Aktuální článek
Kanada: Provinční vláda v Ontariu povolila kouření konopí tam, kde se smí kouřit tabák

Kanada: Provinční vláda v Ontariu povolila kouření konopí tam, kde se smí kouřit tabák

  • Obyvatelé kanadského Ontaria budou moci kouřit rekreační konopí všude tam, kde je povoleno kouřit tabák. Ve středu 26. září o tom rozhodla vláda vedená progresivními konzervativci a rozvolnila tak pravidla zavedená předchozí vládou.

Nedojde také k omezení prodeje konopí poté, co vláda začne obchodníkům vydávat koncese pro maloobchodní trh v rámci provincie, přičemž města a obce se budou muset do ledna rozhodnout, zda na jejich území bude možné provozovat obchod s konopím. Podrobnosti o tomto kroku oznámila ontarijská ministryně spravedlnosti Caroline Mulroneyová a ministr financí Vic Fedeli. 

Dým jako dým

Podle předchozích pravidel pro konzumaci platilo, že jakmile 17. října dojde k legalizaci konopí, bude osobám starším 19 let povoleno kouřit konopí výhradně v soukromých obydlích. Navrhovaný zákon tyto předpisy rozvolňuje tak, aby bylo možné konopí kouřit všude tam, kde lze kouřit cigarety. „Sbližujeme tento zákon se zákonem o zákazu kouření,“ uvedla Mulroneyová s odkazem na pravidla o užívání tabáku zavedená v rámci provincie. „Pokud můžete doma kouřit tabák, pak to samé bude platit i pro konopí.“ Kouření v jedoucích vozidlech či na lodích bude zakázáno. Porušení pravidel se bude trestat pokutami od jednoho do pěti tisíc dolarů.

Kdo poruší pravidla o prodeji konopí, nebude již mít nárok znovu požádat o udělení oprávnění. 

Vláda minulý měsíc oznámila, že po říjnové legalizaci konopí bude přes internet prodávat rekreační konopí s tím, že soukromé maloobchodní prodejny se začnou otevírat v dubnu příštího roku. Rovněž oznámila, že Komise pro alkohol a hazardní hry bude vzniklý trh regulovat, čímž získá právo udělovat – ale také odebírat – povolení a uplatňovat místní pravidla týkající se prodeje konopí. Každý, kdo si bude chtít otevřít obchod s konopím, si tedy bude muset zažádat o povolení k maloobchodnímu prodeji a oprávnění k prodeji konopí. „Chceme zákazníkům zajistit ochranu, ale hodláme také otevřít trh,“ řekl Fedeli. „Nyní mají šanci i malé krámky. Chceme, aby se do prodeje zapojilo co nejvíce aktérů.“

Vláda také varovala, že pokud někdo poruší pravidla o prodeji konopí, nebude již mít nárok znovu požádat o udělení oprávnění. „Jakékoli zapojení do organizovaného zločinu či například záznam o prodeji konopí nezletilým vám již navždy znemožní účast na soukromém trhu s konopím,“ poznamenal Fedeli. „Pokud po 17. říjnu budete nadále provozovat nelegální prodej, nebudete moci získat v Ontariu povolení.“ Online prodej konopí bude mít na starost vládní agentura nazvaná Ontario Cannabis Retail Corp., která také bude fungovat jako velkoobchod pro soukromé obchodníky.

Podpora malých podniků?

Ontarijská města a obce, která nechtějí na svém území povolit maloobchodní prodej konopí, budou podle nového zákona muset tento zákaz vydat do 22. ledna 2019. Vláda bude také moci stanovit minimální bezpečnou vzdálenost mezi prodejnami konopí a školami. Předchozí liberální vláda hodlala ontarijské Komisi pro dohled nad prodejem alkoholu udělit monopol na prodej rekreačního konopí s tím, že by komise do roku 2020 otevřela na 150 prodejen. Opoziční kritici prohlásili, že dávají přednost modelu veřejnoprávního prodeje, jelikož zástupci komise mají zkušenosti a kvalifikaci k tomu, aby byl zajištěn sociálně odpovědný přístup ke konopí. 

Trh s konopím by neměl znamenat výhodu pro velké nadnárodní hráče. 

Liberální zákonodárkyně Nathalie Des Rosierová sdělila, že nový model prosazovaný konzervativci může mít za následek vznik velkého množství prodejen konopí, které se budou jen obtížně regulovat. „Jde jednoznačně o zcela volný trh, který může zaplavit Ontario,“ naznačila. „Náš obezřetný přístup se tímto výrazně podlomil.“ Předák zelených Mike Schreiner nový plán konzervativců vychvaluje, varuje však vládu, aby na konopném trhu podporovala malé podniky, a ne velké korporace.

„Trh s konopím by neměl znamenat výhodu pro velké nadnárodní hráče, kteří mají přístup do premiérovy kanceláře,“ uvedl Schreiner ve svém prohlášení. „Já osobně budu vždy bojovat za malé podniky a zaměstnavatele, kteří mají sídlo v Ontariu. Budu také prosazovat, aby na trh s konopím měly přístup indiánské komunity.“ 

Pasivní hulení

Robert Schwartz, profesor na Torontské univerzitě, jenž se specializuje na distribuci konopí a zdravotnictví, prohlásil, že krok ontarijské vlády směrem ke sladění pravidel pro konzumaci se zákony, které již platí pro tabák, dává smysl. „Pro osoby žijící v bytových domech to bude složitější, ale to již teď platí v případě tabáku,“ poznamenal. „V bytovkách si už teď mnoho lidí stěžuje na to, že musejí strpět pasivní kouření konopí, a proto některé bytové komplexy již zcela zakázaly kouření, což je pozitivní.“

Ne že by vaporizace byla neškodná, ale je nesporně lepší alternativou než kouření.

Schwartz, jenž je také výkonným ředitelem útvaru pro výzkum kouření, dále podotkl, že vláda musí lidem neustále zdůrazňovat, že kouření konopí je nezdravé. „Je opravdu nezbytné opakovat, že lidé by neměli vůbec kouřit,“ řekl. „Konopí by měli užívat jiným způsobem. Je velký rozdíl mezi kouřením a vaporizací. Ne že by vaporizace byla neškodná, ale je nesporně lepší alternativou než kouření.“ 

Zdroj: globalnews.ca

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!