Aktuální článek
Marihuana: mýty a fakta 4

Marihuana: mýty a fakta 4

  • Opět tu máme několik obecně rozšířených mýtů a naším cílem je předložit protiargumenty nebo alespoň vysvětlit, že ne všechno je tak, jak to vypadá. Tentokrát si probereme dopad marihuany na plíce a její ukládání v tělesném tuku.

10. Marihuana je pro plíce škodlivější než tabák

Mýtus: Kuřáci marihuany mají typicky větší šanci výskytu problémů spojených s dýchacím aparátem, než kuřáci cigaret. Mají například větší šanci dostat rakovinu a astmatici mají silnější projevy choroby.

Fakt: Nejprve si povězme něco o tom, co marihuanový kouř dělá, a potom něco o tom, co nedělá. Marihuanový kouř je většinou dráždivější, než tabákový. Zatímco gram tabáku (tedy asi jednu cigaretu) není pro většinu kuřáků problém vykouřit i několikrát po sobě, gram marihuany dá plicím pořádně zabrat. Je také pravda, že marihuana zanechává v plicích při stejném vykouřeném množství více dehtu, než tabák. Zde ale negativa končí a ani výše uvedené nemusí být problém, hned rozvedu proč.

Jako první jsem uvedl vyšší dráždivost. To, že při kouření trávy člověk více kašle,  nemusí být nutně negativum. V podstatě se jedná o čisticí mechanismus plic, takže ve výsledku to znamená, že se nečistoty z plic rychleji odstraní. Do jisté míry to snižuje i vážnost argumentu o větším objemu dehtu. Ten dehet navíc prostě vykašlete.

Teď k dalším problémům. Rakovina se ve spojení s kouřením marihuany objevuje nejčastěji a zároveň se jedná o největší blud. Zatímco vykouření například dvou krabiček denně zvyšuje proti nekuřákům riziko rakoviny plic přibližně dvacetkrát, u marihuany se u žádného množství zvýšení náchylnosti k rakovině nepotvrdilo. Pokud vás toto téma zajímá odborněji, dohledejte si například studii Donalda Tashkina.

U astmatu je situace velice podobná a dokonce se tímto tématem zabýval i stejný vědec, který po objevu neškodnosti konopí v případě rakoviny začal zkoumat další její aplikace. Jeho (a další) studie prokázaly, že marihuana zastaví astmatický záchvat stejně spolehlivě jako drahé léky, a jsou i jisté náznaky, že by ho mohla dlouhodobě léčit, ačkoliv ty jsou nepotvrzené.

11. Marihuana se ukládá v tělesném tuku a její účinky přetrvávají

Mýtus: THC se ukládá po aplikaci v tukové tkáni, odkud se pomalým uvolňováním dostává zpět do krevního oběhu. I nepravidelní nebo mírní uživatelé marihuany jsou tak neustále intoxikováni, aniž by v posledních dnech drogu užívali. To potvrzuje skutečnost, že často i lidé, kteří marihuanu několik dní neužili, mají pozitivní test při dopravní kontrole.

Fakt: V tukových buňkách se ukládá spousta různých látek, THC nevyjímaje. Skutečnost je ale taková, že THC se v těle poměrně rychle metabolizuje na jiné látky, které nemají na člověka prakticky žádný vliv, ať už negativní nebo záporný. I to málo THC, které se v tuku uloží v nezměněné formě, podléhá rychlému rozkladu díky teplotě a přítomnosti různých tělu vlastních látek. Koncentrace THC v těle tak klesne pod psychoaktivní hladinu (asi 10 mg THC) typicky po dvou až čtyřiadvaceti hodinách od aplikace, přičemž spodní hranice odpovídá spíše menšímu jointu, zatímco horní solidní porci konopného jídla. V tukových buňkách se tak ukládají zejména psychicky neaktivní metabolity; a právě ty se detekují při silniční kontrole. Pozitivní test tedy neznamená, že je člověk pod vlivem. Znamená jen to, že někdy v minulých dnech pod vlivem byl.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!