Aktuální článek
Ze světa legalizace 25: Alkoholové koncerny se hrnou do konopného průmyslu

Ze světa legalizace 25: Alkoholové koncerny se hrnou do konopného průmyslu

  • Rozum dostávají už i konzervativní autority v oblasti veřejného zdraví ve Velké Británii, akcie konopných velkoproducentů z Kanady jdou na dračku, v Německu a Itálii panuje chronický nedostatek konopí k léčbě – není divu, že i odborníci z OSN se rozhodli přezkoumat, není-li na současné represi něco špatně.

Mezinárodní

– V polovině srpna informovala média o rozhodnutí Organizace spojených národů (OSN), která bude poprvé v dějinách přezkoumávat účinky konopí na lidské zdraví a to, zda by tato rostlina neměla být v rámci v současnosti platných mezinárodních protidrogových zákonů přeřazena z kategorie nejškodlivějších drog. Tohoto přezkoumání, jež by mělo začít v listopadu, se ujme Odborná komise pro drogové závislosti (Expert Committee on Drug Dependence – ECDD) spadající pod Světovou zdravotnickou organizaci. ECDD vydala již v červnu předběžný posudek, ve kterém označila konopí za „relativně bezpečné“ a zároveň připustila, že jeho užívání nemá na svědomí žádná zaznamenaná úmrtí. Tento posudek rovněž potvrdil, že konopí má širokou škálu zdravotně prospěšných vlastností, které mohou pacientům pomáhat s řadou nemocí. Dopady listopadového přezkoumání mohou být dalekosáhlé nejen proto, že půjde o historicky první pokus reformovat zkostnatělé a přežité prohibiční zákony přímo na půdě OSN, ale především proto, že výsledek by mohl mít přímý vliv na legální status konopí v řadě členských zemí. 

Kanada

Nejdůležitější prázdninovou zprávou pro celý konopný sektor v Severní Americe byla informace z poloviny srpna, podle které koupil pivovarnický gigant Constellation Brands (vyrábí mimo jiné mexické pivo Corona, které je poměrně oblíbené i v České republice) zhruba 30 procent akcií největšího světového producenta léčebného konopí – kanadské společnosti Canopy Growth. Díky tomuto kroku získá Canopy Growth v přepočtu kolem osmdesáti miliard korun na globální expanzi na rychle se rozvíjejících konopných trzích v Evropě, Jižní Americe nebo Austrálii. Tato zásadní zpráva, na kterou celý konopný průmysl čekal několik let, vedla k bezprecedentnímu růstu akcií desítek konopných firem, které jsou v současnosti obchodovatelné na severoamerických burzách. Zároveň se v nejbližší době očekávají další podobné novinky, kdy o vstupu do největších kanadských producentů léčebného a brzy i rekreačního konopí uvažují další alkoholoví titáni jako třeba Diageo (výrobce známých značek Guinness, Johnnie Walker, Smirnoff aj.).

Gruzie se stala první postsovětskou republikou, která zásadním způsobem mírní represivní protidrogové zákony.

– Počet pacientů registrovaných v systému léčebného konopí se podle nových statistik ministerstva zdravotnictví v období od 31. prosince 2017 do konce letošního března zvýšil z 269 502 na 296 702 Kanaďanů, což představuje nejnižší (tedy „jen“ desetiprocentní) čtvrtletní nárůst za poslední čtyři roky. Jen pro srovnání v České republice se pět let po legalizaci léčebného konopí stále pohybujeme kolem „úsměvného“ jednoho sta pacientů.

USA

– V průběhu léta byly zveřejněny výsledky několika zajímavých průzkumů a výzkumů z několika amerických států, které v posledních letech legalizovaly konopí. Tak například státem financovaná studie z Kalifornie, jejíž závěry spatřily světlo světa v druhé polovině srpna, ukázala, že za poslední dva roky výrazně klesl počet mladistvých uživatelů (o tři až sedm procent podle věkové skupiny). Dva průzkumy z Colorada, kde funguje regulovaný trh s konopím už pátým rokem, zase naznačují, že počet dospělých uživatelů mírně stoupá (z 13,6 procent v roce 2016 na 15,5 procent v roce 2017), ovšem počet mladistvých uživatelů ve srovnání s předchozími roky naopak mírně klesá (z 20 na 19,4 procent) a je dokonce o pár desetin procenta nižší než celoamerický průměr.

