Aktuální článek
Automatizovaná sklizeň konopí? Rýsuje se řešení

Automatizovaná sklizeň konopí? Rýsuje se řešení

  • Konopný průmysl je na vzestupu. I zde, stejně jako u mnoha jiných zemědělských odvětví, přichází doba automatizace.

Trh s konopím by mohl v příštím desetiletí přesáhnout hodnotu 57 miliard dolarů. Odvětví se dostává na výsluní zájmu a velmi rychle roste, což láká další služby a dodavatele, kteří se objevují jako houby po dešti a zásobují trh novými technologiemi. Společnost Bloom Automation začíná s nasazováním inteligentních robotů, kteří dokážou sklízet plodinu mnohem efektivněji než lidé.

Automatizace je hlavní hybnou silou moderního zemědělství. Menší i větší zemědělci dnes využívají zemědělské stroje jako například samořídicí traktory, robotické kombajny nebo i drony, které monitorují zavlažování a zdraví plodin. 

Automatizace sklizně konopí je však složitější oříšek

„Ruční sklizeň je důležitá, jelikož požadovaný produkt je velmi specifický,“ prohlásil Jon Gowa, výkonný ředitel společnosti Bloom Automation, při našem nedávném hovoru. „Klasické stroje by rostlinu rozsekaly celou. Zemědělci ovšem produkt prodávají za velké peníze, tudíž ruční sklizeň dává větší smysl.“

Výkonnost sklízecích robotů bude brzy dvakrát větší než u lidské síly.

To se ale mění, jelikož narůstající konkurence vytváří na trhu nadbytky, například ve státech Colorado nebo Kalifornie, kde se již konopí legálně prodává. „Kilogram konopí vás před dvěma třemi lety přišel na 6 000 dolarů,“ prohlásil Gowa. „Nyní jsou ceny v Coloradu okolo dvou tisíc až dvou a půl tisíce dolarů za kilo. Jsou-li náklady na zpracování 300 dolarů na kilo, může se dodavatel ocitnout ve svízelné situaci.“ Konopný trh však bude i nadále přitahovat pozornost investorů, jelikož obsahuje mnoho příležitostí ke zbohatnutí na burze. Konopí může být bitcoinem budoucnosti.

Například společnost Tilray, jeden z lídrů konopného průmyslu, obchodovala dne 19. září na americké burze skoro s 6,5 miliardy dolarů v akciích. Tilray ukončila relaci s více než 40% nárůstem, přičemž v jedné chvíli byla dokonce na 90% nárůstu. Akcie ostatních společností, jako například Canopy Growth, Aurora Cannabis nebo Cronos Group, měly také aktivní obchodní relace. S nárůstem těchto společností není pochyb, že se brzy o konopný trh začne zajímat i IT průmysl. Podobně jako společnosti AMD nebo Nvidia, které profitovaly z těžení kryptoměny, se poskytovatelé cloudových služeb zaměří na konopí. Jistě se naskytne mnoho příležitostí k investování do infrastruktury. 

Pěstování konopí je finančně náročné, hlavně kvůli nákladům na údržbu rostlin a jejich následné zpracování. Odhady v Kalifornii ukazují, že velkoobchodní cena konopí může klesnout až na 1 000 dolarů za kilogram. Díky automatizaci bude možné snížit náklady za pracovní sílu, obzvlášť v průmyslových odvětvích, které jsou závislé na místních zdrojích. Sklizeň rostlin pěstovaných ve skleníku s sebou ovšem nese několik náročných problémů. Někteří z větších dodavatelů v současné době používají pro sklizeň kýžených částí konopí bubnová síta, tím se ale mohou poškodit květy. 

Bystrozraký robot 

Gowa vysvětluje, v čem spočíval klíče ke změně: „Bylo třeba změnit proces automatizace, aby vnímal produkt jako organický, ne homogenní.“ Robotický kombajn tedy používá algoritmy strojového vidění a plánování trasy, aby byl schopen vizuálně izolovat květenství. Systém používá podsvícenou snímací kameru, která měří hloubku, a také kameru se strojovým viděním.

Robotický systém dokáže naplánovat trasu nožů tak, aby mířily přímo na květ.

„Systém dělí rostlinu na tři části – květ, lodyhu a list,“ vysvětluje Gowa. „Používáme konvenční umělé neuronové sítě, kde lze dohlížet na proces strojového učení.“ Vývojářský tým ručně označil více než 6000 obrázků, aby naučil systém rozlišovat mezi jednotlivými segmenty rostliny. Algoritmus momentálně pracuje s 97% úspěšností. S identifikovanými částmi rostlin může robotický systém naplánovat trasu nožů tak, aby mířily přímo na květ. Bloom odhaduje, že jejich výkonnost bude brzy dvakrát větší než u lidské síly. „Naše odhadovaná návratnost investic pro průměrného zemědělce, který si koupí 6 robotů na nahrazení nebo doplnění 12 lidských pracovníků, je 8 měsíců,“ prohlásil Gowa. Konopný průmysl se neustále mění, ale jak se zdá, budoucnost se o sebe postará sama.

Zdroj: www.zdnet.com/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!