Aktuální článek
Editorial 50: Sklízíme, co zasejeme

Editorial 50: Sklízíme, co zasejeme

  • S neutuchajícím zájmem pozoruji legalizační vývoj doma i ve světě a s klidným srdcem mohu potvrdit, že jsme se vydali správnou cestou. Je to sice pouť nesnadná, trnitá a klikatá, plná nečekaných zvratů a nemilých překvapení, ale o to sveřepěji postupujeme k vytouženému cíli, kterým není nic prostšího než osvobození konopí a jeho uživatelů.

Je to dnes právě osm let, co jsme si připravili úrodnou půdu a vysázeli první číslo magazínu Legalizace, který si od samého počátku nekladl menší výzvy než nastavovat zrcadlo současné prohibiční politice a ukazovat vám, čtenářům i legalizátorům, přivrácenou stranu konopí, tu oslnivou a pestrou co do možností využití této ojedinělé byliny, která lidstvo provází už od nepaměti. Bez konopí, a to nikterak nepřeháním, bychom dnes nebyli tam, kde jsme. Vývoj lidské společnosti byl na pěstování a využívání konopí závislý, ať už se nám to dnes jeví jakkoli nepředstavitelné či úsměvné. Konopí bylo svého času univerzální průmyslovou plodinou, klíčovou surovinou pro výrobu papíru, textilu, lan, potravin a léčiv.

O to smutněji lze vnímat zlom, který nastal v první polovině dvacátého století, kdy se konopí vzhledem ke svým vlastnostem nechtěně stalo konkurencí novým technologiím a syntetickým materiálům a pro pár ziskuchtivých a po moci toužících individuí pak i úhlavním nepřítelem. Jeho dechberoucí možnosti uplatnění a mysl i tělo stimulující účinky se skoro ze dne na den staly nástrojem falešné politické propagandy hájící pokřivené morální hodnoty, které vyústily v globální stigmatizaci a celosvětovou kriminalizaci konopí i jeho uživatelů.

Tento trend je po téměř sto letech na ústupu a nesmyslná vize světa bez konopí se naštěstí čím dál jasněji ukazuje jako lichá a neudržitelná. Veškeré konopí z povrchu zemského zkrátka vymýtit nelze, stejně jako se nelze zbavit všech příznivců konopí, jejichž počet neudržitelně narůstá.

A nás v redakci magazínu Legalizace těší, že se můžeme již osm let svou troškou na tomto vývoji podílet a pravidelně přinášet na svých stránkách pokud možno objektivní a nezaujaté informace a důkazy o oprávněnosti existence konopí a nedotknutelném právu na jeho využití.

Přejeme vám tímto do nadcházejícího nového roku neméně optimismu a odhodlání a děkujeme vám za dosavadní přízeň. Pevně doufám, že společně již brzy sklidíme zelenou svobodu, kterou jsme si nejen na svých zahradách, ale i ve svých srdcích neohroženě zaseli.

Robert Veverka
šéfredaktor 

11. ročník akce Semínka seniorům v plném proudu!

Sdružení Legalizace.cz opět v rámci své kampaně rozdává semínka konopí všem dospělým lidem, kteří je hodlají využít k pěstování rostlin pro osobní potřebu. Veškeré informace o kampani, včetně podmínek pro zaslání semínek, naleznete na internetové stránce www.legalizace.cz.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!