Aktuální článek
Jako lidstvo musíme do konopí investovat více času i peněz

Jako lidstvo musíme do konopí investovat více času i peněz

  • Obyvatelé severní Ameriky po staletí využívali technické konopí v domácnosti, při výrobě potravin i jako lék. V posledních desítkách let se přitom spoléhali prakticky výhradně na dovezený materiál. To by se ale mohlo změnit – tato univerzálně využitelná hospodářská plodina by díky investorům mohla pomoci místní ekonomice a zlepšit životní prostředí pro nadcházející generace.

Mezi politiky je myšlenka na podporu pěstování technického konopí všeobecně přijímána. Zemědělci čelí v posledních letech nedostatku vody, nestálosti trhu a častým výkyvům počasí a ze všech koutů země se proto ozývají hlasy volající po obnově hospodářství prostřednictvím výnosnějších a také udržitelnějších plodin.

Nejen textil

Technické konopí do toho konceptu perfektně zapadá. Asi nejznámějším produktem z něj jsou textilie, škála využití je ale mnohem širší. Například konopná semínka obsahují vysoký podíl bílkoviny, mastných kyselin a dalších živin a jsou proto vhodná jako potrava jak pro lidi, tak pro zvířata, olej z nich lisovaný se pak používá v potravinářství, zdravotnictví a kosmetice. 

Silný a rozvinutý průmysl pěstování a zpracování konopí by mohl přinést miliardové zisky investorům i státní kase a desítky tisíc nových pracovních míst. 

Pevná vlákna lze využít k výrobě kvalitních plastů například pro automobilový nebo stavební průmysl. Z hlediska životního prostředí je konopí nenáročnou plodinou, které se daří i v méně úrodných oblastech, a pomáhá navíc čistit vodu i půdu, bojuje s plevelem a dá se zpracovat na biopalivo. Na rozdíl od jiných druhů a hybridů konopí setého, které se pěstují především kvůli psychoaktivním vlastnostem květů, jsou rostliny s obsahem THC nižším než 0,3 procenta legální ve všech státech. Z technického konopí lze extrahovat nepsychoaktivní CBD, jež je hojně využíváno pro léčbu stále většího počtu chorob. Není tedy divu, že je technické konopí pro zemědělství i průmysl malým zázrakem.

Život v přímém přenosu

Rocc Johnson, majitel společnosti New Orleans’ Uptown Hemp, považuje šíření konopí za své životní poslání a také za způsob, jak oživit skomírající ekonomiku domovské Louisiany. „Jsem nadšený a zároveň cítím obrovskou pokoru. Být svědkem a součástí počátků nového průmyslového odvětví je skvělé. Pro mě to není v první řadě o penězích, ale o lepším životě a pomoci druhým lidem.“

K podnikatelskému nápadu přivedl Johnsona strýc, člen louisianské Národní gardy, a také matka, která v roce 2011 podlehla rakovině, ačkoli nikdy v životě nepila ani nekouřila. Před rokem 2005, kdy byla Louisiana zasažena hurikánem Katrina, se Johnson přestěhoval do Kalifornie a několik let sbíral zkušenosti s pěstováním konopí i jeho průmyslovým zpracováním. Na vlastní oči viděl nesnesitelné bolesti a nevolnosti, jimiž v průběhu léčby trpěla jeho matka, a rozhodl se proto využít léčebného i ekonomického potenciálu konopí v domovském New Orleans.

„Nedokážu ani popsat ten skvělý pocit z toho, že pod mýma rukama něco skutečně vzniká.“ Dnes prodává stovky výrobků z technického konopí, od obuvi a oděvů až po kosmetiku. Na konopné konferenci se potkal s Julianem Marleyem a na základě vzájemných sympatií se s ním domluvil na poskytnutí práv k distribuci svých výrobků v celých Spojených státech. V příštím roce se navíc bude v New Orleans podílet na organizaci velkoformátového konopného festivalu Hemp Hop.

