jsou jedněmi z hlavních příčin rozvoje neurodegenerativních onemocnění. Různé v přírodě se vyskytující látky mohou v tomto případě mít neuroprotektivní účinky a předcházet úbytku neuronů, přičemž konopí seté těchto látek obsahuje celou řadu, a to včetně kanabigerolu, jehož antioxidativní účinky byly již prokázány při testech v makrofázích.“ Autoři studie se proto rozhodli „ověřit schopnost CBG chránit pohybové neurony před uměle navozenou toxicitou“, k čemuž jim posloužilo „stanovení metabolické aktivity buněk MTT testem“.

Výsledky ukázaly, že administrace CBG vedla kromě dalších pozitivních změn ke „zmírnění ztráty životaschopnosti buněk“. V závěru se dočteme, že „výsledky v souhrnu poukazují na neuroprotektivní působení CBG, který by se tak mohl stát vhodným kandidátem na léčbu neuroinflamace a oxidativního stresu.“ 

Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov


Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!