Aktuální článek
Legalizace + komercionalizace konopí = více odpadu. Stop!

Legalizace + komercionalizace konopí = více odpadu. Stop!

  • Plast je dnes ve všem: v oblečení, autech... dokonce už i v potravinovém řetězci. Konopí a plast, jímž si masivně znečišťujeme planetu, se zdají být naprostými protiklady, ve skutečnosti jsou ale hluboce provázané.

Konopný průmysl a šířící se legalizace bohužel k plastové zkáze jen přispívá. Množství plastových produktů na jedno použití je v tomto odvětví do očí bijící – od nádobek, ve kterých se konopí prodává ve výdejnách, až po igelitové pytlíky nerozlučně spjaté s jeho pouličním prodejem. Všechny tyto obaly nakonec často skončí ve vodě nebo v lesích. 

Ochránci prostředí

Legální konopný průmysl je však relativně nové odvětví, takže by mohlo dostatečně flexibilní a plastový problém by mohlo poměrně elegantně vyřešit. Ostatně naprostá většina uživatelů této bylinky se alespoň do určité míry považuje za ochránce životního prostředí. Recyklace nebo snížení objemu odpadu či nevyhazování a opětovné využívání starých věcí – to všechno vyrůstá z filozofie hippies a podobných subkultur, kterým naše planeta není lhostejná. Přesto se ruku v ruce s legalizací konopí všude vyrojily výdejny, které na tu obří kupu plastu, jež nás hrozí zavalit, přisypávají jen stále více odpadu.

Zákony jsou tak přísné, že konopným prodejnám v podstatě nedávají na výběr. Jednoduše jsou nuceny volit neekologická řešení.

A to všechno jen proto, že plast je nejlevnějším řešením. Pro mnohé start-upy, které se snaží získat dostatek prostředků na úspěšný rozjezd, představuje plast často jedinou možnost, jak ekonomicky balit a přepravovat konopné produkty. Vapovací pera, náplně, obaly produktů, nádobky na CBD extrakty v olejích, obaly na jointy, bonga, nálepky, obálky, obaly na pochutiny či bublinkové fólie – tyto i mnohé další plastové produkty jsou dnes s konopným průmyslem nerozlučně spjaté. A všechny jsou vyrobené na bázi ropy. Nejlepší vlastnost plastu – jeho trvanlivost – tak zároveň představuje největší hrozbu pro životní prostředí. Plast je tak neuvěřitelně odolný, že většině jeho forem trvá ne desítky, ale stovky let, než se rozloží. [B1] Lépe se to dá představit na jednoduchém příkladu – když dnes zahodíme kus plastu, budou ho moci najít ještě děti našich dětí našich dětí našich dětí… a dost možná i několik dalších generací.

Plastový ostrov

V jižním Pacifiku je ostrov, na kterém najdete 38 milionů kusů plastu. To by asi nebylo zrovna místo pro vaši vysněnou dovolenou. Stejně tak se tam nebudou chtít jet podívat ani vaše praprapravnoučata. A smutnou pravdou je, že pokud současný konopný průmysl nezmění způsob, jakým využívá plasty, pouze přispěje k dalšímu zvětšování podobných ostrovů a devastaci naší planety. Naštěstí se v poslední době začaly objevovat bioplasty vyrobené z kukuřice, celulózy a palmových plodů. Jedním z obnovitelných materiálů využitelných při výrobě bioplastů je samozřejmě i konopí. Vzniká tak zajímavý paradox. Většina konopného průmyslu od výrobců až po dodavatele využívá plast, přitom jejich produkty by mohly být doslova baleny do konopí. 


Hrozivá realita

Studie provedená na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře v roce 2015 zjistila, že ročně se do oceánu dostane osm milionů metrických tun plastu. V důsledku tohoto znečištění pak zemře až 1,5 milionu mořských živočichů. Přitom 91 procent používaného plastu se nikdy nerecykluje. Co se týče konopí, v červenci roku 2017 upozornil magazín The Stranger, že tuny kompostovatelného odpadu včetně použité zeminy a zbytků rostlin nakonec skončí na skládkách. A k tomu připočtěme tuny vyhozeného plastu.Proč se tedy zastánci konopí takovou měrou podílejí na ničení přírody? Je možné, že by tak rozsáhlý problém prostě přehlíželi? Dnešní lidská společnost na stav životního prostředí příliš nedbá. Pěstitelé konopí si tak často ani neuvědomují, že mnohé materiály, které používají, by mohly být nebo už jsou kompostovatelné či recyklovatelné. Používání plastu se stalo takovou normou, že už se ani nedivíme, když ho vidíme úplně všude.