– V první polovině července publikovalo ministerstvo zdravotnictví státu New York přelomovou zprávu, v níž tvrdí, že „pozitivní dopady“ komplexní legalizace konopí ve čtvrtém nejlidnatějším americkém státě by „převážily nad možnými negativy“. Zprávu si nechal vypracovat guvernér státu Andrew Cuomo, který byl ještě před dvěma lety velmi hlasitým odpůrcem nejen rekreačního, ale i léčebného konopí, avšak během posledních měsíců on i celá jeho administrativa udělali obrat o 180 stupňů. Konkrétně ministerstvo zdravotnictví – kromě vypracování zmiňované zprávy – přijalo na začátku června mimořádné opatření, na jehož základě je možné předepisovat léčebné konopí místo opioidů na jakoukoli nemoc či stav. A pouhý den po této zprávě zveřejnilo newyorské ministerstvo financí společně s guvernérem Cuomem prohlášení, v němž vyzvali banky, aby začaly poskytovat své služby všem legálním konopným byznysům ve státě. 

Německo

– V sobotu 11. srpna se v centru hlavního města Berlína uskutečnil každoroční protestní pochod nazvaný Hanfparade, jehož se letos zúčastnilo zhruba 6 000 příznivců konopí, kteří přišli vyjádřit svůj nesouhlas s prohibiční politikou vlády. Jednalo se již o 22. ročník, jenž ovšem přitáhl méně lidí než v předchozích letech (pro srovnání pražského pochodu Million Marihuana March se v posledních letech účastní pravidelně kolem 8 000 bojovníků za legalizaci konopí). Důvodem ale určitě není klesající popularita konopí v Německu jako spíše vzrůstající počet obdobných akcí, které se v průběhu roku odehrávají v dalších větších městech po celé zemi. 

Newyorské ministerstvo financí vydalo prohlášení, v němž vyzvalo banky, aby začaly poskytovat své služby všem legálním konopným byznysům ve státě.

– V polovině července zrušila vláda tendr na vypěstování 6,6 tun léčebného konopí na území Německa, který vypsala loni a do něhož se přihlásila řada velkých kanadských velkoproducentů léčebného konopí snažících se expandovat do Evropy. Očekává se, že nový tendr, jenž by měl být vypsán v nejbližší době, bude poněkud skromnější, co se týče objemu produkce, ačkoli počet konopných pacientů v zemi rychle stoupá. Ti se tak musejí spoléhat na rostoucí objem dováženého konopí ze zahraničí (konkrétně z Nizozemska a právě z Kanady) – německá vláda například na konci srpna oznámila, že pro letošní rok počítá s dovozem 1,5 tuny léčebného konopí nizozemského producenta Bedrocan, což je více než dvojnásobné množství ve srovnání s loňským rokem. První „domácí“ konopí určené k medicínským účelům by mělo být kvůli zrušenému tendru k dispozici až v průběhu roku 2020, a tak lze očekávat, že objem zahraničního dovozu do té doby ještě mnohonásobně stoupne. 

Itálie

Ministryně zdravotnictví Giulia Grillová na konci července oznámila, že se zasadí o razantní zvýšení státem řízené produkce léčebného konopí. „Udělám první a poslední pro to, aby byla léčba konopím dostupná,“ prohlásila poté, co navštívila armádou provozovanou pěstírnu standardizovaného konopí určeného pro italské pacienty. Armáda podle ministryně nemá za současného stavu šanci uspokojovat rychle rostoucí domácí poptávku, nemluvě o možném vývozu do dalších zemí.