Ambiciózní jsou i Johnsonovy plány do budoucna. V dvoupatrové budově, kde se dnes nachází jeho obchod, chce otevřít pěstební zařízení, které by mělo jeho obchod zásobovat základní surovinou. Vedle nepopiratelného přínosu CBD pro pacienty je pro něj práce zároveň zábavou. Rád pozoruje, jak semínka klíčí, rostou a sílí. „Sleduji život v přímém přenosu. Nedokážu ani popsat ten skvělý pocit z toho, že pod mýma rukama něco skutečně vzniká.“

Konopná pětiletka

Některé výhody technického konopí jsou lidstvu známé už stovky let, k jiným dopomohla až moderní věda – například objev kanabinoidů nebo využívání rostlinného materiálu v nanotechnologiích. Stávající příležitost představit konopí jako hospodářskou plodinu a také všeobecně zlepšit povědomí veřejnosti o něm jsou přesto vpravdě přelomové. Americká vláda může zařadit technické konopí mezi hospodářsky významné plodiny například prostřednictvím přidání rostliny do takzvaného zemědělského zákona (Farm Bill), obsáhlého balíčku zákonů, jímž je jednou za pět let ustanovena celonárodní zemědělská politika. Už od roku 2013 sbírají demokraté i republikáni v Kongresu podporu pro takový krok a v roce 2014, ve znění zákona platném i dnes, se jim podařilo prosadit financování pilotního dotačního programu na zemědělské využití technického konopí.

Zakázat lidem se zkušenostmi s pěstováním konopí pracovat v oboru naprosto nedává smysl.

Podle Senátem schváleného návrhu zákona budou technické konopí a deriváty, extrakty a kanabinoidy z něj získané „považovány za zemědělské produkty a vyjmuty z jurisdikce zákona o kontrolovaných látkách“. Novější verze legislativy však od tohoto kroku ustupuje, ponechává v platnosti federální omezení a zároveň stanoví, že osoby odsouzené za drogové delikty se nebudou moci účastnit státem financovaných programů na podporu technického konopí. Podle představitelů odvětví by druhé nařízení mohlo zbytečně perzekvovat řadu lidí, kteří by jinak z kvetoucího průmyslu mohli profitovat. Konopná podnikatelka Bonita Moneyová označila takový nápad za výsměch zdravému rozumu, stejně jako zařazení technického konopí mezi návykové látky.

Moneyová, zakladatelka Národní aliance pro diverzitu a inkluzi (National Diversity and Inclusion Cannabis Alliance – NDICA), se vzdala slibné kariéry v Hollywoodu a věnuje se podpoře rovnoprávnosti v konopném podnikání. Její programy dnes probíhají v Kalifornii a Wisconsinu a prosazují přesně opačnou filozofii než federální vláda. „Tady v Los Angeles chceme, aby účastníci našich akcí pocházeli buď z řad osob odsouzených za držení nebo distribuci konopí nebo z oblastí postižených válkou proti drogám. Zakázat lidem se zkušenostmi s pěstováním konopí pracovat ve firmách specializovaných na produkci a zpracování této rostliny podle nás naprosto nedává smysl.“

Ve Wisconsinu bylo doposud uděleno asi 220 licencí opravňujících k pěstování a zpracovávání rostlin. Společně s týmem nadšenců buduje Moneyová ve Wisconsinu první na rovnoprávnosti založenou pěstírnu technického konopí vlastněnou Afroameričany a doufá, že se jim podaří vytvořit nová pracovní místa pro příslušníky znevýhodněných menšin – černochy, válečné veterány a bývalé trestance, kteří padli za oběť nesmyslné válce proti drogám. Program nabízí účastníkům mentoring, pracovní příležitosti a také pomoc a podporu při zakládání malých firem specializovaných na technické konopí. Zájemcům v těžké životní situaci, typicky veteránům nebo čerstvě propuštěným trestancům, chtějí nabízet také ubytování. 

Práce pro všechny

„Pokud nedáme práci propuštěným vězňům a nepodpoříme udělování licencí černošským farmářům a malým podnikatelům, bráníme obrovské skupině lidí těžit z miliardového průmyslového odvětví.“ 

Technické konopí předčí psychoaktivní rostliny pěstované k rekreačnímu i léčebnému užívání co do objemu sklizně i zisků. 

Regulační úřad by se podle Moneyové měl místo diskriminace věnovat pomoci farmářům. Úředníci mohou například zprostředkovat kontakt s nákupčími velkých firem, které se zabývají zpracováním konopných vláken, stonků a semen. „Všimla jsem si, že mnoho farmářů vlastně neví, jak se sklizeným materiálem naložit. Chtěli jsme úplný seznam všem vlastníků licencí, abychom jim mohli pomoci najít odběratele, ale úřady nám ho odmítly vydat.“ Průmysl kolem technického konopí zatím roste v rámci legislativou daných mezí, například výroba extraktů ale ve Wisconsinu povolena není, takže se rostliny musí vyvážet za hranice státu. Obchod přesto vzkvétá: „Obracejí se na nás investoři, kteří chtějí být součástí našich aktivit.“

Myslet na malé farmáře

Aktivistka a podnikatelka Joy Beckermanová, která je u rozkvětu technického konopí od samého počátku a už desítky let pracuje jako poradkyně pro řadu právnických i průmyslových firem, věří, že Kongres schválí přátelštější verzi zemědělského zákona bez dalších diskriminačních opatření namířených proti lidem nejvíce poznamenaným téměř sto let trvající konopnou prohibicí.

