Aktuální článek
Stane se z Německa ráj pro pacienty léčící se konopím?

Stane se z Německa ráj pro pacienty léčící se konopím?

  • Poté co kanadští velkoproducenti léčebného konopí ovládli domácí trh, dostala se do jejich hledáčku Evropa a především nejlidnatější země Starého kontinentu.

Celosvětový legální obchod s konopím je doposud v první řadě kanadskou záležitostí. Z velkého bílého severu pocházejí prakticky všichni velcí globální hráči, respektive osm z první desítky. V mezinárodní soutěži jsou daleko před konkurencí. Není divu, Kanada zlegalizovala léčebné konopí už v roce 2001 a k rekreačnímu užívání ho uvolnila tento rok. Tím tato severoamerická země zaujala definitivně vedoucí místo v legálním pěstování.

Miliony potenciálních pacientů

Podle Martina Landryho, analytika GMP Securities v Montrealu, stáčejí kanadské firmy pohled hlavně do evropských zemí, jež začaly s legalizací léčebného konopí, aniž by na jeho produkci měly vlastní kapacity. Obzvláště zajímavé je právě Německo, neboť zde žije 80 000 lidí a zdravotní pojišťovny dokonce v určitých případech léčbu konopím hradí. 

Velké německé farmaceutické koncerny jako Bayer nebo Merck jsou poněkud zdrženlivé a do byznysu s léčebným konopím se zatím nezapojují. Otázka je, jak dlouho to ještě vydrží.

Odborníci vycházejí z toho, že celosvětově by mohlo léčebné konopí užívat něco kolem jednoho procenta populace. Přepočteno na Německo je to více než 800 000 potenciálních pacientů. V celé Evropské unii by to mohlo být více než pět miliónů osob. Kanadským firmám produkujícím léčebné konopí se v Evropě otevírá trh s miliardovými zisky. Podle průzkumů trhu odborníky z Global Market Insights dosáhl globální trh s léčebným konopím v roce 2017 objemu sedmi miliard dolarů. Ten samý trh by mohl narůst do roku 2024 až do výše 55 miliard dolarů. To odpovídá ročnímu nárůstu až o velmi solidních 36 procent.

Co všechno se bude léčit?

Doposud byly zhruba tři čtvrtiny pacientů na globálním trhu s léčebným konopím lidé s chronickými bolestmi. Výzkumy ale ukazují, že konopí půjde využívat při léčbě depresí, rakoviny, artritidy, diabetu, zeleného zákalu, migrény, epilepsie, roztroušené sklerózy, ALS, Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby a dalších nemocí. Aby mohli producenti nabízet léčebné konopí a z něj vyrobené produkty v Německu, resp. v celé Evropě včetně České republiky, musejí splňovat přesná kritéria týkající se kvality produkce a dodržování standardů. To nyní zvládá jen pár největších hráčů na trhu, mezi něž patří především společnosti Aurora, Tilray a Canopy Growth. Tito hlavní producenti se už nyní snaží, aby zaujali hlavní místo i na německém trhu. A shodou okolností bylo před pár týdny oznámeno, že do České republiky bude dovážet léčebné konopí i společnost Aurora, která tak na našem trhu doplní dvě výše zmiňované firmy. Kromě nich u nás funguje jediný domácí pěstitel a dodavatel léčebného konopí – společnost Elkoplast. 

Zdrženlivost farma gigantů

Počátkem listopadu tohoto roku koupil další kanadský velkoproducent Aphria společnost CC PharmaGmbH, jež dodává léky do více než 13 000 německých lékáren. Jak prohlásil předseda představenstva frmy Aphria, německý trh se v této oblasti jeví jako nejslibnější v celosvětovém měřítku. Velké německé farmaceutické koncerny jako Bayer nebo Merck jsou kupodivu na rozdíl například od švýcarského Novartisu (který 18. 12. oznámil velkou dohodou se společností Tilray) poněkud zdrženlivé a do byznysu s léčebným konopím se zatím nezapojují. Otázka je, jak dlouho to ještě vydrží.

Výzkumy ukazují, že konopí půjde využívat při léčbě depresí, rakoviny, artritidy, diabetu, zeleného zákalu, migrény, epilepsie, roztroušené sklerózy, ALS, Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby a dalších nemocí. 

Je těžko představitelné, že by si nechali tak obrovskou obchodní příležitost a z ní plynoucí zisky jen tak uniknout. 

5 největších světových producentů léčebného konopí

1. Canopy Growth

Kanadská společnost se do Německa dostala už koncem roku 2016 nákupem firmy Spectrum Cannabis, která jako první v Německu získala povolení k dovozu léčebného konopí. V srpnu tohoto roku investoval alkoholový gigant Constellation Brands (např. pivo Corona) do Canopy 3,8 miliardy dolarů. 

2. Tilray

Kanadská firma Tilray je první producent konopí k léčbě, který se dostal na renomovanou burzu Nasdaq. Počáteční cena akcie byla 17 dolarů, ovšem zaznamenala obrovský růst a v současnosti se pohybuje kolem 150 dolarů. 

3. Aurora Cannabis

Opět kanadská firma Aurora Cannabis je v této branži třetím nejsilnějším hráčem podle tržní hodnoty. S roční produkcí více než 600 tun není divu, že o partnerství s touto firmou usilují také největší nápojové, tabákové či farmaceutické koncerny.

Všechny tři výše jmenované společnosti dodávají léčebné konopí i do České republiky. 

4. GW Pharmaceuticals

Mezi nevýznamnější globální hráče s léčebným konopím se dostala i jedna evropská firma, britská GW Pharmaceuticals. Ta se specializuje nikoli na rostlinné konopí, ale přímo na farmaceutické produkty s přesným obsahem daných kanabinoidů, z nichž vyrábí přípravky pro pacienty s roztroušenou sklerózou, rakovinou. V létě dokonce získala povolení k výrobě prostředku na bázi léčebného konopí proti dvěma vzácným formám epilepsie. 

5. Aphria

Pětici uzavírá další kanadská firma Aphria z Toronta, která expanduje do Německa a možná brzy i na český trh.

Zdroj: boerse.ard.de

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!