 

Nepromyšlená pravidla

Nona Vardanová se živí jako konzultantka pro kalifornské výdejny konopí – pomáhá jim pochopit a dodržovat veškerá složitá nařízení a zákony týkající se provozu – a upozorňuje, že objem plastu, který se dnes v konopném průmyslu využívá, je naprosto absurdní. V environmentální problematice se vyzná mimo jiné proto, že pracuje i v neziskové organizaci Bicycle Culture Institute podporující cyklistiku jako ekologické řešení dopravy. Právě díky těmto zkušenostem si rychle všimla, jak velkou ekologickou stopu konopný průmysl zanechává.

„Chápu, že veškerá nová nařízení týkající se především obalů byla vydána s cílem učinit provoz výdejen bezpečnější a ochránit především děti a nezletilé,“ uvádí Varnadová. „Ale nebyla promyšlená do důsledku.“ Kalifornské výdejny mohly dříve uchovávat konopí ve velkých lékárenských nádobách ze skla. Zákazník si pak mohl k různým odrůdám na přání přivonět a nechat si odvážit jím specifikované množství. Nový zákon však nařizuje, že veškeré konopí musí být předem naváženo a v přesných dávkách uloženo v nádobkách, které nedokážou otevřít děti. Každá nádobka musí být navíc opatřena nálepkou s informacemi o výsledcích laboratorních testů dané odrůdy.

Formálně takový zákon zní dobře. V praxi to ale znamená, že skleněným nádobám i prodeji konopí na váhu v recyklovatelných obalech či vratných sklenicích odzvonilo. Místo nich dnes ve výdejnách a později i na skládkách najdete jen plastové krabičky s dětskou pojistkou na uzávěru. Zákon je navíc tak přísný, že výdejnám v podstatě nedává na výběr. Jednoduše jsou nuceny zvolit neekologické řešení. Varnadová uvedla, že množství plastového odpadu, které nyní konopné prodejny v Americe produkují, je naprosto zarážející. „Výdejna, ve které jsem byla, nabízela předem navážená balení o jednom či pěti gramech. V rámci jednoho nákupu se pak často prodalo několik těchto nádobek. Tyto obaly přitom nelze znovu použít ani recyklovat. Jsou užitečné leda jako postmoderní symbol pomíjivosti,“ dodala Varnadová sarkasticky. 

Nebuďme lhostejní

Konopný průmysl přitom k problematice plastů naprosto lhostejný není – spousta zejména malých podnikatelů chce následovat přístup svých zákazníků a hledá recyklovatelná a „znovupoužitelná“ řešení. Například společnost CRATIV vyrábí nádobky na konopí, které mají dětskou pojistku, ale přitom se dají recyklovat a později i znovu použít k jiným účelům. Do těchto nádobek se pak skvěle vejdou zapalovače, balíček karet či jakékoli dobroty. Oproti tomu velké společnosti, mezi které patří například Marijuana Packaging, zatím sice recyklovatelné obaly nevyrábějí, ale už velmi brzo budou muset této výzvě čelit. „Dopadu, jaký má plast na naše životní prostředí, jsme si samozřejmě vědomi,“ prohlásila Lisa Chenová, vedoucí marketingu této firmy. „Myslíme si, že udržitelnost a ekologie je pro konopný průmysl naprosto zásadní. V sortimentu máme i skleněné obaly a díky poptávce zákazníků se začínáme poohlížet i po dalších ekologických řešeních. Po novém přístupu volá celá společnost – spousta zemí se dnes přiklání k zákazu jednorázových plastových tašek či například brček.“ 

Není pozdě?

Dnes si už zahlcení souše i moří plastem všímají snad všichni. Je jen na nás, zda odstartujeme změnu, kterou tak zoufale potřebujeme. Zdraví planety a všech dalších generací lidí i zvířat, které na ní budou žít, je v našich rukou. Takže až příště půjdete do svého oblíbeného konopného obchodu kdekoli na světě, zkuste si promluvit s prodavačem či manažerem a pokuste se je přesvědčit, aby podporovali výrobu recyklovatelných obalů a bioplastů. A až budete přemýšlet, jak konopí skladovat, nestrkejte ho bezmyšlenkovitě do uzavíratelných plastových sáčků, které ihned po použití zahodíte – zvolte raději jejich skleněnou variantu, která koneckonců i lépe vypadá a není tak cítit. Myslete zeleně!

Zdroj: hightimes.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!