Aktuální článek
Drogová poradna

Drogová poradna

  • Ve spolupráci s online drogovou poradnou (www.drogovaporadna.cz), kterou spravuje tým zkušených odborníků o.s. Sananim.

Flashback z kouření marihuany

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné, aby se  i po více než čtrnácti dnech po užití marihuany (kouřením) i nadále občas objevoval stav, který nastal bezprostředně po jejím užití. S tím, že kuřák není extrémní uživatel marihuany, „zahulí“ si jen občas (třeba 2× do měsíce), nikdy neměl s podobným stavem zkušenost, ale po posledním užití měl halucinogenní stavy, měl strach, že se zblázní, atd. Od té doby u sebe pozoruje občasné stavy nesoustředěnosti, strachu, poruchy myšlení, vnímání a jiné. Také bych se chtěla zeptat, co s tím dělat a jak by měl člověk tuto situaci řešit? Děkuji za odpověď.

Zdravím Vás,

u disponovaných jedinců může i jednorázové užití jakékoliv drogy vyvolat vážné psychické potíže. Těžko takto přes internet objektivně stav kamaráda (či koho se potíže týkají) zhodnotit. Nejlépe bude, když osobně navštíví lékaře, psychologa nebo psychiatra se specializací i na uživatele nelegálních drog. Zatím, než lékaře navštíví, ať rozhodně nic nekonzumuje (včetně alkoholu), další případná užití by jeho nepříjemné stavy jen umocnila.

Pokud by připadala v úvahu Praha, můžete se obrátit na kolegu MUDr. Minaříka, který je na podobné potíže specializován. Kontakt:

Specializované ambulantní služby CADAS, o.s. SANANIM
Spálená 12

110 00 Praha 1

Telefon: +420 222 924 245
Fax: +420 266 315 306
e-mail: cadas@sananim.cz
Kontaktní osoba: MUDr. Jakub Minařík

Více zde: sananim.cz 

Pokud se nacházíte někde jinde, napište ještě jednou a uveďte větší města, která máte dobře dostupná, vyhledáme a doporučíme vám jiné vhodné odborné zařízení, kam by si kamarád mohl zajít.

Ať se rozhodně nebojí, není sám, komu se něco podobného přihodilo. Pokud své potíže začne řešit, věřím, že se dá zase do pořádku a jistě se mu uleví. Doporučuji to udělat co nejdříve.

Starostlivá mamka

Můžete mi prosím napsat, kam přesně se mám obrátit? Můj syn kouří trávu a já bych se ráda obrátila na odbornou pomoc. Dívala jsem se na net, ale nevyznám se ve všech těch centrech a nepoznám, které je to pravé. Potřebuji se poradit s někým, kdo mě vyslechne a pomůže. Díky.

Chápu, že vás synovo kouření marihuany zneklidňuje a máte potřebu je nějak řešit. Zajít se o celé situaci poradit osobně s nestranným odborníkem je moudré rozhodnutí a ten nejefektivnější způsob, jak začít. Budete moci v klidu probrat další postup, co by u vás mohlo zafungovat, a naopak, kterých kroků se raději vyvarovat. Problémy s užíváním drog (nebo i alkoholu) u potomka bývají obvykle komplikovanější, než se na první pohled může zdát, a je dobré je uchopit komplexněji, k čemuž bývá dostatek prostoru právě v rámci osobních konzultací.

Níže vám posílám kontakt na Drug-Out Klub, který poskytuje poradenství nejen uživatelům drog, ale i jejich rodinám a blízkým. Stačí tam tedy zatelefonovat a dohodnout se na termínu.

Ještě bych vás ráda uklidnila, aniž bych rizika kouření marihuany, která nepochybně existují, chtěla bagatelizovat. Řada teenagerů touto zkušeností a experimenty prošla, aniž by skončili na heroinu nebo pervitinu, naopak, po čase si sami nastavili jiné priority a marihuana je prostě přestala „bavit“.

Občanské sdružení DRUG OUT Klub
Telefon: 475 210 626, 475 211 483
URL: drugout.cz

Domácí pěstírna

Mám doma speciální lampu pro pěstování rostlin. Mohu kvůli bolestem či k výrobě masti pěstovat jednu či dvě kytky konopí? A když zdarma druhému člověku poskytnu nějaké konopí, dopouštím se trestného činu? Díky za odpověď.

Pěstování konopí pro vlastní potřebu je do pěti rostlin posuzováno jak přestupek, nikoli trestný čin. Hrozí vám pouze přestupkové řízení na městském úřadě s pokutou v řádech tisíců korun a zabavením věci. Předání marihuany další osobě je posuzováno jako trestný čin vždy, i kdybyste za ni neobdržel žádný finanční obnos, nicméně je posuzováno mírněji než prodej. Záleží ale i na množství (obsahu THC), frekvenci či věku osoby/osob, které/kterým marihuanu darujete. V případě nezletilých je věc posuzována pochopitelně přísněji.

Pokud byste měl ještě další dotazy, můžete kontaktovat Právní poradnu A.N.O., která se specializuje na právní aspekty drogové problematiky, věc můžete probrat rovnou s právníkem. Kontakt naleznete na stránce www.asociace.org.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!