Aktuální článek
IACM 50: Pacientům s Hodgkinovým lymfomem výrazně pomáhá konopí

IACM 50: Pacientům s Hodgkinovým lymfomem výrazně pomáhá konopí

  • Izraelští výzkumníci a lékaři z několika renomovaných nemocnic v Tel Avivu zveřejnili v říjnu v časopise Acta Haematologica výsledky studie, která se zabývala účinky konopí při léčbě Hodgkinova lymfomu. Jedná se o nádorové onemocnění lymfatického systému, které se nejčastěji objevuje mezi dvacátým a třicátým rokem života a po padesátce.

V úvodu se mimo jiné píše: „Hodgkinův lymfom je jedním z nejlépe léčitelných nádorových onemocnění, přesto s sebou jeho konvenční léčba nese řadu vedlejších účinků, mezi něž patří nevolnost, anorexie a celkový pokles kvality života. Naším cílem bylo zjistit, nakolik pacientům pomáhá konopí a jaká je jeho účinnost v průběhu chemoterapeutické léčby.“ Šetření probíhalo prostřednictvím dotazníků vyplňovaných ošetřujícími lékaři, lékařských zpráv a posudků sesbíraných od 133 pacientů v letech 2010 až 2016. Jejich průměrný věk byl 37 let a 53 procent z nich byli muži. Skoro 90 procent pacientů bylo vyléčeno. Z tohoto počtu bylo 51 pacientů (38 procent), kteří užívali v průběhu léčby konopí.

Závěry výzkumu byly následující: „Mezi skupinou konopných pacientů a pacientů, kteří konopí neužívali, nebyl zaznamenán žádný významný rozdíl, co se týče základních charakteristik. Konopní pacienti nicméně zaznamenávali ve vyšších počtech zmírnění bolesti (94 procent), zlepšení celkového stavu (87 procent), zvýšení chuti k jídlu (82 procent) a potlačení nevolnosti (79 procent).“ Důležité je podle badatelů i to, že „81,5 procent pacientů užívajících konopí uvedlo, že tato bylina má výrazné účinky při celkovém mírnění symptomů, přičemž vedlejší účinky byly pozorovány jen mírné.”

Zdroj: www.karger.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!