Aktuální článek
Tabákoví giganti krouží kolem konopí

Tabákoví giganti krouží kolem konopí

  • Zdá se, že výrobci cigaret jsou připraveni proniknout do byznysu s konopím – jakmile bude legální.

Odborníci na konopný průmysl tvrdí, že největší tabákové společnosti se budou dříve nebo později ve velkém angažovat v tomto novém odvětví. Otázkou je, jak mocné tyto obří korporace budou, jak ovlivní vzhled a obsah produktů z konopí a jak změní celkovou podobu regulovaného trhu s touto rostlinou. 

Zelené startky

Společnosti jako Phillip Morris se již celá desetiletí snažily proniknout na legální konopný trh. V roce 2014 byly v rámci žaloby vůči vedoucím představitelům tabákového průmyslu zveřejněny dokumenty, které byly dlouhou dobu utajovány. Z nich vyšlo najevo, že Philip Morris, British American Tobacco a několik dalších světových tabákových koncernů měly plány na rychlý vstup na trh s konopím – v případě, kdyby bylo legalizováno – již v sedmdesátých letech 20. století. 

Imperial Brands, jedna z největších tabákových společností na světě, nedávno investovala do společnosti s názvem Oxford Cannabinoid Technologies.

„I když jsem zásadně proti jejímu užívání, uznávám, že by v dohledné době mohla být uzákoněna,“ napsal v roce 1970 George Weissman, tehdejší ředitel společnosti Philip Morris. „Měli bychom se tudíž zaměřit na následující: potenciální konkurenci, případný produkt, spolupráci s vládou.“ O 40 let později je konopí legální v Coloradu, Washingtonu a dalších osmi státech. A tabákové společnosti pozorují, jak se nový lukrativní byznys vyvíjí. Stanton Glatz, profesor medicíny z Kalifornské Univerzity v San Francisku, ale tvrdí, že tabákový průmysl se dnes zdráhá přijmout jakákoli rizika – zejména kvůli dřívějším soudním sporům a pokutám uděleným za lživou reklamu a zamlčování škodlivých vlastností cigaret. Glatz se mimo jiné podílel na zveřejnění již dříve zmíněných dokumentů z roku 2014. „Dostat se do křížku s Jeffem Sessionsem a jeho ministerstvem spravedlnosti je to poslední, co tyto společnosti potřebují,“ nechal se slyšet Glatz. „Na rozdíl od ostatních byznysů se obchod s tabákem dotýká vládní politiky a je závislý na její ochraně.“ 

Zahraniční akvizice

Není tedy divu, že velké tabákové společnosti působící ve Spojených státech investují do konopí v zahraničí. Britská Imperial Brands, jedna z největších tabákových společností na světě, nedávno investovala do společnosti s názvem Oxford Cannabinoid Technologies. Tato biotechnologická společnost zkoumá, jak mohou být látky, které jsou obsaženy v této rostlině, využity k léčebným účelům. 

Philip Morris, British American Tobacco a několik dalších světových tabákových koncernů měly plány na rychlý vstup na trh s konopím – v případě, kdyby bylo legalizováno – již v sedmdesátých letech 20. století. 

Z tiskové zprávy, jež společnost Imperial Brands vydala krátce po oznámení této investice, vyplývá, že má dlouhodobý zájem o výzkum medicínského potenciálu kanabinoidů, terpenů a dalších látek, které najdeme (a stále nacházíme) v rostlině konopí. Další gigant, Philip Morris International, investoval skoro půl miliardy korun do izraelské firmy Syqe Medical, jež se zabývá klinickým testováním konopí a takzvanou individualizovanou léčbou. Pracovníci této biotechnologické společnosti v současné době vyvíjejí revoluční vaporizér, který by měl zaručit přesnější dávkování přípravků obsahujících obsahové látky konopí. Společnost Phillip Morris International přesto nadále oficiálně tvrdí, že „do konopného průmyslu vstoupit neplánuje.“ Ale kdo ví – třeba jde jen o mlžení a její zástupci pilně vymýšlejí tajnou strategii stejně jako v sedmdesátých letech minulého století. 

Zdroj: www.rollingstone.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!