„Tvrdá data opakovaně ukázala, že válka s drogami postihovala a postihuje především menšiny a zákaz zaměstnávání bývalých vězňů by tuto diskriminaci dále prohloubil,“ prohlásila Beckermanová v telefonickém rozhovoru. „Navrhovaný zemědělský zákon rozšiřuju definici technického konopí a měl by konečně odstranit všechny nejasnosti a udělat z této rostliny ve Spojených státech plnohodnotnou hospodářskou plodinu, kterou si farmáři budou moci například standardně pojistit.“

Jako příklad nedostatečné podpory vedoucí k útlumu konopného podnikání uvádí Beckermanová Kalifornii. Zdejší úřady nejsou schopny držet krok s rychle se rozvíjejícím a stále populárnějším průmyslovým odvětvím a laboratorní testování i udělování nových licencí se protahuje. Výrobci a zpracovatelé technického konopí stále čekají na vydání oficiálních žádostí pro licenci. 

Snahy o nadměrnou regulaci mohou ublížit malým farmářům a podnikatelům na konci dodavatelského řetězce.

Kongres sice nestihl schválit novelu zákona z roku 2014 včas, farmáři a podnikatelé přesto pokračují v práci a učí se, jak investovat čas i peníze správným směrem. Nechtějí se bezhlavě vrhat do rizika. „Zaměstnanci na různých úrovních ministerstva zemědělství jsou technickým konopím nadšení. Vítají každou plodinu, která dokáže pěstitelům přinést zisk. Konopí nabízí řadu možností průmyslového využití a navíc pomáhá i přírodě,“ vysvětluje Beckermanová. „Nejsou to ale odborníci – i oni se učí za pochodu, jako všichni ostatní. Je tedy logické, že chceme legislativu podrobit revizi, abychom zjistili, jestli dává smysl a nabízí rozumnou podporu z agronomického i finančního hlediska.“

Beckermanová vyzvala všechny, kterým není osud technického konopí a jeho zábavnější varianty lhostejný, aby pozorně sledovali všechny legislativní kroky na státní a federální úrovni a zajímali se o to, jaký mají vliv na reálný svět. „Dá se očekávat, že do procesu budou vstupovat nejrůznější zájmové a lobbistické skupiny, že z některých stran dojde ke snaze vyvolávat hysterii. Snahy o nadměrnou regulaci mohou ublížit malým farmářům a podnikatelům na konci dodavatelského řetězce a poškozovat práva uživatelů na zdravotně nezávadné produkty. Je proto důležité se organizovat, být bdělí a dát o sobě vědět.“ 

Miliardy dřímající v technickém konopí

Silný a rozvinutý průmysl pěstování a zpracování technického konopí by mohl přinést miliardové zisky investorům i státní kase a desítky tisíc nových pracovních míst v oblastech, kde došlo ke zhoršení společenské i hospodářské situace v důsledku zániku některých odvětví, odchodu velkých zaměstnavatelů a nedostatečné podpoře sociálních programů. Moneyová zdůrazňuje, že technické konopí předčí psychoaktivní rostliny pěstované k rekreačnímu i léčebnému užívání co do objemu sklizně i zisků. Produkty obsahující výhradně CBD, které je možné extrahovat i z technického konopí, dnes porážejí výrobky s THC v prodejích v poměru 10 : 1.

Náš životní styl se díky konopí může změnit úplně od základů. 

„Technické konopí je hospodářsky zajímavější plodinou,“ tvrdí Moneyová. „Zákonodárci se musí podívat do historie – když byl prezidentem George Washington, lidé pěstovali technické konopí povinně. Za neplnění odvodových norem hrozilo i vězení. Rostliny jsou využitelné v řadě oblastí a oborů a osobně se domnívám, že se vláda jen bojí případných dopadů jeho velkoobjemového pěstování na jiná průmyslová odvětví.“

„Technické konopí může změnit celý svět, nejen Spojené státy,“ dodává. „Změní život lidí, změní způsob, jakým přistupujeme k medicíně. Náš životní styl se díky konopí může změnit úplně od základů. Každý by měl dostat příležitost živit svou rodinu a mít se dobře.“ 

Zdroj: www.forbes.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!