Aktuální článek
Džiu-džitsu, ale na gandže!

Džiu-džitsu, ale na gandže!

  • Když se účastníci turnaje v džiu-džitsu rozehřívají, plní se tělocvična v kalifornském Comptonu oblaky dýmu. Kromě opakování chvatů, protahování a poslouchání posledních rad od trenéra si soutěžící také zapalují.

Dělat po vykouření jointu cokoli jiného než zapadnout hluboko do měkkého gauče a pojídat brambůrky je pro nejednoho z nás naprostou noční můrou. Ovšem zápasníci na turnaji High Rollerz BJJ (volně řečeno „Sjetí povaleči v brazilském džiu-džitsu“) jsou na to mnohem lépe stavění – a nenechají se ničím jen tak uzemnit.

Bez čouda do boje nelez

Hlavní pravidlo celého turnaje je jednoduché: předtím, než dojde k zápasu, musí si každý dát konopí. Pořadatelé spoléhají na čestné slovo každého účastníka a nespecifikují, jaké množství se tím myslí – musí pouze před zápasem opravdu požít. Vítěz každé z kategorií obdrží titul mistra a půl kilogramu zmíněné byliny. Matt Staudt (z PR agentury Staudt Agency) a Lonn Howard založili High Rollerz, aby nabourali zažité stereotypy o uživatelích konopí a představili laikům, jak vypadá kvalitní džiu-džitsu.

Howard, jenž sám džiu-džitsu cvičí, zjistil, že když si před tréninkem nebo turnajem zakouří, není tak nervózní a lépe se soustředí. Je to vysoce strategicky náročný sport, jenž vyžaduje obratnost i skvělé zvládnutí technik – Staudt o něm mluví jako o „lidské hře v šachy“. Mnozí ze špičkových zápasníků, mezi něž patří například držitelé černých pásků Nick a Nate Diazovi (UFC), velcí zastánci užitečnosti konopí a kanabidiolu (CBD), zvláště pro sportovce. „Lonn Howard, který všechno vymyslel, za mnou přišel s nápadem uspořádat turnaj pod tímhle názvem, a mě se to hrozně líbilo. Skvěle to do sebe zapadalo,“ říká Staudt.

Díky konopí máte šanci zpomalit a vyhodnotit situaci z různých úhlů.

Staudt, jehož PR agentura spolupracuje s prodejci konopí i zápasníky MMA (smíšená bojová umění), našel projektu sponzory a v červenci tohoto roku, tedy jen pár měsíců od původního nápadu, se konal první turnaj. High Rollerz BJJ začínal jako malá akce, ale zaznamenal velký úspěch. „Dostalo se nám neuvěřitelně pozitivních ohlasů, o ničem takovém se nám nikdy ani nesnilo,“ komentuje Staudt. První turnaj vyvolal takové nadšení, že se hned pustili do plánování dalších, a v neděli 9. září se zápasilo podruhé. „U prvního turnaje trvalo dva měsíce, než se naplnila všechna soutěžní místa. Ale když jsme oznámili druhý, byla zabraná do deseti hodin,“ komentuje Staudt. 

Ženy a žíněnky

Druhého turnaje High Rollerz BJJ se účastnilo 66 zápasníků z celé země, z toho, po přidání dvou ženských skupin, i 16 žen. Michelle Lopezová, vítězka mezi ženskými profesionálkami, říká: „Miluju konopí a džiu-džitsu!“ Stephen Eakin trénuje v San Diegu a v turnaji postoupil ve své skupině až do semifinále. „Chtěl jsem se turnaje zúčastnit, protože jsem doufal, že mi to v něčem pomůže,“ vysvětluje. Svou účast na turnaji vnímal jako možnost dát lidem ze své rodné Georgie najevo, že užívá konopí. „Hodně lidí to rozhodně překvapí,“ vysvětluje. „Takové věci se tam musí držet v tajnosti, jinak má člověk opletačky s policií. Je to malé město.“ Jada Aliceaová trénuje v Orlandu na Floridě. „To, co mě sem přitáhlo, byla jednak možnost se zviditelnit, ale především fakt, že je to konopím nabitý turnaj,“ říká, „To mě okamžitě přesvědčilo. Něco pro mě. Jsem přesně ten typ holky, co je nejraději zhulená v posilovně. Taky mám děti a je to sakra náročný! Tak se snažím relaxovat, jak jen můžu. Utíkám ke konopí a sparingu. To je moje radost.“

Když si před tréninkem nebo turnajem zakouří, není tak nervózní a lépe se soustředí.

Pro Ginu Meguiovou, která se po oznámení, že její původní protivník nenastoupí, utkala s jinou narychlo vybranou soupeřkou, byla toto teprve třetí velká soutěž. „Turnaje High Rollerz jsem se rozhodla zúčastnit, protože jsem si říkala, že bude mít pohodovou atmosféru,“ říká. „A také proto, že mi můj sponzor, konopná značka z Los Angeles jménem Step 1, dala tu možnost. Snažím se rozšiřovat si obzory a překonávat překážky.“ Albert Morales je členem ligy UFC a trénuje v okolí Torrance. Konopí podle něj může soutěžícím, jako je on, pomoci na žíněnce i mimo ni. „Věřím, že konopí může člověku v životě pomoct ve spoustě věcí, a při tréninku to platí obzvlášť. Máte díky němu šanci zpomalit a vyhodnotit situaci z různých úhlů. A vůbec, tenhle turnaj je plný špičkových soupeřů a navíc i skvělé nálady.“

Zdroj: www.lamag.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!