Aktuální článek
Ústavní soud Jihoafrické republiky částečně legalizoval konopí

Ústavní soud Jihoafrické republiky částečně legalizoval konopí

  • Ve chvíli, kdy byl přelomový rozsudek vynesen, zavládlo mezi aktivisty bojujícími za legalizaci usazenými v prostoru pro veřejnost všeobecné veselí a provolávání: „Konečně jsme svobodní.“

V jednohlasném usnesení z 18. září soudci povolili pěstování a užívání byliny pro vlastní potřebu – za předpokladu, že se tak děje v soukromí vlastního domova. Vláda JAR přitom do nynějška jakékoli uvolnění protikonopných zákonů tvrdošíjně odmítala s odůvodněním, že jde o drogu, která škodí lidskému zdraví. K rozhodnutí ústavního soudu, které je závazné, se vláda dosud nevyjádřila.

Bojovat za svá práva se vyplatí

Až k Ústavnímu soudu se případ dostal skrze tři osoby stíhané za užívání konopí, podle nichž současná prohibice „nespravedlivě narušuje jejich soukromí“. 

Důsledky tohoto kroku jsou ohromné a nepředvídatelné – především pro systém trestního soudnictví, který posílá tisíce především chudých Jihoafričanů do vězení proto, že v malém množství užívají nebo prodávají konopí. 

Místopředseda soudu Raymond Zondo v rozsudku uvedl: „Držení konopí pro vlastní potřebu a jeho soukromé užívání nadále nebude pro dospělé trestným činem.“ Nelegálním však zůstává užívání konopí na veřejnosti, stejně jako jeho, pěstování a distribuce. Sdružení pro rozvoj konopí v JAR, které bojuje za právo bylinu beztrestně užívat, rozhodnutí uvítalo, ale dodává, že legalizováno mělo být i držení „daggy“ na veřejnosti (v jižní Africe se konopí označuje slovem „dagga“ – čteno dakcha). 

Soud smetl opozici

Rozhodnutí Ústavního soudu je připomínkou toho, jak je tvrdě vydobytá jihoafrická ústava jednou z nejliberálnějších na světě. Nezapomíná na práva jednotlivce – v tomto případě právo si pro svou vlastní potřebu pěstovat konopí – a to i přes obavy vlády o veřejné zdraví a pořádek. Usnesení ústavního soudu se plně zaměřuje na problematiku soukromí a práva jednotlivce chovat se ve svém domě, jak se mu zlíbí. Možné následky tohoto kroku jsou ohromné a nepředvídatelné – především pro systém trestního soudnictví, který posílá tisíce především chudých Jihoafričanů do vězení jako na běžícím pásu proto, že konopí v malém množství užívají nebo prodávají.

Je možné, že rozhodnutí povolit kuřákům vypěstovat si doma svou vlastní rostlinu by mohlo v mnoha komunitách oslabit ničivý vliv všemocných drogových gangů. Ale policie, která se proti změně zákona ohradila, se podle svých slov obává toho, že rozsudek vyšle delikventům nesprávné signály a rozšíří už tak nejednoznačnou šedou zónu.

Žádný obchod

Soud nepovolil jakýkoli druh obchodování s konopím, což znamená, že z něj vláda nebude mít žádné daňové odvody, jako by tomu bylo, kdyby se rostlina stala plně legální a byl by vytvořen regulovaný trh. 

„Držení konopí pro vlastní potřebu a jeho soukromé užívání nadále nebude pro dospělé trestným činem.“ – Jihoafrický ústavní soudce Raymond Zondo 

Z politického hlediska vyzdvihuje přelomový rozsudek liberálnost jihoafrické ústavy, kdy Ústavní soud pomyslně smetl ze stolu jakýkoli společný odpor mnoha vládních ministerstev, a to v době, kdy je kompetentnost a důvěryhodnost velkého množství institucí této nově poměrně mladé demokracie narušena špatným vedením a korupcí. Parlament má podle usnesení soudu 24 měsíců na odpovídající úpravu zákona.  Lidé, kteří konopí soukromě užívali nyní, by mohli být rozhodnutím chráněni proti trestnímu stíhání, dokud k úpravě nedojde. Soud neurčil přesné množství konopí, které je povoleno pěstovat pro vlastní potřebu a užívat v soukromí. Podle soudu o tom ještě musí proběhnout jednání. 

Zdroj: www.bbc.co.uk

 …………………………………………………………………………………………………………………..

Velký článek o situaci v Jihoafrické republice a rozhovor s Dagga Couple – dvojící konopných aktivistů, kteří se už osm let soudí se státem kvůli konopí – najdete v posledním vydání magazínu Legalizaceč. 49, které je právě na stáncích. Jak konopí pomáhá při léčbě Parkinsonovy nemoci? Přinášíme vám rozhovor s pacientem i lékařem. S Jindřichem Vobořilem o odvážné a neodvážné adiktologii. Novinky o aktuálním vývoji a důsledcích legalizačních změn. A jak prožít legální psychedelickou zkušenost? Počíhejte si na Legalizaci u novinových stánkůAktuální číslo je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!