Velká Británie

– 14. července byly zveřejněny výsledky průzkumu, podle nichž se poprvé v historii vyjádřila nadpoloviční většina Britů pro legalizaci konopí a jeho regulaci podobně jako u alkoholu a dalších legálních drog.

– 26. července bylo zveřejněno tiskové prohlášení britského ministerstva vnitra, kterým bylo symbolicky uzavřeno období překotných změn a zároveň potvrzeno, že vláda Velké Británie bude konečně legalizovat léčebné konopí. Dlouholetý odpor konzervativních politiků a zastánců prohibice zlomil až případ malého epileptika Billyho Caldwella ze Severního Irska, který několik měsíců plnil první stránky těch největších ostrovních novin. Útrapy těžce nemocného chlapce, jemuž jako jediný lék pomáhalo právě konopí, kvůli kterému musel s matkou Charlotte opakovaně porušovat zákon a cestovat až do Kanady, vyvolaly obrovskou vlnu solidarity a zároveň kritiky nečinnosti vládních představitelů a příslušných úředníků. Ministr vnitra Sajid Javid se k chystané legislativní změně vyjádřil následovně: „Nedávné případy nemocných dětí, jimž konopná medicína prokazatelně prospěla, nás přinutily k přehodnocení našeho dosavadního postoje. Po vyslechnutí názorů dvou skupin nezávislých expertů jsem se nakonec rozhodl podpořit změnu zákona, který se týká léčiv s obsahem konopí. Ty díky tomu budou brzy dostupné všem osobám, jimž je předepíše lékař.“

Ministerstvo zdravotnictví státu New York konstatovalo, že pozitivní dopady komplexní legalizace konopí by převážily nad možnými negativy.

Gruzie

– Na konci července zaplavila noviny po celém světě „přelomová“ zpráva z Gruzie, kde Ústavní soud rozhodl, že jakákoli perzekuce užívání konopí jak pro léčebné, tak rekreační účely je z hlediska ústavy nepřípustná. Malebná, ale těžce zkoušená zakavkazská země se tak stala první postsovětskou republikou, která zásadním způsobem mírní represivní protidrogové zákony. Na druhou stranu si tento verdikt nemůžeme vykládat jako ukončení prohibice konopí, o což se některá média v honbě za palčivými titulky pokoušela. Pravdou je, že pěstování, prodej či přechovávání většího množství jsou nadále nezákonné aktivity, jelikož Ústavní soud se zabýval pouze samotným užíváním konopí ve vztahu k základním osobním svobodám a právům jednotlivce. V nejlepším případě tak lze hovořit o dekriminalizačním kroku správným směrem. // o úspěšném kroku k dekriminalizaci.

Indie

– Zástupci Indické konopářské asociace (Indian Industrial Hemp Associoation – IIHA), která sdružuje podnikatele a výzkumníky zabývající se technickým konopím, oznámili v polovině července, že obdrželi historicky první povolení legálně pěstovat konopí – byť jen technické – na území Indie. Pilotní projekt byl schválen vládními představiteli v osmimilionovém státě Uttarákhand, který se nachází v hornaté oblasti na severu země u hranic s Nepálem a Čínou. Jednání mezi státními úředníky a zástupci IIHA probíhala od loňského dubna a jejich úspěšné ukončení přinese podle premiéra Uttarákhandu Trivendry Singha Rawata „nová pracovní místa, zvýšenou hospodářskou aktivitu a zdroj příjmů pro farmáře na venkově“. Očekává se, že další indické státy budou s podobnými pilotními projekty brzy následovat. 

Severní Mariany

– Sněmovna reprezentantů tohoto nezačleněného souostroví Spojených států amerických v Tichém oceánu schválila 9. srpna návrh zákona, jenž by legalizoval léčebné i rekreační konopí. Pokud návrh projde i Senátem, což se všeobecně očekává, stanou se Severní Mariany prvním americkým teritoriem mimo pevninu, kde bude legální konopí pro všechny dospělé, a to včetně samopěstování až šesti rostlin na osobu.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!