Ovšem aktivní složky rostliny Cannabis sativa a jejich vzájemné interakce jsou stále nedostatečně objasněné,“ píše se v úvodu práce. Cílem studie bylo proto „specificky popsat cytotoxické účinky extraktů z C. sativa na nádorové buňky tlustého střeva a konečníku a adenomatózní polypy prostřednictvím identifikace aktivních látek a charakterizace jejich interakcí.“
V rámci dlouhé řady pozorování výzkumníci zjistili, že „nezahřátý extrakt (C2F), frakce 7 (F7) a frakce 3 (F3) vykazovaly cytotoxickou aktivitu na buňky kolorektálního karcinomu. Synergistické interakce byly konkrétně zjištěny u F7 a F3, kdy cytotoxická aktivita F7 a F7+F3 na nádorových buňkách zahrnovala vyvolání buněčné apoptózy a zastavení buněčného cyklu. Kromě toho aplikace F7, F3 i F7+F3 navozovala buněčnou smrt v polypech.“
Extrakt C2F obsahoval především kanabidiol, kanabigerol a tetrahydrokanabinol v jejich kyselých formách (CBDA, CBGA a THCA), zatímco frakce F3 obsahovala převážně kyselinu kanabigerolovou (CBGA – 91,2 procent), kyselinu kanabichromenovou (CBCA – 3,53 procent), kanabinol (CBN – 3,67 procent) a méně než procento terpenů, diterpenů a mastných kyselin s krátkým řetězcem. Frakce F7 pak obsahovala více než 90 procent THCA.
Zdroj: www.researchgate.net