Aktuální článek
Bývalá modelka z Playboye se rozhodla léčit nádor na mozku konopným extraktem

Bývalá modelka z Playboye se rozhodla léčit nádor na mozku konopným extraktem

  • Mladá modelka chce před chemoterapií zkusit svůj mozkový nádor porazit pomocí konopného extraktu s obsahem THC, který je však zatím nelegální.

Kerri Parkerové (34) z Velké Británie lékaři před čtyřmi roky odstranili nádor na mozku, v září se však bohužel dozvěděla, že se jí rakovina vrátila. Největší nadějí na poražení této smrtelné nemoci je podle lékařů chemoterapie a radioterapie, jenže Kerri, jež dříve pracovala jako laborantka, tvrdí, že její jedinou šancí na přežití je konopný výtažek.

Boj se zákonem i rakovinou

Bývalá britská miss podle lékařů bude muset projít 10 až 12 cykly chemoterapie, ona sama se však údajně doslechla, že „s rakovinou mozku tolik cyklů ještě nikdo nedal“. „Vím, že kvůli konopí se můžu dostat do vězení, ale já upřímně věřím, že v současné době je to pro mě jediná možnost, jak přežít,“ sdělila reportérce magazínu Sunday People

„Pacienti odmítají chemoterapii ze spousty důvodů – a já jejich rozhodnutí respektuji –, tvrdit však, že konopný extrakt vám v případě mozkového nádoru prodlouží dobu přežití, je pošetilé.“ – profesor Justin Stebbing

„Trénuji, abych získala černý pás v bojových uměních, jsem v dokonalé kondici a cítím se skvěle, takže když mi doktoři řekli, že chtějí, abych začala s léčbou, která mi udělá zle, nedávalo mi to smysl. A pořád nedává.“ To, že by jí po chemoterapii vypadaly vlasy a že by po radioterapii měla spálenou tvář, je pro ni dalším důvodem, proč sáhnout po alternativní léčbě.

Zdraví za to stojí

Kerri, jež vede akademii pro modelky a také prodává výživu, je skálopevně přesvědčená, že rakovina nebude mít vliv na každodenní práci, což prý tvrdí spousta lidí, kteří k mírnění projevů nemoci užívali konopný extrakt. Naznačila, že to navzdory legálním rizikům zkusí. „Který soudce by potrestal někoho jako já za to, že užívá konopí, aby si zachránil život? Tohle riziko jsem prostě ochotná přijmout,“ prohlásila.

Ve Velké Británii je konopí v současnosti drogou kategorie B, což znamená, že za jeho držení můžete skončit až na pět let ve vězení nebo vám může být udělena pokuta v neomezené výši, popřípadě obojí. Za prodej pak lze uložit trest v trvání až čtrnácti let, pokutu v neomezené výši, případně obojí. A pokud policie u někoho na ulici nalezne konopí, může na místě udělit varování nebo pokutu ve výši několika tisíc korun.

Který soudce by potrestal někoho jako já za to, že užívá konopí, aby si zachránil život?

 Kerri si konopí nechává dovážet ze Španělska. „Od nikoho jsem neslyšela, že by to bylo špatné rozhodnutí. Celá moje rodina mě podporuje. Máma mi od prvního okamžiku říká, že nechce, abych podstoupila chemoterapii,“ podotýká Kerri. „Máma prostě věří, že toho zákeřnýho raka porazíme vlastními silami.“

Rozkol s onkology

Na internetu koluje nespočet svědectví o více či méně úspěšném boji s různými typy onkologických nemocí pomocí konopného extraktu. Co na to říkají odborníci v oblasti onkologie? Například profesor Justin Stebbing, jenž se zabývá léčbou rakoviny na Imperial College v Londýně, uvádí: „Pacienti odmítají chemoterapii ze spousty důvodů – a já jejich rozhodnutí respektuji –, tvrdit však, že konopný extrakt vám v případě mozkového nádoru prodlouží dobu přežití, je pošetilé.“ Dodává, že konopí sice utišuje bolest, nemá však žádné prokázané protirakovinné účinky. Stránka neziskové organizace Cancer Research UK informuje v podobném tónu: „Neexistuje dostatek spolehlivých důkazů o tom, že by konopí účinně léčilo rakovinu.“

Klinické výzkumy ohledně léčby různých typů rakoviny s pomocí kanabinoidů probíhají v mnoha zemích od Spojených států přes Izrael až po Austrálii, takže nezbývá než čekat a doufat, že postupem času budou k dispozici přesvědčivé důkazy, které rozseknou tento letitý spor mezi konzervativními onkology a zastánci kanabinoidní terapie. 

metro.co.uk 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!